Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

İnek Sütü Alerjisi ve Beslenme

1)Alerji, inek sütü alerjisi nedir?

Alerji; vücudun yabancı olarak tanıdığı solunan, yenebilen, iğne ile enjekte edilebilen, veya deriye/göğüse doğrudan temas eden organik veya bazı inorganik maddelere karşı varolan savunma mekanizmasının biraz abartılı olarak çalışma halidir. Vücudumuzun savunma mekanizması sağlıklı bir yaşam sürmemiz açısından çok önemlidir. Ancak alerjik reaksiyonlarda olduğu gibi savunma yöntemleri yerli yersiz çalışmaya başlarsa çeşitli rahatsızlıklar oluşur.
İnek sütü içindeki proteine karşı vücutta gelişen tepkilere inek sütü proteini alerjisi denir. İnek sütünün içeriğindeki protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller vardır. İnek sütü yapı olarak anne sütünden farklıdır. İnek sütünde ağırlıklı olarak bulunan protein kazeindir. Whey proteinlerinden ise beta laktaalbümin ağırlıkta olmak kaydıyla alfa ve beta laktaalbümin bulunmaktadır. Alerjiden sorumlu protein beta laktaalbümin olarak bilinmektedir.

2)Görülme sıklığı ve nedenleri nelerdir?

Çocukların yaşamlarının ilk aylarında karşılaştıkları besin olan inek sütüne karşı alerjiler oldukça sık görülmektedir. İnek sütünün en yaygın alerjik besin olmasının nedeni çocukların en sık karşılaştıkarı besin olmasından ileri gelmektedir. İnek sütü alerjisinin en önemli bir diğer nedeni ise ailesel geçmiştir. Ailesinde inek sütü alerjisi olan çocuklarda alerji görülme riski diğer çocuklara göre %60 daha fazladır.

İnek sütüne bağlı alerjik reaksiyonlar yaşamın ilk haftalarında, ortalama 3. ayda başlar ve gerek bağırsağın fonksiyonel ve morfolojik yapısının gelişmesi gerekse de hedef organda duyarlılık azalması sonucu çocukların %80'ninde 3 yaştan sonra kaybolur.

3)Belirtileri nelerdir?

Sağlıklı olan bir bebekte inek sütü verilmeye başlandıktan sonra ishal ve kusma gözlenirse, bazen dışkısında kan varsa ve çocukta sancılanmaya bağlı huzursuzluk ve ağlama varsa inek ütü alerjisi akla gelmelidir. Bebeklerin az bir kısmında ise daha ciddi belrtiler olabilir. Buna anaflaksi denir. Ani gelişen bir tepkidir. İnek sütü alan bebekte dakikalar içinde yüzün şişmesi, nefes alıp vermenin zorlaşması gibi ciddi belirtiler oluşur. Aynı zamanda kaşıntılı döküntüler, vücutta yaygın kabarıklıklar ve yüzde aşrı kızarma, şiddetli kusma gibi belirtiler de olabilir.

4)Süt alerjisinin tedavisi nasıl olmalıdır?

İnek sütünün çıkarıldığı bir diyet tüketiliyorsa aşağıdaki besinler ve besin öğeleri içeriğinde olan diğer ürünler de tüketilmemelidir.
• Tereyağı, tereyağı aromalı diğer yağlar, margarin
• Kazein, kazeinatlar
• Peynir çeşitleri, yoğurt, krema, muhallebi
• Yarı hidrolize edilmiş ürünler
• Laktalbumin, laktoglobulin, laktoz, laktuloz içeren ürünler
• Süt (az yağlı yarım yağlı, süt tozu, süt proteinleri ,diğer hayvan sütleri)
• Puding, helva,
• Aroma katıcı maddeler (doğal veya yapay)

İnek sütü alerjisinde temel besin anne sütü olmalıdır. Çocuğa soya bazlı mamalar, sebze çorbaları, meyve suları, yumurta ve et verilerek klinik tablonun düzeltilmesi ve çocuğun uygun büyüme ve gelişme durumunun olması sağlanmalıdır.

Yapılan birçok çalışmada, inek sütü proteininine alerji veya intolerans gösteren bebekte soyaya, buğdaya ve yumurta proteinlerine de duyarlılk gelişebileceği görülmüştür. Bu noktaya dikkat edilmeli, bu besinleri bebeğinize verirken herhangi bir alerjik reaksiyon gelişip gelişmeyeceği dikkatle gözlenmelidir.

İnek sütü proteini alerjii tanısı konmuş bebeğin 12-18 ay süreyle inek sütü alması yasaklanır. Bu sürenin sonunda inek sütü tekrar başlanabilir. Bu süre her bebek için farklılık göstermekte, bu yüzden bu denemeler altı ayda bir tekrarlanabilmektedir.

5) Probiyotiklerin inek sütü alerjisi üzerindeki etkinliği nelerdir?

Barsak mikro florası barsak savunma sisteminin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Yapılan son araştırmalarda barsak mikro florası ve alerjik duyarlanma arasında bir ilişki olduğu belirtilmiştir. Barsaklarda mikrobik dengeyi sağlayan canlı organizmalara probiyotik denir. Probiyotiklerin alerjik hastalıklar üzerine etkisi tam olarak bilinmese de, kalıtsal immün sistemin oluşmasında fekal mukozaya etki ederek yardımcı olduğu konusunda kanıtlar vardır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, istenilir miktarda bulunan bakterilerin, alerjinin gelişmesine neden olan immün duyarlanmayı azaltabileceğini göstermiştir. Bu nedenle probiyotiklerin ve doğal immün sistem elemanları- nın, bağırsak mikro-florasındaki atopik hastalıkları önleme- de önemli bir rolü olduğu söylenebilir.

6) İnek sütü alerjisinde anne sütü alımı nasıl olmalıdır?

Anne sütü savunma sistemini güçlendiren besinlere verilebilecek en iyi örnektir. Anne sütünde immünolojik olarak aktif olan pek çok besin öğesi bulunmaktadır. Anne sütü yaşamın ilk günlerinden itibaren bağırsağı koruyucu etkiye sahiptir. Yararlı bakterilerin bağırsağa yerleşmesini sağlayarak, zararlı bakterilerin üremesini engeller. Böylece barsak hücrelerinin daha sağlıklı bir şekilde büyümesi ve mukozal fonksiyonların olgunlaşmasını sağlar. Yapılan birçok çalışmada anne sütüyle beslenen çocukların beslenmeyenlere göre alerjik hastalık geçirme riskinin daha düşük olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle diğer birçok yararlı ve koruyucu etkisi de göz önünde bulundurulduğunda anne sütünün tek başına 6 ay süreyle bebeğe verilmesi, 6 aydan sonra anne sütünün yanında ek besinlere başlanması öngörülmektedir.

2012-05-26
Bu yazı 5646 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin