Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

İpuçları

Çocuklarımıza hayatları boyunca kullanacakları sağlıklı yemek alışkanlıklarını kazandırmak ancak bizlerin sürekli çabasıyla mümkün olabilir. Hayatın bu çok önemli faaliyetini en zevklilerinden biri haline getirmek ve sağlıklı beslenme ile önlenebilecek birçok hastalığa dur diyebilmek için doğru başlangıçları ancak kararlı ve istikrarlı bir tutum edinerek başarabilirsiniz.

Ne olur, çok yesin diye değil, nitelikli ve çeşitli yemekler yesin diye uğraş verin. Bilinen yemekleri onun ağız tadına göre uyarlayın, lezzetli ve besleyici yeni yemekler yaratın. Yemek saatlerinde de sevgi ve alakanızı eksik etmeyin. Emin olun çabalarınız bir süre sonra faiziyle size geri dönecek, çocuğunuz sunulan yemekleri keyifle yiyecektir.

Benim oğlumda büyükler gibi beslenmeye başladığında her biri farklı tat, koku ve görüntüdeki yemekleri yemekte zorlandı. Kendisine yeni olan yemeklere daha kolay adapte olabilmesi için izlediğim yöntemler anne-oğul lehimize işledi. Şu an Kaan çeşitli yemekleri, yeterli miktarlarda tüketiyor. Yaşı ilerledikçe de yemek yemeyle ilgili bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyor, ektiğimizi biçeçeğiz diye umuyorum.

Bu ay bizim evde artık var olmayan yemek problemini aşmamda yardımcı olan bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedim. Uygulayın, bence faydasını göreceksiniz.

-Yemek saatlerinde değişiklik yapmayın: Düzenli yemek saatleri çocukların sofraya acıkmış olarak oturmaları açısından önemlidir. Yemeklere her gün aynı saatte başlatın.

-Porsiyonları küçük tutun: Onların kapasitelerine saygı duyup, beklentilerinizi abartmayın. Yemekleri sizin istediğiniz kadar değil, onların yiyebileceği kadar servis yapın.

-Sunuma özen gösterin: Unutmayın, yaşları ne kadar küçük olursa olsun, onların da bir göz zevki var. Sizin önünüze ezilmiş, bulamaç haline getirilmiş, ne olduğu anlaşılmayan bir yemek gelse yemek ister miydiniz?

-Yaratıcı olun: Değişik eklemelerle yemekleri hem daha lezzetli, hem daha besleyici hale getirin. Yemeğin görüntüsünü daha çekici kılmak içinde şekil ve boyutları ile oynayın.

-Masada birlikte yemek yiyin: Çocuklar gözlemleyerek o kadar çok şey öğreniyorlar ki… Ailenin bir arada, güler yüzle sofraya oturup, toleranslı ve öğretici bir ortam oluşturması çocukların sofraya ve yemek yemeye karşı olumlu davranışlar geliştirmesine yardımcı olacaktır.

-Çeşitlilikle erken yaşta tanıştırın: Sağlıklı büyüyebilmesi için çocukların vücudu tüm besin gruplarına ihtiyaç duyar. Bu da ancak çeşitlilikle sağlanabilir.Besin çeşitleri ile ne kadar erken tanıştırırsanız o kadar az sıkıntı çekersiniz. Hiçbir çocuk şunu, bunu yemeyeceğim diye doğmuyor ki…

-Abur cubur yedirmeyin: Gün içerisinde sırf ağızları dolu kalsın diye ellerine bir şeyler tutuşturmayın. Atıştırma saatlerinde meyvelere ağırlık verin. Sofraya nispeten aç oturmaları önlerine konan yemeği daha kolaylıkla kabullenmelerini sağlayacaktır.

-Farklı pişirme yöntemleri deneyin: Haşlanmış tavuk kabul etmeyen bir çocuk, fırın torbasında sebzeyle pişirilmiş bir tavuğu iştahla yiyebilir. Denemeye devam!

-Bol soslu, ağır, baharatlı yemekler vermekten kaçının: Çocuklar genelde birbirine karışmamış, sade yemekleri tercih ederler. Bırakın bol soslu ve baharatlı yemekleri büyüyünce yesinler.

-Uyumlu kombinasyonları bir arada verin: Bu yolla damak tatları ve yemek zevklerinin gelişmesine fayda sağlarsınız.

-Zorlayıcı olmayın: Farklı sebeplerden dolayı kimi yemekler çocuklar için gerçekten kabul edilemez olabilir. Sürekli reddettiği bir yemeği ısrarla önüne getirmek çocuğun o yemekten daha çok nefret etmesine yol açacaktır. Sizin “ağzıma koymam” dediğiniz yemekler yok mu sanki?

-Arada hile yapın: Yemesini gerekli gördüğünüz ama doğrudan yediremediğiniz besinleri sevdiği ve alışkın olduğu yemeklerin arasında dolaylı sunarak alışmalarını kolaylaştırın. Çorbalar, soslar, börek harçları bunun için ideal. İşe yarıyor!

-Pazarlama taktikleri geliştirin: Kabul görmeyen bir çeşit için beyin fırtınası yapın. Bizim evde marul gibi yeşillikler salata içerisinde asla kabul edilmezken yaprak yaprak sunulduğunda bir çanak tüketiliyor!

-Lansmana önem verin: Mercimek yemeğini yedirmeden önce “Bu yemeğin adı Dinazor yemeği” dedik ve olayı bitirdik! Sizin çocuğunuz nelere ilgi, kimlere hayranlık duyuyor? Bir düşünün bakalım.

-Konuşun, özendirin:Takmayacağını düşünseniz bile onların anlayacağı dilden nasıl beslenmemiz ya da neden o yemeği yememiz gerektiğini anlatın. “Daha kuvvetli olursun, daha hızlı koşarsın” diyerek süsleyin konuşmalarınızı.

-Sizde sağlıklı beslenin: Aile bireylerinin besin ve beslenmeye dair alışkanlıkları çocuğun seçimlerini yönlendirir. Siz de sağlıklı besinleri tüketmeye özen gösterin ve ona örnek olun.

*Bu yazı "Bebeğim ve Biz" dergisinin Aralık 2006 sayısında yayınlanmıştır.

2006-12-10
Bu yazı 1369 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin