Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Kreple Mutlu Sabahlar

Anne yemekleri bambaşkadır. Annenin pişirebildiği tek bir çeşit bile olsa, çocuk için o yemek hep en güzel, annesine özel olur. Dikkat edin erkek çocuklarında “anne yemeği” daha bir saplantı halindedir. Oğlan büyür, üniversiteye başlar yurtta anne yemeği sayıklar. Asker olur “ahh annemin yemekleri olsaydı” der. Sonra evlenir ama anneden geçme yemek tercihleri pek değişmez.

Yeni evli erkekler mutfakta taze olan eşlerinin tecrübe edinme sürecinde annelerinin yemeklerine olan özlemlerini dile getirdiklerinde ilk kavganın fitilini de ateşlemiş olurlar. “Yaa demek şimdiden anneni özledin” başlıklı kıskançlık krizlerine giren genç kadını, erkek cicim ayları güme gitmesin telaşıyla yatıştırmaya çalışır ama anne yemekleri konusunda fikri yine de değişemez. Gazianteplilerin “Anamın aşı, tandırımın başı” deyişleri anne evinin rahatlığı ve anne yemeklerinin tadının telafi edilmesinin ne kadar zor olduğunu pek güzel özetler.

Benim oğlan yedi yaşında olmasına rağmen onda da “anne yemekleri” saplantısı şimdiden şiddetle kendini göstermekte. Çocuk benim yaptığım yemekleri sorunsuz yerken, aynı yemek başkasının elinden çıkınca söylenmelerle başlayan sorunlar yemeyi red etmeye kadar ilerliyor. Canım annem bu konuyu halen çözebilmiş değil...

-Kızım taze fasülyeye bayılıyor diyorsun, ben yaptım yemedi... Niyeee?

-E hani bezelye yiyordu?

-Ya bir çocuk patates kızartmasıda mı yemez?

...gibi sorularıyla oğlanın yemek seçiciliğine dokundurmalar yapıp, benim “oğlan güzel yiyor” saptamalarımı şüpheyle karşılıyor. Haklı tabi, çoğu zaman bizim ev halimizi görmüyor ki...

Ben yemeklere kuş kondurmuyor, sadece ufak detaylarla oynamayı seviyorum. Örneğin sıfır kılçık fasülyeyi taze domates ile pişiriyor, soğanını rendeliyorum. Bezelye pişirirken patates ve havucunu kafam kadar değil, minicik doğruyorum. Patatesi de bol ayçiçek yağı yerine , teflon tavada 2-3 yemek kaşığı zeytinyağında kapakla pişiriyorum. Rendeleme, ince kıyma, minik doğrama, minimum yağ, özenli sunum gibi ufak farklar yemeği Kaan için anne yemeği haline dönüştürmeye yetiyor ve gittiği her yerde bu farkları arıyor. Bulamazsa da yemiyor. Aslında Kaan yemekleri değil, benim benimsediğim yemek pişirme usullerini alışkanlık icabı seçiyor. En iyi yemek performansını da dolayısıyla kendi evinde yaşıyor. Yeterli çeşit ve yeterli miktarlarda...

Evet, değişik ve güzel yemeklere alışkın olan erkek çocuklarının anne yemeklerine olan düşkünlüğü, sevgisi ve özlemi bence hep baki kalıyor. Bu durum erkeğin hayatına giren ikinci en önemli kadın tarafından haz edilmese de istisnai olarak anne mutfağını ve anne konforunu alt eden gelinler çıkabiliyor. Ama, yine de bir yemek, mutlaka bir yemek “anne yemeği “olarak erkek çocukların hep en lezzetlisi olarak kalıyor. Çünkü o yemeğin harcında anne sevgisi oluyor. Bunun da nasıl birşey olduğu ancak anne olunca anlaşılıyor.

Gerçektende insan çocuğuna yemek yaparken özendiği gibi kimseye özenmiyor, yaratıcılık da işte tam bu noktada başlıyor. Anne kadın herşeyi çocuğu için en güzel şekliyle var edilebiliyor.

İşte size sabah huysuzluğuna, mahmurluğuna ve mızmızlığına birebir gelecek güne güzel başlatmaya sebep basit ve pratik bir anne krebi.

Sabahlarınız çok aydınlık, kahvaltı masalarınız hep bereketli olsun.

-1 yumurta

-1 dolu yemek kaşığı un

-1 küçük çay bardağı süt (süt yumurtanın üzerine döküldüğünde beyazını kaplayacak kadar)

-Tereyağı

-Nutella, sarelle, chokella ya da çikolatalı ne varsa

-Malzemelerin hepsi tel çırpıcı ile topak kalmayana kadar çırpılır.

-Teflon tavada tereyağ eritilir,iyice ısıtılır ve tavanın her yanına peçete yardımı ile yayılır.

-Tavanızın büyüklüğüne göre krep hamuru tek veya iki seferde dökülüp, hamurun tavanın her yanına eşit dağılması için tava sağa sola hareket ettirilir.

-Pişmeye başlayınca hamurun kenarları yavaşça kaldırılıp, krep boşa çıkana kadar tava iyice sallanır

-Diğer yüzünü döndürmek için geniş bir tabaktan yardım alınır. Her bir yüzü için ortalama 3-4 dakika pişirme süresi yeterlidir.

-Pişen krebin üzerine çikolatalı kremlerden sürülüp güzelce rulo yapılır, yanında bir yaz meyvesi verilir ve mutttlaka süt ile servis yapılır.

*Krebi krem peynir ve domates küpleri ile de rulo yapabilirsiniz. Benim azgın illa çikolata diyor. Ama meyvesiz olmazzz çıkışıma krep aşkına o. problem yok! diyor. Kreple meyve de hakikaten çok yakışıyor. Biz bazen krep arası nutella ve kivi yapıyoruz, harika oluyor.

*Fransızlar marmelat ve reçel tercih ediyorlar. Bana kalsa yumuşak beyaz peynir ve domates...

Seçim sizin.

Öperim :)

2009-07-28
Bu yazı 1904 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin