Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

iç Motivasyon

İç motivasyon ne demek? Neden önemli?

Motivasyon kelime olarak harekete geçirme, hareket ettirme anlamına gelir. Motivasyonun amacı düşünceyi ya da davranışı eyleme geçirmektir.
İç motivasyon ise, başkaları tarafından zorlama olmaksızın, insanın kendinin ve yeteneklerinin farkında olarak hedefler belirlemesi ve bu hedeflere ulaşmak için harekete geçmesidir. Sevdikleri ve istedikleri işleri yapan ve kendi kendini motive edebilen kişiler yılmadan mücadele ederler.

İnsanın kendini motive edebilmesi içinde önce kendini tanıması, kendi istek ve beklentilerini belirlemesi gerekir. Danışanlarıma kendilerine ben kimim ve ne istiyorum diye sorup cevaplamalarını öneriyorum. Bu soruya cevap vermek gerçekten çok zor oluyor. Bunlar belirlendikten sonra da insanın kendi yeteneklerinin ve ihtiyaçlarının farkına varması gerekiyor. Tabii bunlar işin sadece düşünsel bölümü, bunun ardından eylemsel bölüme geçilmeli… İç motivasyon düşünsel ve eylemsel bölümlerden oluşur. Sadece düşünce ya da sadece eylem hiçbir işe yaramaz.

Hedefleri olmayan insanlar hayattan zevk alamazlar. Hedefleri olan ancak eyleme geçemeyen insanlarda aynı şekildedir. Üstelik hiçbir şey yapamadıkları içinde kendilerine güvenlerini kaybederler. Kendine güvenmeyen birey de kendini motive edemez.  Bir arkadaşımın şu sözünü sizlerle paylaşmak istiyorum… "Ben sahip olduklarımın tadını çıkarmayı öğrendim hayatta. Sahip olamadıklarımın ve olamayacaklarımın acısına ise ayıracak zamanım yok. Hayat çok kısa..."

Şöyle ki insanın hayatta karşılaştığı hiçbir şey şans değildir. İnsan şansını kendi yaratır. 69 yaşlarında bir bayanın ÖSS sınavına girip, Güzel Sanatlar Akademisi’ne öğrenci olduğunu öğrendiğimde de işte bu dedim ‘iç motivasyon’ dediğimiz şey…

Sizce hayatınızın kontrolü kimin elinde?

İç motivasyonu yüksek kişilerle, sürekli çevresinden motivasyon bekleyen insanların iş hayatında en çok karşılaştıkları neler oluyor?
Kendini motive eden kişi gelişmeye ve ilerlemeye açıktır. Oysa motive edilmeye dışarıdan bekleyen insan hayal kırıklığına uğramaya müsaittir. Yaşamlarındaki tüm olumsuzlukların kaynağını bir dış faktöre bağlama eğilimindedirler. Bir danışanım patronunun kendini eleştirmesi yüzünden işe gitmek istemediğinden, eşiyle ilişkilerinin bozulduğundan, evden dışarı çıkmak istemediğinden ve sürekli uyumak istediğinden bahsetmişti. Onaylanmak işe sarılmasına sebep olurken, eleştirilmek onu çok yaralamış ve küskünlük yaratmıştı.

Kimi zaman çevremizdeki başarılı insanları gördüğümüzde ‘şansı yardım etti nerelere geldi’ diye ifadeler kullanırız. Oysa hiçbir başarı şans değildir. Kişinin isteklerini ve hedeflerini belirlemesi ve bu hedeflere ulaşmak içinde kendini motive edebilmesi ile alakalıdır aslında…
Mevlana’nın dediği gibi başarılı insanları başarısız insanlardan ayıran tek fark, başarılı insanlar başarısız insanların görüp de yapamadıklarını yapabilen insanlardır.

İçsel motivasyonu olan kişi işinde başarısızlık yaşadığı zamanda başarısızlığına neyin sebep olduğunu bulmaya ve bu sebeplerin üstesinden gelmeye çalışır. Yaşadıklarından dolayı başkalarını suçlamaz ve sürekli şikayet etmez. Kendi kendiyle yarışır. Kişilerle uğraşmak yerine kendi işiyle uğraşır. İç motivasyonu olan insanın kendine özgüveni de vardır. Karşılaştıkları olumsuzluklara direnç gösterir, hemen yılmazlar. Planlı, istikrarlı ve düzenlidirler. Kendi yapabileceklerinin farkındadırlar. Hedefe ulaşma konusunda farklı yollar denerler ve heyecanlıdırlar. Bu insanlar başladığı işi bitirir ve bitirdikten sonra da yeni işler içinde girişimlerde bulunur. Önce kendini mutlu etmeyi ve kendinden memnun olmayı amaç edinmiştir.

İçsel motivasyon başarı da en önemli unsurdur. Kendi istedikleri işi yapanlar o işi daha kolay öğrenirler ve zevkle çalışırlar. İş hayatında çok kısa sürede lider konumuna gelir. Grup çalışmalarında enerjisiyle gruptaki diğer kişileri de motive eder.

Motivasyon gerçekten bizim elimizde mi?
Motivasyon kişinin kendindedir. Dışarıdan gelen motivasyon geçicidir. Çevreden onay almak için yapılan davranış isteyerek ve inanarak yapılmadığı için kalıcı olmayacaktır. Sadece ödül almak ya da cezadan kaçmak için ders çalışan bir öğrenci ilk fırsatta yani ödül almadığı yada alamadığında bu davranışı devam ettirmeyecektir. Ailesinin isteğini yerine getirmek için onların istediği mesleği seçen birkaç danışanım, olmak istedikleri mesleklere ulaşmak için tekrar üniversite sınavlarına girdiler.

Birine yaptığı iş konusunda ne kadar başarılı olduğunu söylesek de, o kendisi buna inanmadıkça o işte başarılı olduğunu ve olabileceğini kabul edemeyecektir. Motivasyonda ilk adım inanmak bunu risk alabilen özgüven ve kendi isteklerinin, yeteneklerinin farkında olmak takip eder.

Geri bildirim almanın iç motivasyon sürecimize katkısı olabilir mi?
Bu durumu bir örnekle açıklamak istiyorum; diyet yapmak isteyen biri ancak kendi kendini motive edebildiği zaman bu işi başarıyla sonuçlandırabilir. İstemediği sürece diyet konusunda konsantre olabilmesi imkansızdır. Her pazartesi başlanmaya çalışılan diyetler iç motivasyonun eksik olduğu durumlardır. Tabii ki çevreden alınacak olumlu geri bildirimlerde kişiyi mutlu edecektir. Ancak devam edip etmemesi bu geri bildirime bağlı değildir.

Umutsuzluğa kapıldığımızda, daraldığımızda, ya da kısaca motivasyonumuzun düştüğü anda kendimizi nasıl bu olumsuz ruh halinden kurtarabiliriz?
-Öncelikle içinde bulunduğumuz durumu kabullenerek işe başlamak gerek.
- Sonrasında motivasyonumuzu düşüren olumsuz düşünceleri fark etmeye çalışalım.
-Çevresel faktörleri gözden geçirelim.
-Kendimizle ilgili beklentilerimizi ve hedeflerimizi küçültelim.
-Yapabildikçe bir üst hedefe geçelim.
-Seçimlerimizi gözden geçirelim.
-Umutsuzluğa kapılmamıza sebep olan kaygı ve endişeleri gözden geçirelim.
-Olumsuz düşüncelerin yerine olumlu alternatif düşünceler geliştirelim.
-Kaybedilen özgüveni tekrar kazanmak için geçmişte yapabildiklerimizi hatırlamaya çalışalım.
-Dış dünyayla bağlantıyı koparmak yerine paylaşmayı deneyelim. Bir başka bakış açısı göremediklerimizi görmemize yardımcı olabilir.
-Her şeye rağmen baş etmekte güçlük çekiyorsak bir uzmandan destek alalım.

Motivasyon bize neler kazandırır?
Motivasyon;
-Başarılı olmanın ilk adımıdır.
-Özgüven kazandırır.
-Hedeflere ulaşmayı sağlar.
-Mutluluğun anahtarıdır.
-Direnç ve mücadele edebilme gücü sağlar.
-Durağanlığı ve tembelliği önler.
-Kendini geliştirebilme yeteneği kazandırır.
-Farklılık kazandırır.
-Yaşadığı anın hazzını fark etmesini sağlar.
-Yapabildiklerinden zevk almasını ve yapabileceklerini fark etmesini sağlar
-Motivasyon bir nevi itici bir güçtür.
İç motivasyona sahip kişilerin artması dileğiyle…
 

BB Danışmanlık

2012-01-20
Bu yazı 3567 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin