Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

İki Atkı Ördüm Sana...

Canım oğlum. Yeni bir yıl başlıyor. Biz de dünyamızla beraber kendi etrafımızda dönmeyi bir an olsun bırakmadan Güneşin çevresinde bir tam tur daha atacağız. Atmamak olmaz. Bir önemi olmalı, başka günlerden farklı, ne de olsa bir yeni başlangıçtır. Hem ileri hem geri, hem geçen hem gelen günlere baktığımız, diğerlerinden ayrı bir zaman. Kutlamalıyız. Sana iki atkı ördüm, seveceğini umarım. Takmanı çok isterim. Bu uzun notu iliştiriyorum bu yıl, çünkü artık büyüdün.

Artık, konuşmak için çok zamanımız olmuyor. Küçükken oluyordu, ne güzel, dört yaşında bir çocuk günde dört yüz küsür soru sorarmış ortalama olarak. Düşünsene. Neyse. İrili ufaklı sınavların var, giriyorsun çıkıyorsun, çalışmalısın, boş zamanların da olmalı, onları bir an olsun boş geçirmemelisin :), anlıyorum. Velhasıl pek görüşemiyoruz. (Velhasıl bu sebepten demek). Gelen yıl da geçtiğimiz yıllar gibi, geçtiğinin çok farkında olmadan geçecek, sonra, hangisi, orasını bilmem, ama gelecek yıllardan birinde, üzerlerinde tek tek düşünmeye başlayacaksın, şöyle şöyle olmuştu, iyi ki öyle olmuştu, veya, şöyle de olabilirdi halbuki diye.

Bunu unutma ve halbukili düşüncelere çok kapılmayacağın şekilde ayarlamaya çalış hayatının gidişatını. Mesela, bu yıldan başlayarak. Bu, ancak bir şekilde mümkün. Örgülerin farkında olursan. Herşey örgülerden ibaret. Aslında, galiba, iki örgüden. Bir şey yaparsın. Bir sonuca yol açar. Başka bir şey, başka sonuca. Yapmazsın bir şey, katlanacağın bir sonucu olur onun da. Yapman gerekip de yapmadıkların, yapmaman gerektiği halde yaptıkların, bunların hepsi farklı bir yerlere, ama mutlaka bir yerlere götürür seni. Bu, OLAYLAR ÖRGÜSÜ. Neden, sonuç ilişkisi. Bir neden, bir bilsen kaç sonuca yol açar, bir sonuç kaç nedenden birdendir, hem de kaç kişiyi birden ilgilendirecek şekilde.

Bir de İLİŞKİLER ÖRGÜSÜ var. Olaylar örgüsünün içinde, nedenlerden sonuçlara doğru giderken tanıdığın, tanıştığın her bir insan, seni etkiler, senden etkilenir, üzerinde bir izlenim bırakır ve sen de onlar üzerinde bırakırsın. Olayların içindeki yerin kadar önemli başkalarının gözündeki yerin. Kanaat notu gibi aynı, her düşük notu yükseltebilirsin, bütünlemesi vardır da,, da onun, yok, aklından çıkarma, bir bunu, bir de geçmişindeki insanların geleceğindeki insanlarla örgüde bağlı olabileceğini, izlenimlerin peşini bırakmayacağını. Dünya küçük, her ne kadar, çok büyükmüş gibi gözükse de. Ve orada her şey ama her şey birikir).

Zaten bıraktığın İZLERden ve İZLENİMlerden ibaret değil misindir. Söyleyeyim, öylesin. Bunların her birinin ve her ikisinin de, çok iyi olmalarına uğraşmalısın, ki BİR ANLAMIN OLSUN. Bir anlamın olsun iste, olur mu. Bu iki örgü seni içlerine katar, uzun iki atkı gibi sarmalar, zamanda hızla gidersin. Ektiklerini biçeceğin mekan neresi ise, oraya doğru. Doğru oraya. Doğruyu yanlışı ayırt edebilmeyi öğretmeye çalıştım, ama sen de bil, bir de önceliklerini , gerisi güzel gelişir. Zaten maharet, asıl bunu becerebilmekte. Önemli bir sınava mı gireceksin, kendine hayır diyebil, gevşeyip dinlenmenin de sırası gelecektir, meyvalarını toplamanın da. bunların olabilmesi için, önce uğraş vermelisin.

Emek. Nasıl da basit aslında. Ceremeler çekmeden, semereler olmuyor, görülmüyor . Gelen yılın içinde bir büyük sınav var karşılaşacağın. Sonraki üç yılını şekillendirecek. Sonraki üç yılsa, ondan sonraki dört, beş yılını. Ve onlar, sonrasını. (Çok güzel öğren. Lütfen, çok güzel öğren, öğrenmenin ciddiyeti olsun üzerinde). Karşılaştığın kişiler senin, sen onların yönlerinizi değiştireceksiniz. Şaşırsan, bir ilmek kaçsa örgülerden birinde, sonradan kapanması zor bir deliğe yol açacak. Ne olursa olsun, baba ve ben yanında olacağız. Bizi gururlandırmak zorunda hiç değilsin, ama kendin için bunu yapabilirsin. İnsanlar yaşlandıklarında, kendileriyle ilgili gurur verici şeyler hatırlamak isterler. Ve onlarla hatırlanmak. Sanırım öyledir.

Gereken yerde ve zamanda gereken ciddiyetleri takınamamışlarsa, ciddiye alınmamışlar, bir ağırlıkları da olamamıştır. İşte bu, çok ağır gelse gerek. Öyle olsa gerek. Benliğine lütfen, hep, hakim ol. Olabilirsen, istediğin yöne gidebilirsin, olamazsan, bil ki sürükleneceksin. Başkalarının benliklerine hakim olanlarca. Onlar belirleyici olacak, belirleyicin onlar olacak. Onların sana layık gördükleri olacak, ve onların seni layık gördükleri. İzin verme buna. Mecbursun bir yerde. Neden veresin. Neden verecekmişsin ki. Unutma, hep hatırla, UĞRAŞIRSAN OLURSUN ve UĞRAŞIRSAN OLUR. O halde, belirle neyin olmasını istediğini ve ne olmak istediğini, UĞRAŞ. Durma uğraş. Uğraş dur.

Giderek, olabileceğin en iyi ne ise o hale gel, ve bu nerede olabilecekse oraya git. Ben ve baba, en iyi yerlere gelmeni ve en iyi yerlere gitmeni isteyebiliriz. Sevilmeni ve sayılmanı. Ama senin için nerelerin en iyi olduğuna sen karar verebilirsin, oralara sen gelebilir, oralara sen gidebilirsin. Kendini sevdirmenin saydırmanın bir yolunu, birden çok yolunu, sen bulabilir…sen bunları yapabilirsin. Hasılı (hasılı yani demek, bundan çıkan sonuç itibarı ile demek), sen sen ol, örgüleri önemseyerek başla yola, kendin için, ve dünyanın kendini sorumlu hissettiğin parçası ve onun üzerindekiler için, hep iyi şeyler, doğru şeyler yap.

Dünyaya geldiğine memnun olursun, Dünya da geldiğine memnun olur. Biz, dünyaya getirmiş olmaktan zaten memnunuz, çok daha, sonsuz, bilemezsin ne çok, memnun oluruz. Bütün bildiklerimi ve senin için dilediklerimi şimdi yazarsam, önümzdeki yıllara ne kalır. Şimdilik bu kadar ☺ Şunu eklemeden geçemeyeceğim ki…bu yıl beni çok şaşırttın sen. Üzerine eğildiğin her şeyde başarı elde etmen olmadı beni şaşırtan. Üzerine eğildiğin müddetçe her şeyi başarırsın. Bu yıl ailemize yeni bir üye katıldı, Feyzo, dünyanın bize göre tabii –en harika köpeği. Evde, atan bir kalp daha. Gerçek olmayı, ondan öğreneceğiz. Ve sen ona, ne kadar iyi bir abi oldun. Sorumluluğunu aldın. Empatin de gelişmiş. Umuyordum, ama bu kadarını, beklemiyordum. Senin bu tarafını, bilmiyordum. Böyle olduğun için, teşekkür ederim…

Uzun bir ömrün olsun, her yılın güzel başlasın öyle devam etsin. Etrafında hep, iyi şeyler gelişsin ve iyi insanlar olsun. Emekler ver, karşılıklarını gör. Eski yıldan altı çizilecek hatıralar, yeni yıla dair temenniler, naçizane öneriler ☺ bu yıllık bunlar. Atkılar, örgüleri unutmaman için. Bir de üşüme sakın diye. Baba ve ben seni çok seviyoruz çok seviyoruz. Sayıyoruz da. İyi yıllar, ve iyi yıllardan oluşan iyi bir hayat dilekleri ile.

Annen.
 

2012-12-31
Bu yazı 2231 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin