Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Kızım Artık 10 Yaşında!

Esasında bu yazım başka bir konu hakkında olacaktı ama bu hafta benim prensesim 10 yaşına bastı. Nihayet iki haneli sayılara geçti ve onun doğum günü partisi süresince gözlemlediğim gelişmeleri yazmamın daha doğru olacağına karar verdim.

Büyüklerimiz hep derler de inanmazdım; “çok çabuk büyüyecekler, değerini bilin, gözünüzü bir açıp kapamışsınız ki koca adam olmuşlar” diye... Haklılarmış!

Evet belki tam öyle göz açıp kapayıncaya kadar kısa değil ne de olsa 13 saat süren doğum hikayemi unutmuş değilim. İlk adımlarını atması da gözümün önünde, her süpermarkete gittiğimizde bir muz yemesini de hiç unutamıyorum, veya yine aynı süpermarkette elimden kaçıp kaybolduğu anı ve yaklaşık 20 dakika boyunca tüm elemanlarla ismini haykırarak köşe bucak korku içinde onu aradığımızdaki kalp çarpıntılarımı da unutmuş değilim.

Bir erkek kardeşin olacak dediğimizde o gözlerindeki hayal kırıklığını da hep hatırlayacağım veya kardeşinin aramıza katılmasından sonraki iki yıl boyunca yılmadan usanmadan ‘bunu geri versek de kız kardeş alsak’ demesini de... Bu iki yıl boyunca akşamları uykusunda dişlerini gıcırdatmasını da unutamıyorum. Ne zaman baktı ki kardeşini değiştirmiyoruz, olayı kabullendi, diş gıcırtıları da bitti!

İlkokula başlayışını, arkadaşları biniyor diye aldırdığı ve hırsından dizlerini paramparça etmesine rağmen 2 günde öğrendiği scooter hikayesini, ilk defa arkadaşına gece yatısına gidişini hiç hatırlayacağım. Bunlar ve bunlar gibi bir sürü küçük anıyı inşallah hiç de unutmam.

İlk doğum günü partisini aile dostlarımız arasında kutlamış, tüm gün daha yürümeyi beceremeyen kızımı kucağımda taşıyarak onun sözde eğlenmesini sağlayarak geçirmiştik. Okula başladığından beri hemen hemen aynı kız arkadaşı grubu ile doğum gününü kutluyor Lara ve bu son 10. Yaş gününde artık benim kızım dahil hepsinin büyüdüğünü acı da olsa kabul etmem gerekti.

Giysiler artık bir genç kız gibi, hiç biri pembe giymez oldu ;) Konuşmaları  ifade, duygu ve konu yüklü. Bakışları bile değişmiş durumda, resmen büyümüş de küçülmüş gibi etrafı kolaçan edip kendilerince her şeyi değerlendirebiliyorlar.

İçimdeki merakı dindiremediğim için arada sırada kulak misafiri oldum konuşmalarına: yaz tatili planları, müzik video klipleri, iphone applicationları, yıl sonu spor/dans gösterileri, filmler... Dikkat ettim hiç oğlanlar hakkında konuşma geçmedi, açıkçası özellikle de onu merak ediyordum. Kız partilerine hiçbir oğlan davet edilmiyor ve oğlanların partilerine  de kızlar davet edilmediğine göre acaba hala birbirlerinin farkında olmama hali devam ediyor mu diye...Ama sanırım eli kulağında...

İşte esas o zaman işler arap saçına dönmeye başlayacak değil mi? Bu ilk 10 sene kolaydı, esas zorluklar önümüzdeki 10 yılda yaşanacak. Hayal kırıklıkları, kalp kırıklıkları, bozulan dostluklar, oluşan dostluklar, baş kaldırmalar, boyun eğmeler vs vs vs...

Bir anne olarak tek dileğim bu geçtiğimiz 10 senede umarım iyiyle kötüyü, doğru ile yanlışı, eğri ile doğruyu öğretebilmişimdir çünkü bundan sonraki 10 senede hayatını bir çizgi üzerine oturtmaya çabalarken en fazla ihtiyacı olacak olan unsurlar bunlar olacaktır. Allah hepimizin çocuklarının yolunu açık etsin, hepsinin karşısına iyi insanlar çıkarsın. Bütün hayatları ışıl ışıl olsun.

Bu son satır rahmetli anneannemin bana hep söylediği bir cümleydi; “ışıl ışıl olsun hayatın emi kızım...” Çocuklarım sayesinde ışıl ışıl anneanneciğim merak etme, sen rahat uyu....

Yazının sonunda anneannemden bahsettiğime göre, yazıyı da anneannemin kurabiye tarifi ile bitirmek uygun olur diye düşünüyorum. Kurabiyeyi pişirmeden evvel şekere batırıyorsunuz, bu detay da kurabiyenin ışıl ışıl olmasını sağlıyor, resmen çağrışım yaptı....

Işıl Işıl Kurabiye
250 gram dışarıda erimiş tereyağı
2 yumurta
1.5 çay bardağı beyaz şeker
1 kaşık limon suyu
aldıgı kadar un

Bütün malzeme yumusak bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur, küçük küçük yuvarlanır ve elinizle şekere batırılıp tepsiye dizilip fırınlanır. Çayın yanında afiyetle yenir.

 

2011-12-14
Bu yazı 2936 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin