Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Kreşe Yeni Başlayan Çocukarda Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. İlk üç yıl içinde çocuk model olarak gördüğü anne ve babasından alabileceğini alır ve kendisine tanınan fırsatlar ölçüsünde bir psiko-sosyal olgunluğa varır; ancak bu gelişim sınırlıdır. İşte bu dönemde okul öncesi eğitim devreye girerek çocuğun gelişim alanlarını destekleyici çalışmalar yapar.

Kreşe/Anaokuluna başlama olayı çocuğun toplumsallaşma sürecinde çok önemli bir basamaktır. Okul öncesi eğitim, bir anlamda çocuğun aile dışına attığı ilk adım olarak düşünülmelidir. Çocuk, kreş/anaokuluna başladığı zaman tüm kurallarını bildiği aile ortamından henüz hiçbir kuralını bilmediği, tanımadığı kişilerin bulunduğu bir ortama girmektedir. Bu yeni durum, tabii ki çocuklarda uyum sorunu yaratabilir. Kreş/anaokuluna yeni başlayan çocukta, başlangıçta belirsizlik ve terk edilme(ayrılma) kaygısı yaşanır. Çoğunlukla koruyucu ve aşırı hoşgörülü aile ortamından gelen çocuklarda bu kaygılar daha yoğun yaşanır. Ancak çocuk ortama alıştıktan ve öğretmenlerini tanıdıktan sonra kaygılar ortadan kalkar.

Bu süreç içinde aileler de bir çok kaygı yaşamaktadır. Bazen aileler çocuklarından ayrıldıkları için kendileriyle ilgili suçluluk ve kaygı duyguları yaşarlar ki bu sinyaller çocuğun okul korkusunu arttırıcı bir faktör olabilmektedir. Bu nedenle annenin kararlılığı ve iç rahatlığı çocuğun uyum süreci için çok önemlidir. Yani çocuğun anaokulu/kreşe başlama sürecinde annenin de duygusal olarak hazır olması gereklidir. Çocuğun ayrılırken duygusal olarak annenin üzüntü ve kaygısını hissetmesi uyum sürecini zorlaştırmaktadır.

Uyum sürecindeki tepkiler bireysel farlılıklar göstermektedir. Bazı çocuklar ilk üç gün ya da bir hafta ilgili ve istekli olur. Kreş/anaokul onun için park gibidir. Ama zamanla annesi ile birlikte olmak ister,sürekli okula gelmenin anlamını yeni kavrar ve tepki gösterir. Diğer bazı çocuklar ise en baştan itibaren anneden ayrılmak istemez. Sınıfa gelmesini,yanında olmasını,annesinin yedirmesini ister ve doğal olarak ağlama gözlenir. Kreş/anaokula uyum sağlama konusunda yaşanan sorun yalnızca anneden ayrılma zorluğu değildir. Evlerinde bakıcı bulunan birçok çocuk daha önceden anne ile ayrılığı yaşamıştır fakat ayrılığı güvenli, tanıdık bir ortamda kendi oyuncakları ile beraberken yani kendi evinde yaşamıştır. Okula başladığında ise bu güvenli ve tanıdık ortamı bulamaz. Yeni çocukların bulunduğu farklı bir ortamdır artık. Örneğin; eşyaları başkalarıyla paylaşmayı kabul etmek onun için oldukça zordur(özellikle ben-merkezce olduğu bu dönemde)

UYUM SÜRECİNDE AİLE’NİN YAPABİLECEKLERİ
*Ailenin göstereceği kararlılık, sabır,okul öncesi eğitime ve başladığı eğitim kurumuna gösterdiği inanç ve güven çocuğun uyumunu kolaylaştırır.
*Kreş/anaokul hakkında çocuğa açıklama yapmak ve kreş/anaokulunu tanıtmak uyumu kolaylaştırır. Çocuğun okulu sevmesi ve istemesi uyumu için aile çocukla birlikte okula gitmeli,çocukla okulun her tarafını (grupları, oyun salonlarını, yatakhaneyi, yemekhaneyi, tuvalet ve lavaboları vb.) gezmeli, çocuğu öğretmen ve idarecilerle tanıştırmalı.
*Kreşin/anaokulunun sadece çocukların bulunduğu bir yer olduğu söylenip anne ve babaların bulunmadığı, işe gittiği açıklanmalıdır.
*Aile çocukla okula geliş gidiş saatleri ile ilgili konuşmalı, sadece belli bir zaman dilimi içinde kreş/anaokulunda kalacağı söylemeli, onu alabileceği süreyi onun anlayacağı terimlerle anlatıp, o süreyi geçirmeden almaya dikkat etmelidir.
*Kreş/anaokulun her gün gidilmesi gereken oyun,arkadaş ve eğitim yeri olduğu anlatılmalı ancak abartılmış ve yanlış bilgi verilmemelidir. Aksi durumda çocuk kendisine anlatılanlarla bulduklarını karşılaştığında aradığını bulamayacak ve okula güveni kalmayacaktır
*Özellikle ilk günlerde çocuk kapıdan teslim edilip kapıdan teslim alınmalı, vedalaşma mümkün olduğunca kısa tutulmalı. Vedalaşmada çocuk ağlamaya başlasa bile ayrılma konusunda kararlı davranılmalı. (Onu öpüp “Ben şimdi gidiyorum”deyin ve geri geleceğinizi söyleyin. Bunun ne zaman olacağını onun anlayacağı terimler çerçevesinde ifade edin. Sonra elinizi sallayıp yolunuza devam edin. İyi olduğunu kontrol etmek için durup arkaya göz atmayın.)
*Çocuk kreş/anaokuluna birlikte geldiği ebeveyni yanında ağlıyor, onun gitmesine izin vermiyorsa okula bağımlı olmadığı bir kişi tarafından getirilmeli ve okula düzenli devam etmesi konusunda ısrarlı olunmalıdır. Yakınmaya devam etse bile sakin ve kararlı davranılmalıdır.(Okula düzenli devam etmesi ve karşı çıkmaması durumunda daha sonra verilmek üzere bir takım küçük ödüller de sunulabilir)
*İlk günlerde fazla soru sormak,kurumu fazla övmek,ne yediği ile ilgilenmek çocuğun uyumunu bozabilir. Sadece ”Günün nasıl geçti?” diyerek kendisinin anlatması beklenilmeli
*Çocuğun kreş/anaokulu reddetmesi durumunda, büyükanne/büyükbaba gibi aileden birinin çocuktan yana tutum göstermesi, ona güç verir ve tepkisini büyütür. Okula gidiş tüm aile bireyleri tarafından desteklenmeli ve aile bireyleri uyum içinde olmalıdır.
*Aile, kurum ve personel hakkındaki olumsuz duygu ve düşüncelerini çocuğun yanında konuşmamalı, idare ile iletişime geçmelidir. Ayrıca aile çocuğa okulda mutlu olacağını, güvenlikte olacağını,orada onunla ilgilenecek bir öğretmeni olacağını, isteklerini öğretmeni ile paylaşabileceğini söyleyerek çocuğun öğretmenine karşı güven duymasını sağlamalıdır.
*Uyum sorunları hafta basından hafta sonuna doğru aşağı ivme gösterecektir. Ancak hafta sonundan sonra bu ivme tepe yapabilir.

Bu normal bir süreçtir. SABIR-SAKİNLİK-KARARLILIK bu süreci kısaltıcı faktörlerdir.
Sevgilerimle....

Psk.Gönül Firdevs TELATAR

2008-09-08
Bu yazı 74108 kere okunmuştur.

Merhaba ben Badem.tamda benım yarama bastınız,benım 3 ysasındakı oglum krese basladı ama 1 buçuk ay olmasına ragmen bır turlu alışamadı.ne yapacagımı bılmıyorum,herseyı denedım ama bır turlu yenemedık okul fobısını.evde çok haraketlı,çok sosyal ama okulda bambaska biri,canlı yayından izliyorum ,ogretmen hıkaye anlatırken veya oyun oynatırken oglum dınlemekten bıle sıkılıyor sadece masa bası etkınlıklerını yapıyor.muzık çalındıgında arkadası dans etmek istiyor ama oglum onu bıle kabul etmıyor.sadece bakıyor,bu nekadar daha boyle gıdıcek?en buyuk korkum okula ilk adımın çok onemlı oldugunu ve kotu baslangıçların butun akademık hayatını etkılıcegını bılıyorum ve kaygı duyuyorum.cvb verırsenız çok sevınırım.ayrıca benım donemımden gecmış olanlardanda tavsıyelerını beklıyorum.tesekkurler

makatronmakatron

benim oğluşum da bir yaşında ve 1,5 ay sonra kreşe başlıycak ben çaliımaya başlıycam .çok gerginim ve nasıl yapacağımı bilmiyorum konuşsam tam algılayamaz kendini yalnız hissetmesinden ve bize karşı güvensiz olmasından içine kapanmasından korkuyorum bi kaç gün onuna kreştemi kalmalıyım yoksa direk bırakıp gitmelimiyim yada eve birinimi tutmalıyım fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler

selam ben sakine üç buçuk yaşında bir oğlum var kreşe başladıgı ilk hafta çok iyiydi ama şimdi bana yalvarıyor beni okuldan alırsanız çok mutlu olurum .rica etsem beni okuldan kurtarırmısınız gibi sözler söylüyor sabah okula gidicem diye akşam uyumak istemiyor o kadar çaresiz kaldım ki ne yapayım nasıl davranayım bilmiyorum ne olur bana yardım edin

fatos1975fatos1975

Merhaba, çocuğum 3 yaşında, kreşin ilk haftası herşey yolunda gibiydi, ama daha sonra ve özellikle de araya tatiller girdikten sonra kreşe gitmek istemediğini söyleyip sürekli ağlıyor. Uyumak, yemek yemek dahi istemiyor. Sürekli olarak; sabah kalkıp nereye gideceğiz, ben annemin okuluna gitmek istiyorum, baba okula gitme, anne okula gitme diye ağlıyor. Benim ve eşimin psikolojisi çok bozuldu, lütfen yardım edin. Bu arada öğretmenleri kreşti mutlu olduğunu söylüyor ki inanıyoruz.

fa81fa81

Merhaba Gönül hanım

fa81fa81

Merhaba Gönül hanım kızım henüz 36 ayını yeni doldurdu ve geçen hafta kreşe başladı. ilk hafta herşey umduğumdan daha iyi ilerlerken bugün öğretmenimiz okulda uykum var diye ağladığını söyledi. kızım uyumak istemiyor akşam gözlerini kapatmamak için bütün çabayla direniyor. ben gitmiycem diyor sebebini sorduğumuda ise evde durcam markete gitcem gibi şeyler söylüyor.ben ise çok sabırsız davrandım ve kızdım uyuması için. biliyorum çok yanlış bir davranıştı benimki. ama inanın çok korkutuyor kızımın bu tutumu. ne yapmam gerekiyor.lütfen acil cevap bekliyorum

nurgulnurgul

kızım 4 yasında 01 12 2005 dogumlu bu sene krese basladı ılk 2 gun gayet ıyıydı sonra hastalandı ve 1 hafta gıtmedı sonrasında ıse kesınlıkle okula gıtmek ıstemıyor 1 haftayı gectı ama ıdıl cok mutsuz ıcın cıcn aglıyor sabah kalkar kalkmaz dudagı tıtrıyor ve okuldan dondukten sonra bakıcısı altına kacırdıgını soyledı dun gece de yatagını ıslatmıs ınanamadım cunku ıdıl cok zamandır yapmamıstır gece yatagına ona caktırmadım uzerınde durmadım ama caresızce kalakaldım devam edelımmı alalımmı bılemıyorum ogretmenı okulda aglamadıgını mutlu oldugunu soyluyorlar servısten donustede mutlu donuyormus ben gec geldıgım ıcın donusunu goremıyorum cocugumun psıkolojısı bozulacak yada okul fobısı bozulacak dıye cok korkuyorum ben sadece cocugum mutlu olsun ıstıyorum....lutfen kısa zamanda cevap beklıyorum

umran26umran26

merhabalar gönül hanım benim sorunumda burda sorularını okuduğum arkadaşlarla aynı aslında.benim kızım 3 yaşında 8 mart 2007.çalışan bir bayanım evdede çocuğuma verimli olabilecek kimse yok.bu yüzden arkadaş çevresine alışsın sosoyalleşsin ve paylaşmayı öğrensin diye eşimle kreşe yazdırdık.kızımız ilk 2 gün çok iyiydi.fakat sonra gitmek istememeye başladı.soruyoruz babayla seviyomusun kreşi seviyorum neden gitmek istemiyorsun beni uyutuyorlar diyor.birgün çok ağlayarak gitti dayanamadım öğlen kreşe gittim uzaktan takip ettim çok iyiydi.öğretmenleri servise binince sustuğunu söylüyorlar kreşte de gayet iyi diyorlar inanıyorum gördümde çünkü ziyaretlerimde.akşam dönüştede güzel geliyor neşeli.ama sabah kalktığı anda başlıyor beni kreşte uyutuyorlar anne baba da sende gel.konuşuyoruz kızım bizim çalışmamız lazım bak bütün çocukların anne babsı çalışıyor....v.s.tamam diyor ama aradan saniye geçmiyor yine aynı.bu duruma eşimle üzülüyoruz bize tavsiyeleriniz neler.yardımcı olurmusunuz.

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin