Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Kuruyemişlerin Çocuklar için Önemi

KURUYEMİŞLERİN ÇOCUKLAR İÇİN ÖNEMİ

Kuruyemişleri hepimiz çok severiz fakat çoğumuz sadece televizyon, bilgisayar karşısında tüketebileceğimiz atıştırmalıktan başka bir şey olduklarını düşünmeyiz. Oysaki kuru yemişler düşündüğümüzde daha da faydalıdırlar. bazıları ise çocukların gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir.

Dünyada en çok fındık üreten ülkelerden biri de Türkiye! Yeteri kadar kuruyemiş de üretiyoruz. Fakat tek eksiğimiz gelişmiş ülkelerde kuruyemişler ilaç niyetine tüketilirken biz zaman geçirebileceğimiz atıştırmalıklar olarak görüyoruz. Oysa kuruyemişler içerdikleri protein, lif, vitamin ve mineraller ile özellikle çocuklar olmak üzere hepimiz için çok yaralı.

Ceviz:

Ceviz iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Aynı zamanda içerdiği omega 3 yağ asitleriyle çocuklarda beyin ve zeka gelişimine yardımcı olduğu için beyin besini olarak bilinir. Omega 3 bunların yanısıra kalp sağlığını ve vücudu iltihaplanmalara karşı korur.

Ceviz ayrıca magnezyum, manganez ve bakırdan ve liften zengindir. Birçok bilimsel çalışma, düzenli ceviz tüketiminin kemik sağlığını olumlu yönde etkileyeceğini göstermektedir. Ceviz B vitamini yönünden de oldukça zengindir. Özellikle B1, B6 ve folik asit içerir.B1 vitamini kalp ve sinir sisteminin sağlığını korur ve karbonhidrattan enerji sağlanmasına yardımcı olur.B6 vitamini kırmızı kan hücreleri, beyin ve sinir hücrelerinin büyümesi için önemlidir.
Fakat ceviz kalorisi yüksek olduğundan dolayı kilo artışına da neden olabilir. Bu yüzden anne babalar onlara ceviz yedirmeden önce bu konuda bilinçlenmeli önerilen miktarları öğrenmelidir. (çocuklar için önerilen miktar günde 3 ceviz)

Badem:

Kabukları soyularak veya kavrularak da tüketilen badem yararları ile vücudumuzun vazgeçilmezidir.. Badem beyin gelişimine yardımcı birçok madde içerir, bu yüzden özellikle büyüme çağındaki çocuklara tavsiye edilir. Bunun dışında bebek gelişimi ve bağırsak sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcıdır.

Bademin dış kabuğu bazı çocuklarda alerjiye neden olabileceğinden bu durumlarda uzmanlara danışılmalıdır.

Fındık:

Dünyada bulunan tüm besin öğelerini bünyesinde bulunduran tek besin fındıktır. Fındık özellikle B1 ve B2 vitaminleri için iyi, B6 vitamini için ise harika bir kaynaktır. Kan yapımı ve ruh sağlığı açısından gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri fındıkta önemli miktarda bulunurlar. Bu besinin her gün düzenli olarak tüketilmesi çocukları önemli rahatsızlıklarından koruyabilir. Kalp sağlığı açısından da yararlı olan fındığın dikkat edilmesi gereken en önemli özelliği tüketim miktarıdır. Kemik ve vücut gelişimini desteklediği için çocukların yeterli miktarlarda almasına özen gösterilmelidir, ayrıca yeterli miktarda tüketilirse solunum sistemi rahatsızlıklarının yaşanma riskini azaltır. Diğer kuruyemişlerde olduğu gibi enerjisi yüksek olması nedeniyle fazla tüketilmesinde obezite gibi hastalıklara yakalanma riski artar.

Şam fıstığı:

Şam fıstığı diğer adıyla Antep fıştığı çocukların zeka gelişiminde önemli bir kuru yemiştir. . İçeriğinde bulunan protein, şam fıstığını diğer kuruyemişlerden ayıran önemli özelliktir. Ayrıca içerdiği magnezyum sayesinde kemik ve diş sağlığının korunmasında faydalıyken, içerdiği demir sayesinde de anemi problemleri yaşayanlara veya gelişme çağındaki çocuklara sıkça önerilir.

Kaju fıstığı:

Kaju, Hint fıstığı olarak bilinir. Çok iyi bir bakır kaynağıdır. Gün de 1 avuç kaju tüketilmesi ile bakır gereksinmesinin %30 i karşılanır. Ayrıca kaju fıstığının içerisinde çinko, magnezyum gibi mineraller bulunur. Çinko büyüme ve gelişmede etkili olmasının yanısıra, vücudu serbest radikallere karşı da korur. Magnezyumun ise kan basıncının düzenlenmesi, kas gevşemesi ve sinir iletimi gibi görevleri bulunur. Ayrıca içerisinde bulunan triptofan, mutluluk verici bir aminoasittir.

Kaju, özellikle bağışıklık sisteminin korunmasında etken olan selenyum mineralini içerir. içeriğindeki yağ çeşidinin yüzde 75′inin tekli doymamış yağ asidi olması nedeniyle de oldukça yararlıdır. Kaju’nun kalorisi ceviz kadar yüksektir ve alerjik olabileceğinden çocuklara 1 yaşından önce verilmemelidir.

Pikan cevizi:

Pikan cevizi protein, mineral ve doymamış yağ açısından oldukça zengin bir kuruyemiştir. Kuruyemiş olmasından daha çok içerdiği antioksidanlar açısından önemli bir yere sahiptir. Antioksidan özelliği güçlüdür, kalp damar sağlığı ve bağışıklık sistemi için önemlidir. Ayrıca magnezyum, E vitamini, kalsiyum, potasyum içermektedir. Pikan cevizi vejetaryenler için de önemli bir yere sahiptir. 15 yarım pikan cevizi içerisinde bulunan protein, 30 gram etteki protein miktarına eşittir

Makadamya fıstığı:

Makadamya fıstığındaki doymamış yağ asidi oranı diğer kuruyemişlerden fazladır. Vücudu, serbest radikallere karşı koruduğu için iyi bir antioksidandır ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Çocuklarda kemik ve diş gelişimi için elzem olan kalsiyum ve büyüme ve gelişmeyi tetikleyen arjinin açısından da oldukça zengin bir kuruyemiştir. İçerdiği lif ile bağırsak sistemini düzenleyici etkileri vardır. En az fındık ve badem kadar önemli bir kuruyemiştir.

Uzm.Dyt.Merve TIĞLI

2013-02-25
Bu yazı 11998 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin