Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Dyt. Bahar Demirkıran

Dyt. Bahar Demirkıran

Yazarın Son yazıları

Hamilelik Döneminde Dikkat!

Hamilelik döneminde maruz kaldıklarınıza dikkat edin. Çünkü bunlar çocuğunuzun tüm hayatını etkiler.

Hamilelik sürecinde maruz kaldıklarımız; kirlilik, yediklerimiz, içtiklerimiz, stres bebeğimize sağladığımız ortamı belirler.Yani sadece genler değil,gebelik döneminde maruz kaldıklarımız, tercihlerimiz de çocuğumuzun ileride hangi hastalıklarla mücadele edeceğini, zekasını , gelişimini belirler.

TOKSİNLERDEN ARININ
Plasenta, besinlerin ama aynı zamanda da toksin maddelerin anneden bebeğe geçmesini sağlayan filtre görevi görür.Hiçbirimiz bebeğimizi rahim içinde çöplüğü andıran bir ortamda büyütmek istemeyiz. Hamile kalmaya karar verdiğiniz anda uzak durmanız gereken kara listedeki toksin maddeler şunlardır;

1.SİGARA 
İçmemek yetmiyor , sigara içilen ortamlarda da bulunmamaya özen gösterin. Pasif içicilikte en az diğeri kadar bebeğiniz için tehlike arz eder.

2.ALKOL

Alkolün sınırları tartışıla dursun , hamilelik sırasında azda olsa tüketilmemelidir. Az alkol bile bebeğin gelişmekte olan beyin hücreleri üzerine toksik etki yapar.

3.ESRAR & UYUŞTURUCU MADDE

4.METİLATLAR
Sosis, salam gibi şarküteri ürünlerde bulunan bu toksik madde bebeğin DNA ‘sı üzerine olumsuz etkiler yapar.

5.BİSFENOL
Plastik şişelerde bulunur. Cam mutfak gereçleri bu dönemde özellikle tercih edilmelidir.

6.AEROSOLLÜ ÜRÜNLER 
Evin badana işi biraz bekleyebilir. Hatta emziklilik döneminde bile acele etmeyin. Anne sütü ile bile bebeğinize taşınabilir.

7.AĞIR METALLER
Hamilelikte maruz kaldığınız civa, kurşun gibi ağır metaller bebeğinizin sinir sistemini olumsuz etkiler. Bu sebeple civadan zengin derin su balıklarından uzak durulmalıdır. E peki Omega 3 ihtiyacımız ne olacak? Özellikle ağır metallerden arındırılmış Omega 3 suplement takviyeleri daha sağlıklıdır . Planlı gebeliklerde en az 6 ay öncesinden diş doktorunuzu ziyaret edip diş bakımı ve dolgularını yaptırın. Hamilelik sırasında bebeğiniz doğana kadar dolgu yaptırmaktan kaçının.

8.RADYASYON
Bebeğinizi radyasyonun olumsuz etkilerinden korumak için bu dönemde X ışınları ve radyasyondan uzak durun. Radyasyon bebeğin gelişen hücre DNA’sını değiştirir. Uçakla seyahat etmeyi bu dönem tercih etmeyin. TV karşısında uyumayın.Uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmeyin. Cep telefonunuzu mümkün olduğunca uzağınızda tutun. Gece uyurken baş ucunuzda cep telefonunuzun açık konumda olmamasına özen gösterin. Evi hergün düzenli havalandırın.

9.GIDA KATKI MADDELERİ
Günümüzde katkı maddesi içermeyen bir gıda neredeyse kalmadı. Raf ömrü olan her gıdanın içerisinde katkı maddesi olduğunu biliyoruz .Ancak yediğiniz besinlerle gelen katkı maddeleri plasenta ile doğrudan bebeğinize geçer. Bu sebeple organik beslenmeye özen gösterin.

Dyt.Bahar DEMİRKIRAN
 

2011-06-27
Bu yazı 2397 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin