Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Dyt. Nilberk Karaman

Dyt. Nilberk Karaman

Yazarın Son yazıları

Konstipasyon (Kabızlık)

Kabızlık kabusunu yaşamamak için çocuk beslenmesine dikkat edilmesi gerekiyor!

Sağlıklı bir yaşamın için beslenme alışkanlıkları kadar tuvalet ihtiyaçlarınında düzgün olması gerekir. Besinlerle aldığımız besin öğelerinin vücutta yeterli süre kalması emilim ve sindirim için gereklidir. Ancak normalden daha uzun süre kalması da bazı sorunlara yol açabilir.

Normalde tuvaler ihtiyacı, her gün düzenli olarak 1 defa tuvalete çıkılmasıdır. Bu sürenin uzaması ve tuvalet ihtiyacını giderirken zorlanılması Konstipasyon yani Kabızlık olarak isimlendirilir.

Kabızlığa yol açan temel faktörler günlük yetersiz hareket ya da fiziksel aktivite, az su tüketimi, düşük posalı beslenme ve uzun süreli uygulanan yağsız diyetlerdir. Bunların dışında kalın barsaklarda fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak, başka bir hastalığa bağlı olarak ya da bir hastalığın semptomu olarak kabızlık gelişebilir.

Düzenli egzersiz yada fiziksel aktivite vücudun düzenli çalışmasını sağlar. Barsakların uyarılması ve boşaltım fonksiyonunun başlaması için uyarılması gerekir. Özellikle meyve ve sebze tüketiminden sonra yapılacak 15 dakikalık bir yürüyüş yada egzersiz son derece etkili olacaktır.

Günümüzde çocuklar oyun oynarken fiziksel olarak aktif olmadıkları, bilgisayar başında oturarak oyun oynadıkları için yeterli hareketi sağlayamayabilir. Bu durum çocuklarda karın ağrısı, gaz, bunlara bağlı olarak iştahsızlık ve artan hareketsizlik olarak görülür.

Günlük beslenme alışkanlıkları arasında kabızlık açısından önemli olan faktörler su tüketimi, yağ ve posa alımıdır. Yeni doğan bir bebeğin vücudut ağırlığının ortalama %80-85’i sudan oluşur. Yaşla birlikte bu miktar azalarak yetişkinlikte % 50-55 civarına iner. Çocuklarda su tüketiminin azalması fakat kola, gazoz türü gazlı içeceklerin, hazır meyve sularının tüketiminin artması kabızlığa yol açar.

Yetişkin bir insanın günlük su ihtiyacı 35-40 mL/kg(minimum 2 litre), 0-1 yaş arasında aldıkları kaloriye göre 1.5 mL/ kcal, okul çağında ise 50-60 mL/kg olarak hesaplanabilir. Vücut suyunun %10 gibi bir oranda azalması kabızlığa yol açmak için yeterlidir.

Gün içerisinde yeterli miktarda sebze, meyve ve posalı yiyecekler tüketmemek günlük posa ihtiyacını karşılamayacağından kabızlığa yol açar. Yetişkin bir bayanın günlük 25-26 g, çocukların 19-28 g, yetişkin erkeklerin ise 30-38g posaya ihtiyacı vardır.

Posa, bitki dokularının organizma tarafından sindirilemeyen kısmıdır. Posadan en zengim besinler sırasıyla kurubaklagiller, tahıllar (saflaştırılmamış), taze sebzeler ve meyvelerdir. Posa kalın barsaklarda küçük moleküllere ayrılarak barsak bakterilerini ve dolayısıyla barsak hareketlerini uyararak dışkılamayı sağlar. Su emilimini artırarak barsağa su çekilmesini sağlar, dışkı hacmini ve yumuşaklığı artırır.

Sağlıklı bir beslenmede yemekler ve salatalarla yada bazı besinlerle yağ alımı sağlanmalı ancak miktara dikkat edilmelidir. Yüksek alımı kilo artışına yol açabileceği gibi yetersiz yağ alımı da başka konstipasyon olmak üzere birçok hastalığa yol açabilir. Kullanılan yağın kalitesine önem verilmesi, salatalara sos yerine zeytinyağı kullanılması, günlük diyete ceviz, fındık gibi yağ içeren besinlerin ve zeytinyağlı sebze yemeklerinin eklenmesi dışkılamayı kolaylaştıracağı gibi yumuşaklığıda sağlayacaktır.

Kahvaltıdan Önce: Kayısı yada erik yada marmelatı, 1 bardak sıcak su yada ıhlamur. Kahvaltıdan önce 15-30 dakika yürüyüş ya da egzersiz
Kahvaltı: 1 bardak ılık süt;1 tane haşlanmış yumurta; taneli reçel; domates, salatalık, biber türü söğüş sebze (az zeytinyağlı); ıhlamur; yulaflı, kepekli, çadar yada tam tahıl ekmeği.
Öğle –Akşam Yemeği: Etli sebze yemeği; bulgur pilavı ya da sebze çorbası; kayısı ya da erik hoşafı; karışık salata ( az zeytinyağlı); yulaflı, kepekli, çadar ya da tam tahıl ekmeği.
Aralarda:Meyve (armut, kayısı, erik).

Konstipasyonun 3 günü geçmesi durumunda mutlaka doktorla görüşülmeli ve gerekli tahliller yaptırılmalıdır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Dyt. Nilberk Karaman
www.kadikoysifa.com

2007-02-09
Bu yazı 2009 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin