Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Kızım Kocama Aşık!

 Ödipal dönemde küçük kızınızı neredeyse tanımayabilirsiniz. Neden derseniz, çünkü o sizi bir süreliğine rakip olarak görecek. Kime karşı mı? Kendisine karşı elbette. Kısa bir zaman için, kızınızın rakibi olacaksınız. Babasını sizden oldukça kıskanacak. İkinizi yan yana görmeye dayanamayacak Aranıza girip oturacak. El ele iseniz ayıracak. Hatta bazı kızlar, anne babalarının arasına girip uyumak ister.

Ben Babamla Evleneceğim…
Pek çok anne bu sözü küçük kızından duymuştur. Kızlar babalarına, aşk ve hayranlıkla karışık duygular besler bu dönemde. Kız çocuğunun yaşamda tanıdığı ilk karşı cins babasıdır. Bu dönemde kızlar babalarının gözüne girmek için aşırı çaba gösterir. Babalarının eve gelme saatine doğru, güzel giysilerini giyer, annelerine saçlarını tarattırır. O ana kadar annesiyle gayet iyi geçinen kız çocuğu, babası eve geldikten sonra aniden değişir. Annesinin yüzüne bakmaz olur. Hatta bazı kızlar babalarına, “Neden bu çirkin kadınla evlendin?” diye sorarak annelerini şoka uğratır.

Kız Çocuğunun Annesiyle İlk Önemli Çatışması

Bu dönem, kızların anneleriyle ilk çatışmasıdır. Bir sonraki çatışması ise, adölesan dönemde yani ergenlikte olacaktır. İşte bu sebeple, ödipal dönemde annenin kızıyla ilişkileri ve babaların kızlarına olan ilgisi ve anneyi yüceltme davranışı son derece önemlidir.

Annesinden hiç ilgi görmemiş, horlanmış, aşağılanmış bir erkekle evli olan danışanımın kızıyla ciddi sorunları vardı. Anne otuzlu yaşlarında, kızı ise on altıydı. Kız annesine aşırı kötü davranıyordu.

Bu vakada baba, eşini kızına karşı yüceltmiyordu. Kendi annesine olan öfke ve nefretini eşine kusuyor ve anne ile kızın arasında bir savaş çıkmasına neden oluyordu. 16 yaşındaki ergen kız, annesinin sözlerine hiç kulak asmadığı gibi, kızdığı zamanlar, onu evden kovuyordu ve baba kızını haklı görüyordu. Bu vakada kız çocuğu 5 yaşlarında ödipal dönemindeyken ve babaya hayranken, “Baba, evden gitsin bu kadın” dediğinde, babası ona hep arka çıkmıştı. Dolayısıyla, annede kızına öfke duyguları beslemeye başlamıştı.

Babalar Eşlerini Yüceltmelidir.
Kızların babalarına annelerini kötülemelerinin nedeni, babanın hayatında sadece kendilerinin olmasını istemeleridir. Oysa bu mümkün değildir ve kızların psikolojik gelişim dönemlerini sağlıklı atlatabilmeleri için, anneleri ile özdeşleşmeleri gerekir. İşte bu yüzden babalar kızlarıyla, “Ben anneni çok seviyorum, o çok güzel, iyi ve tatlı bir kadın. Annen benim karım, sen benim kızımsın” şeklinde konuşmalıdır. Babasının, annesini yücelttiğini gören kız çocuğu, anneyi rakip görmekten vazgeçecek, onu model almaya başlayacaktır. Eğer annesi gibi olursa yani annesiyle özdeşleşirse, babası annesini sevdiği gibi onu da sevecektir. Böylelikle anneye, öfke ve nefret duygularının yerine sağlıklı bir sevgi besleyecek ve o andan itibaren artık onu model alacak ve annesiyle güzel ilişkiler geliştirecektir.

Babalar Kızlarını Onaylamalıdır

Bu dönemde babaların işleri gerçekten çok zor. Hem eşlerini yüceltecek söz ve davranışlarda bulunacaklar hem de küçük kaprisli kızlarını onaylayan davranış ve sözleri eksik etmeyecekler. İkiz kız babalarının işi iki katı zor.

Kızlar ödipal dönemde, yaşamda ilk tanıdığı karşı cins olan babasından bol bol iltifat, güzel söz ve onaylama bekler. Babaların kızlarına davranışları, kızların ileride flörtleri ve eşleri ile olan iletişimlerini olumlu yada olumsuz etkileyecektir. Babaları tarafından onay görmüş kızlar, özgüvenli kadınlar olacak, ilgi ve onay görmemiş kızlar ise, hiçbir zaman kendilerine güvenmeyecekleri gibi, aşırı kıskanç, huysuz ve hırçın kadınlar olacaklardır.

Pek çok kız çocuğu babasını dudağından öpmek ister. Bu durumda babalar ne yapacağını şaşırır. Kimi baba kızar, bağırır, kimisi bunun ayıp ve günah olduğunu söyler, kimisi de kızından köşe bucak kaçar. Tokat atan babalar da vardır tabi. Baba burada kızına şunları söylemelidir: “Karı koca dudaktan öpüşür, baba ve çocuk yanaktan. Sende ileride evlendiğinde eşinle dudaktan öpüşebilirsin”

Kızlar Aşağılandığında Anneler nasıl davranmalı ?
Dokuz ay karnında taşıdı, onun için canını bile verebileceği küçük kızı gün gelip de annesine, “Seni hiç sevmiyorum, git bu evden”, dediğinde, her annenin yüreği önce hüzün, sonrasında da öfkeyle dolar. Ama ne üzülün nede öfkelenin. Bu sadece psikolojik gelişim dönemi. Eğer çocuğunuz erkek olsaydı, o da size hayranlık duyacak ve babasına olumsuz davranacaktı. Sizi tersleyen, size kötü sözler söyleyen ve sizinle kişilik çatışmasına giren küçük kızınıza, sevgiyle yaklaşıp, “Ben seni çok seviyorum, sen benim her şeyimsin, benim güzel kızım,” gibi sözler söylemeniz bir süre sonra onu sakinleştirecek ve daha önce de belirttiğim gibi, sizi model alacak ve sizinle özdeşleşecektir.

Bu dönemin geçeceğini bilin duygularınızla değil mantığınızla davranın. Kızınızla bol bol oyun oynayın. Paylaşımlarınızı daha da arttırın.

Ödipal Dönemde Çatışırsanız İleride Kızınız;
• Sizinle özdeşleşmediği için, kendisini hep yalnız hissedecektir.
• Hayata karşı güvensiz olacaktır.
• Aidiyet duygusundan yoksun olacaktır.
• Özgüveninde sıkıntılar yaşayacaktır.
• Zamanında sizinle paylaşamadığı her şeyi başkalarında arayacak ama ne yazık ki, yerine bir şey koyamayacaktır.
• Ödipal dönemdeki çatışmanız ergenliğe de sıçrayacak ve kızınız ergenlikte iyice sizden uzaklaşacaktır.
• Kısacası bir daha onunla sağlıklı iletişim kurmanız imkansız olacaktır.
• Kızınız da anne olduğunda, sizi modellediği için kızıyla çatışan ve kızına uzak bir anne olacaktır.

Böyle vakalarla çalıştığımda, görürüm ki birkaç kuşaktır yaşanıyor anne – kız çatışmaları. Genç kız annesiyle bir türlü uzlaşamadığı gibi, annede kendi annesiyle aynı durumu yaşamıştır. Anneanneden toruna giden bir zincirdir bu.

Anne Babasının Arasına Giren Kız Çocuğuna Nasıl Davranılmalı?
“İlkim Hanım, kızım kumam gibi oldu…” demişti bir danışanım. Kızınız, siz eşinizle el ele tutuştuğunuzda ellerinizi ayırabilir, sarmaş dolaş oturduğunuzda aranıza girebilir yada gece yarısı gelip yine aranıza yatmak isteyebilir. Bu gibi durumlarda kızıp bağırmak, eleştirmek yerine, onu aranızdan çıkarıp yanınıza oturtup, elini tutabilirsiniz.

Yatağınızda aranıza yatmasına ve özelikle sizinle uyumasına asla izin vermemelisiniz.

Kızınıza sevgi ve şefkatle yaklaşmalı, dikkatini başka yönlere çekmeli ve ona anne baba olarak kendisini ne kadar çok sevdiğinizi söylemelisiniz.

Bu dönem geride kaldığında, üzerinizden kapkara bir bulut geçmiş gibi hissedeceksiniz. Kimi kız çocuklarında bu dönem çok hafif geçerken kimisinde yoğun ve uzun süreli olabilir. Dönemin hafif yada yoğun geçmesi, hem çocuğunuzun kişilik yapısıyla yakından ilgilidir hem de sizlerin tutumuyla.

Sizin Giysilerinizi Giymek İsteyecektir

Topuklu ayakkabılarınız, terlikleriniz, külotlu çoraplarınız, makyaj malzemeleriniz, gecelikleriniz, mutfak önlüğünüz, ojeleriniz kızınızın gözdeleri arasında olacaktır. Giysilerinizi giymeye bayılacak, takılarınızı takmaktan aşırı hoşlanacaktır. Biraz olsun izin vermenizde fayda var. Bırakın hem o annesini taklit etmenin keyfini çıkarsın, hem de siz, artık bir ortağınız olduğuna alışmaya başlayın. Bu tatlı ortakla, ileride ergenlik ve gençlik dönmelerinde de eşyalarınızı paylaşacaksınız. Derler ya, kızlar annelerinin ortağıdır diye!

Kızınızın Ödipal Döneminin Bittiğini Nasıl Anlarsınız?
Aman bu sürece dikkat edin. Çünkü siz kızınızın hırçınlıklarıyla nasıl başa çıkacağınıza o kadar kendinizi kaptırmış olacaksınız ki, o bu sancılı dönemden çıksa bile, siz hala o dönemde kalmış olabilir, dolayısıyla kızınıza gereken desteği veremeyebilirsiniz.

Kızınızın ödipal dönemde çıktığını, sizinle daha çok zaman geçirmek istemesinden, babasına olan aşka benzer duyduklarının yerini, baba-kız ilişkisine dönüşmesinden ve artık size hayranlık duyup, sizi birebir taklit etmesinden anlayabilirsiniz.

Küçük kızınız dizinizin dibinden ayrılmıyor, evde sürekli peşinizden geliyor ve “Anne ne güzel bir kadınsın” diyorsa , derin bir oh çekebilirsiniz. Hele şükür, bu fırtınalı dönemi atlattınız; şimdilik .

Şimdilik diyorum çünkü bunu daha ağrını ergenlikte yaşayacaksınız.

www.ilkimoztan.com

ANNELER VE KIZLARI 

2011-02-03
Bu yazı 4835 kere okunmuştur.

mertsenaymertsenay

Benim bir oğlum var, 6 yaşında... yazınızda belirttiğiniz durumları oğlumla ben aynen yaşıyoruz. benimle evlenmek istiyor, öpmek istiyor... Kendi 5-6 yaşımı hatırlıyorum da ben de babama aşıktım ve onunla evlenmek, dudaklarından öpmek isterdim. şimdi aynı şeyleri yaşamak enteresan doğrusu

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin