Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Kahvaltısız Olmaz!

Kahvaltısız olmaz! Çocuklar güne mutlaka kahvaltı ederek başlamalı...
Bu hafta International Hospital'dan Diyetisyen Dilem İrkin çocuklar için kahvaltının önemi konusundaki sorularımızı yanıtladı. Dilem Hanım'a teşekkür ediyoruz.

-Kahvaltının günün en önemli öğünü oldugunu okur, duyarız hep. Kahvaltı neden çok önemli?
Güne zinde bir şekilde başlamak ve gün boyunca sürdürdüğümüz faaliyetlerimizde anlama, odaklanma ve verimli bir şekilde çalışma üzerinde kahvaltının çok büyük etkisi vardır.
Vücudumuzun sağlıklı ve düzenli çalışması için kan şekeri düzeyinin belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Sabah ve akşam saatleri arasındaki geçen sürenin kan şekeri seviyesinin düzenlenmesindeki rolü büyüktür. Günlük aldığımız enerjinin büyük kısmı mutlaka kahvaltıdan gelmelidir. Güne iyi bir kahvaltı ile başlamanın her yaş grubu bireylerinde önemli yararları vardır. Örneğin gebelerde doğacak bebeğin sağlığı, emziklilerde anne sütünün kalitesi, çocuklarda okul başarısı gibi; genel olarak yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde rolü büyüktür.

-Çocuklar için ideal bir kahvaltı neler içermeli?
Kahvaltı bilişsel performansa olan yararları yanında posa, vitamin ve mineral gereksinimleri açısından da önemlidir. Kahvaltı yapmanın günlük toplam besin alımına etkilerini incelerken vitaminlerden B1, B2, B6, B12, folik asit, A vitamini, mineral olarak da kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko gibi elementlerin dengeli alımını konusunda oynadığı rolü unutmamak gerekir.
Uygun bir kahvaltıda süt grubu(süt-yoğurt-peynir), et grubu(et, yumurta), ekmek grubu ve sebze grubundan (domates,salatalık,havuç)ve zeytin bulunmalıdır.

-Sabahları sadece süt ve mısır/buğday/pirinç gevreği tüketen bir çocuk güne iyi bir başlangıç yapıyor sayılabilir mi?
Eğer çocuğunuz kahvaltı yapma konusunda isteksiz ise kahvaltı gevrekleri tüketmek kahvaltı öğününün atlanılmasından daha iyi bir alternatiftir. Tahıl gevreklerinin çocuk ve adölesan beslenmesinde özellikle kahvaltıda önemli bir yeri vardır. Tahıl gevreği içeren bir kahvaltı öğününün daha kaliteli hale getirilmesi amacıyla bazı ülkelerde tahıl gevreklerinin büyük bir kısmı vitamin ve demir açısından zenginleştirilmiştir.
Tahıl gevreği içeren bir kahvaltıda mutlaka sütle birlikte tüketim olmalıdır. Ayrıca tahıl gevreği seçimi yaparken zenginleştirilmiş olanlarını tercih etmek daha anlamlı olacaktır.

-Kahvalti etmeyen bir çocukta ne gibi problemler görülebilir?
Ülkemizde okula giden çocuklar genelde kahvaltı yapmamakta ya da yapsalar dahi tüketilen besinler (simit, poğaça vb.) yeterli ve dengeli beslenmeye katkı sağlamayacak niteliktedir. Kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklarda görülen en sık sorunlar dikkat azlığı, öğrenmede zorlanma, problem çözmede güçlük, fiziksel güç azlığına bağlı kas koordinasyonunda azalmadır.
Beyin gelişiminin hızlı olduğu yaşamın ilk 3 yılında kötü beslenme ileride okul çağında öğrenme performansını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca çocukluk çağında kazanılan beslenme alışkanlıklarının yetişkinlikteki beslenme tarzını belirleyeceği unutulmamalıdır.

-Çocuklarına iyi bir kahvaltı alışkanlığı kazandırmak için anneler neler yapmalı?
Çocukların ilk olarak örnek aldıkları bireyler anne ve babalardır. Bunun için çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak istiyorsanız ilk önce kendi beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli buna göre onların beslenmesini planlamalısınız. Eğer siz evde kahvaltı yapmıyorsanız ona kahvaltı yapma konusunda ısrar etmek pek anlamlı olmayacaktır. Tüm aile bireylerinin bulunacağı bir kahvaltı sofrası hazırlamak kahvaltı alışkanlığı kazandırmak için ilk adım olmalıdır.
Sevmediği yiyeceklerin değişik şekillerde sunumu (haşlanmış yumurta yerine omlet, peynir yerine tost veya yine süt veya yumurta yerine krep gibi) sağlanmalıdır.
Kahvaltılık gevreklerde kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklar için başka bir seçim olabilir. Özellikle süt ile birlikte tüketilen zenginleştirilmiş bir tahıl gevreği kahvaltı öğününün atlanılmasından daha iyi bir alternatiftir.

-Kahvaltının çocuklarda öğrenme, algılama kapasitesini arttırdığı doğru mu?
Evet doğrudur. Çünkü kahvaltı günün ilk öğünüdür ve bu saatlerde besin tüketimi özellikle gün içindeki faaliyetlerimizi daha sağlıklı sürdürmemizi sağlar. Okul çağındaki çocuklarda öğrenme, algılama kapasitesini artırmaktadır. Bu konuda yapılan birçok çalışma kahvaltının öğrencilerin beslenme durumunu iyileştirmekte, beyin vücut işlevleri için enerji gereksinimini karşılamakta ve ders başarılarında etkili olduğunu göstermektedir.

-Düzgün kahvaltı alışkanlığı olan çocukların şişmanlama riskinin daha az oldugu konusunda neler soyleyeceksiniz?
Beslenme alışkanlıklarının hayatın erken yıllarında oluştuğunu ve bunları değiştirmenin daha sonra daha da zorlaştığını kabul edersek, çocukluktan başlayarak çocukların beslenme alışkanlıkları düzenlenmelidir. Obez çocukların büyük kısmının erişkinliklerinde de obez kalmaları bu durumun en belirgin göstergesidir. Düzenli kahvaltı yapan çocuklar öğle öğününde daha dengeli besin tüketmekte ve bu da günlük yağ alımı öğünlere bölünerek azalmaktadır. Öğün atlanmasının ya da uzun dönemli açlıktan sonra güne bir şey yemeden başlanılmasının başlıca zararları arasında; vücut yağ oranı artmakta ve şişmanlama riski artmakta, tiroid enzim aktivitesinde azalma ve buna bağlı metabolizma hızında yavaşlama, şeker hastalığı oluşma riskinde artma sayılabilir.

-Her kültürün değişik kahvalti alışkanlıkları var. Çocuklar söz konusu oldugunda bizim zengin Türk usulu kahvaltımıza alternatif neler olabilir?
Toplum olarak sahip olduğumuz kahvaltı alışkanlıkları diğer toplumların beslenme alışkanlıkları ile karşılaştırıldığında daha zengin ve sağlıklı bir çeşitliliğe sahiptir.
Özellikle akdeniz mutfağı beslenme alışkanlıklarında yer alan zeytin kahvaltının vazgeçilmez bir parçasıdır.Yine bizim mutfağımızda yer alan tahin-pekmez özellikle sabah kahvaltılarında çocuklar için iyi bir seçimdir. Değişik peynir çeşitleri özellikle süt ve süt ürünleri tüketiminde sorun yaratan çocuklarda değişik alternatiflerle çözülebilir.
Genel olarak Türk mutfağı kahvaltı alışkanlıklarında yer alan kahvaltı seçenekleri tüm besin gruplarını içermekte ve kaliteli bir besin tablosu oluşturmaktadır.
Bu öğünde tüketilebilecek en uygun besinler süt, yumurta, domates, salatalık, 5-6 adet zeytin,1-2 dilim ekmek, tahin-pekmez veya bal veya reçel olabilir.

Diyetisyen Dilem İrkin
International Hospital İstanbul
www.internationalhospital.com.tr

2006-10-01
Bu yazı 2107 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin