Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Kış Meyveleri

Kış mevsiminin en önemli özelliği hiç şüphesiz ki kendine özgü birçok hastalığı da beraberinde getiriyor olmasıdır. Özellikle grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ve bronşit gibi birçok hastalığın görülme sıklığı bu aylarda artmaktadır. Ve ne yazık ki bu hastalıklardan en çabuk etkilenen kesim de enfeksiyonlara karşı oldukça duyarlı olan çocuklar olmaktadır.Yaşam boyu üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri olan beslenme de işte bu noktada yine önemini hissettirmektedir.

Özellikle yaz mevsiminden kışa geçişte zayıflamaya başlayan bağışıklılık sistemini güçlendirmek adına meyve ve sebze tüketiminin artırılması gerekliliği belki de en önemli kilit noktalardan birini oluşturmaktadır. Çünkü meyve ve sebzeler içerdikleri antioksidan öğeler olan A, E ve C vitaminleri ile bağışıklılık sistemini güçlendirerek vücudumuzun hastalıklara karşı direncini artırmaktadırlar.

Peki kış mevsiminde besin değerinden en iyi şekilde faydalanabileceğimiz meyveler hangileridir ?

ELMA : Elma içerdiği E ve C vitaminleri gibi antioksidan öğeler ile bağışıklılık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. Potasyum içeriği de oldukça zengin olan elma bu özelliği ile de bağırsak faaliyetlerini düzenlerken hücrelerarası besin iletiminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca elmanın oldukça zengin bir pektin kaynağı olması da kolesterolün düşürülmesinde ve kalp damar hastalıklarına karşı korunmadaki önemini göstermektedir. Yine zengin bir posa kaynağı olan elma bu özelliği ile de kabızlığın önlenmesinde ve doygunluk hissinin oluşmasında etkilidir.

NARENCİYE(PORTAKAL, MANDALİNA, GREYFURT) : Kış mevsiminin vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan narenciye grubu meyveler özellikle içerdiği zengin C vitamini ile hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirmede ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Potasyum içerikleri de yine elmada olduğu gibi oldukça zengindir.

ARMUT: Armudun da zengin bir lif kaynağı olması özellikle çocukluk döneminde gözlenen kabızlığın önlenmesinde oldukça önemlidir. İçerdiği fosfor ve B vitaminiyle zihinsel yorgunluğu giderir.

NAR : Antioksidan kapasitesi oldukça zengin olan nar önemli miktarda da potasyum, lif, C vitamini ve niyasin içermektedir. Zengin içeriği ile de kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasındadır.

Tabi ki meyve ve sebzelerin içerdikleri bu öğelerden en iyi şekilde faydalanabilmek adına da mevsim meyve ve sebzelerini tercih etmek daha doğru olacaktır.

Özellikle kış mevsiminin ağırlığını hissetmeye başladığımız bu günlerde üst solunum yolu enfeksiyonları açısından oldukça riskli gupta bulunan çocukların da günlük 3-4 porsiyon kadar mevsim meyvesi tüketmeleri bağışıklılık sistemlerini güçlendirmek adına oldukça önemlidir.
Dyt.Lale SAĞLIK
Güven Hastanesi
www.guven.com.tr
312-457 2525

2006-12-25
Bu yazı 2327 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin