Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Katı Beslenmeye Geçiş Süreci

Aylardır sütünüz ile beslediğiniz bebeğinizin artık katı besinlerle tanışma zamanı geldi. Bebeğinizi katı besinlere alıştırmak istiyor fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, işte tüm merak ettikleriniz…

KATI BESİNLERE NE ZAMAN BAŞLAMALI?
Bebeklere yaşamlarının ilk altı aylarında sadece anne sütü verilmelidir. İlk altı aydan sonra anne sütü, bebeğin beslenmesinde tek başına yeterli olamaz. Çünkü 6.aydan itibaren bebeğin demir minerali başta olmak üzere bazı besinsel ihtiyaçları artar ve bu nedenle tamamlayıcı katı besinlere ihtiyaç duymaya başlar.
Erken başlanırsa… Eğer diyetisyen ve doktor ihtiyaç duymadığı halde katı besinlere altı aydan önce başlanırsa, bebeğin enfeksiyon kapma riski artar. Bunun dışında altı aydan önce verilen katı gıdalar, bebeğin böbrek fonksiyonlarının bozulmasına ve fazla enerji aldığı için obez olma riskinin artmasına neden olabilir.
Geç kalınırsa… Bu durum da en az katı besinlere erken başlamak kadar risklidir. Katı besinlere başlamakta geç kalınırsa, bebeğin katı besinleri reddetme riski artar. Genelde bu gibi durumlarda besini tükürme, reddetme, ittirme gibi olumsuz beslenme davranışları ortaya çıkar. Bu süreç uzadıkça bebeğin yetersiz beslenmesine yol açabilir.

KATI BESİNLERE ALIŞMA SÜRECİNDE 5 TEMEL KURAL
*Besinin miktarı “az” olsun… Bebeğe ilk kez vereceğiniz besinin 1 tatlı kaşığından daha fazla olmaması gerekir. Besinle ilk kez tanıştırdığınızda bir cevizin büyüklüğünden daha fazlasını vermeniz işleri zorlaştırır ve bebeğin reddetme olasılığını arttırır.
*Besin “tek” çeşit olsun… Bir gün içerisinde sadece bir besin deneyin. Birden fazla besini aynı gün içerisinde denemek bebeğin alerji olma riskini yükseltir ve sindirim sistemini zorlar.
*Besin “ayına uygun” olsun… Aceleci davranmayın. Bebeğinize verdiğiniz katı gıdaların onun ayına uygun olması, böbrek ve sindirim sistemi sağlığı açısından önemlidir.
*Besin alerji yaptıysa “ara verin”… Eğer besini denedikten sonra bebeğinizde kaşıntı, kızartı veya solunum güçlüğü gibi daha önceden rastlamadığınız bir durum ortaya çıktı ise, o besini tekrar denemeden önce en az 3 gün ara verin. Tekrar denemelerde alerjik reaksiyonlar devam ediyorsa, bebeğinizi doktora götürün ve hangi besinlere alerjisi olduğunu saptayın.
*Besinin “dışkısı” üzerindeki etkisine dikkat edin… Bebeğin tükettiği her besin dışkısını farklı bir şekilde etkiler. Eğer bebeğinizin katı gıdayı tükettikten sonraki dışkılarında renk, koku veya şekil açısından ciddi farklılıklar oluştuysa bir süre bu besine ara verin. Kötü kokulu, sulu ve yeşil dışkılar, bebeğinizin besine gösterdiği olumsuz cevaplardır.

HANGİ YİYECEKLER HANGİ AYDA?
Bebeğinizi 6.ayını doldurduktan sonra ilk tanıştırmanız gereken besin meyve suyu ve meyve püresidir. Elmanın alerjik etkisinin az olduğu bilinir. Çilek ise son derece alerjik meyvedir. Elma suyu ve püresine alışan bebek sırasıyla ev yapımı yoğurt ve sebze suları ile tanıştırılmalıdır. Sebzelerden en az alerjik etkisi olan kabaktır.

Bebeklere bir yaşına girene kadar ıspanak ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler verilmemelidir. 7.aya kadar bu besinlerle sorun yaşamayan bebeğe, ilk gün çeyrek, sonraki günler sırasıyla ½ ve alıştıktan sonra tam haşlanmış yumurta sarısı verilir. Yumurta beyazı bebekler için alerjendir, bir yaşına girene kadar verilmemelidir. 7.ay için uygun olan diğer katı besinler pirinç unu ile yapılacak mamalar, pekmez (günde maksimum 1 tatlı kaşığı) ve evde taze hazırlanacak sebze çorbalarıdır.

Bu süreçte sebze çorbalarına yağsız çift çekilmiş iyi pişmiş kıyma ve derisiz tavuk eti ilave edilebilir. Yalnız etle hazırlanan çorbalar blenderize edilmelidir. Sekizinci ayına giren bebeğe tuzsuz ve baharatsız pişirilmiş sebze yemekleri ve ezilmiş kurubaklagil (nohut,bezelye vs.) yemekleri verilmeye başlanmalıdır. Yemeklerine az miktarda kılçıkları temizlenmiş derisiz balık ilave edilebilir.

Ayrıca bu ay içerisindeki bebekler pastörize peynir çeşitlerini kahvaltıda tüketmeye başlayabilir. Birinci yaşına giren bebeğinizi sizinle birlikte sofraya oturtabilir, aile için yaptığınız az tuzlu ve baharatsız yemeklerden çatalla ezerek besleyebilirsiniz. Eğer diyetisyen veya doktor, bebeğinizin büyümesini yetersiz görüyor ve devam maması başlamak istiyorsa, önerdiği devam mamasını belirttiği şekilde hazırlamalı ve bebeğe önerilen miktardan eksik veya fazlasını vermemelisiniz.

Beslenme Stratejiniz, TUTAR’LI olsun!
Diyetisyen Gizem TUTAR – Yaşam Koçu
TUTAR’LI DİYET Beslenme Danışmanlık&Yaşam Koçluğu
www.e-diyetisyen.com
www.tutarlidiyet.com


 

2011-05-02
Bu yazı 3438 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin