Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Kefir

Kefirin Yararları

-Bağışıklık sisteminin güçlendirmek (immün sistemi).

-Yiyeceklerin hazmının kolaylaştırmak.

-Vitaminler (Kvit,biotin,B12 ,niasin vb) sentezini yapmak.

-Bağırsak duvarının zararlı maddelerden korumak ve bağırsak geçirgenliğini azaltmak.

-Zararlı maddelerin (toksinler) kan dolaşımına geçmesini engellemek.

-Besin alerjilerini ve ekzemayı önlemek.

-Kronik enflamatuar (iltihabı) hastalıkların oluşumunu engellemek.

-Kanseri önlemek.

-Depresyonu hafifletmek .

-İshali önlemek ve tedavi etmek .

-Yaşlanmayı yavaşlatmak.

-Otizm bulgularını hafifletmek.

-İdrar yolu iltahaplarını önlemek.

-Kabızlığı tedavi etmek.

-Böbrek taşlarının (okzalat) oluşumunu azaltmak.

Kefiri Ne Kadar Tüketmeliyi?

Ne kadar yiyorsak o kadar tüketmeliyiz. Önce bir çay bardağı için, sonra gittikçe artırın. Genellikle 250-1000 ml. kadar tüketilmektedir. Kronik hastalığı olanlarda (kabızlık, anemi) en az 1 litre kullanılmasında yarar vardır.

Kefir Neye Benzer?

Kefir yoğurda veya ayrana benzer. Zaten benzer şekilde mayalanır. Bekledikçe tadı ekşir, kefirin hiçbir zararı yoktur. Çok nadir olarak bazı kişiler yeni başladıklarında fazla kefir içmeye tahammül edemezler. Bu kişiler içme miktarını yavaş yavaş artırmalıdır.

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir yapılışında kullanılan süt kaynatılır ve metal olmayan(tercihan cam) bir kap içinde ılıtılır. Üzerindeki kaymak tabakası alınır ve 1 çorba kaşığı kefir mayası atılır ve süt iyice karıştırılır. Kabın kapağı kapatılır ve süt 20-25 C kalacak şekilde kap bir yere bırakılır . Kap 20-30 C olması sağlanır. Kap içinde süt 18-24 saat sonra pıhtılaşır. Mayalanmış süt madeni olmayan tel süzgeçten yada tülbentten süzülür. Süzgeçte kalan taneler tekrar maya olarak kullanılır. Maya hemen kullanılmayacaksa cam kavanozda saklanmalıdır.Evde yapamıyorsak hazır satılan kefirleri de güvenle kullanabiliriz.

Zayıf Bağışıklık Siteminin Nedenleri Nelerdir?

Bağışıklık sistemi özellikle çocuklarda ve yaşlılarda doğal olarak zayıftır. Çocuklarda adım adım gelişen savunma sistemi ve bu sistemin işleyişini sağlayan iletişim kanalları yetersiz olduğundan çocuklar risk grubundadırlar. Diğer risk grubu yaşlılardır.Yaşlanma sonucu savunma sisteminin işleyişinde yavaşlama başlar, direnç azalır.

Sağlıksız rafine gıdalarla beslenme başta olmak üzere stres, yorgunluk, uykusuzluk, ani iklim değişiklikleri, aşırı sigara ve alkol kullanımı, aşırı egzersiz, sık seyahatler, vücut temizliğine dikkat etmeme, sağlıksız çalışma ve yaşam koşulları savunma sistemini zayıflatır.

Vücut enfeksiyon hastalıklara karşı aşırı hassas duruma gelir. Sık sık hastalanma, grip ve soğuk algınlığına hemen yakalanma sistemin zayıflamış ve çökmüş olduğunu gösterir.

Yine çocuklarda bağırsak sisteminin güçlenmesi gerekmektedir.Kabızlık ve ishalin önlenmesi ve düzenli dışkılama alışkanlığı elde edilmesi için kefir rahatlıkla tüketebilirler.

Her gün düzenli kefir içmek, vücut direncinin artmasını, bağışıklık sisteminin güçlenmesini, besinlerden maksimum beslenmeyi, metabolizmanın sürekli yenilenmesini ve stabilitesini sağlayacaktır. Çok güçlü kalsiyum desteğini de kefirden alarak daha güçlü olmak mümkündür.

2007-04-30
Bu yazı 2025 kere okunmuştur.

mecemece

bilgileriniz için tesekkürler.cocuklara ne zamndan sonra verirsek faydaları olur?bebeklerde erken baslanırsa bir zararı olur?bilgilendirseniz sevinirim

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin