Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Güne En Güzel Merhaba

Çocukluğumda annemi mutfakta birbirinden güzel yemekler yaparken izlemek ve onları ilk tadan kişi olmak çok zevkliydi. Ben yemek yapmayı hep sevdim! Oğlum doğmadan önce de keyifle yemek yapıyor olmama rağmen nasıl daha sağlıklı ve besleyici olurlar diye çok da kafa yormuyordum. Kaan’dan sonra yemek yapmak çok daha fazla önem kazanıp, bir amaca hizmet etmeye başladı. Artık bilinçli yemek yapmak önemliydi çünkü hedef doyurmanın ötesinde doğru besleyerek sağlıklı büyütebilmekti.

Mama dönemi bitip büyükler gibi beslenmeye başladığında onun için pişirdiğim her yemeğin büyümesine nasıl olumlu etkiler yapabileceği hakkında düşünmeye, araştırmaya başladım. İlk yaşlarda kazandıracağım dengeli yeme alışkanlıkları tüm hayatı boyunca etkili olacaktı ve hayata sağlıklı bir başlangıç yapabilmesi için doğru yemek yemesi çok önemliydi. Netice de hayattaki en önemli varlığınıza yemek yapıyorsunuz, özenmek çok doğal!

Beslenme ile ilgili bir eğitimim yoktu. Bu konunun uzmanlarının yazdıkları daha çok ilgimi çekmeye başladı. Yerli ve yabancı kaynakları okuyup, araştırdım. Hem Kaan’ın doktoruna hem etrafımdaki beslenme uzmanlarına danışarak yemek yaparken dikkat edilmesi gereken konuları öğrenip, uygulamaya başladım. Her bilgi benim için önemliydi ama çocuk beslenmesinde kahvaltının öneminin uzmanlar tarafından özellikle belirtilmesi bir anne olarak kulağımda daimi kalacak bir küpe oldu.

Son dört seneden beri kahvaltının çocukların güne hem fiziksel hem de zihinsel anlamda zinde başlamaları için çok önemli olduğunun bilincindeyim. Bu öğünün çocukların öğrenme, algılama ve odaklanmalarına büyük etkisinin olduğunu biliyorum. Oğlumun sağlığı her şeyden daha önemli olduğu için sabah ne kadar yorgun uyanırsam uyanayım, veya hasta olayım asla Kaan’ın kahvaltısından ödün vermiyorum. Onun için her zaman güzel kahvaltı sofraları hazırlamak benim için asli bir görev.

Bu konudaki çabalarım karşı geldi. Her sabah oğlum sabahları kahvaltı sofrasına mızmızlanmadan hatta severek oturuyor. Ne şanslıyız ki Türk mutfak kültüründe zengin ve sağlıklı bir kahvaltı alışkanlığı var. Çoğu Avrupa ülkesinde kahvaltı denilince akla bir dilim ekmek, marmelat ve tereyağı üçlemesi geliyor. Oysa bizim soframızda bunlara ek olarak peynir çeşitleri, zeytin, yumurta, domates salatalık ve daha bir çok faydalı besin var. Zaten uzmanlar da “Uygun bir kahvaltıda süt, et, sebze grupları ve ekmek bulunmalıdır” diye belirtiyorlar.

Kaan sabahları genelde süt içmeyi tercih etse de bir veya iki gün taze sıkılmış meyve sularından da veriyorum. Bu anlamda katı meyve sıkacağının çocuklu evler için ne kadar mübrem bir alet olduğunun belirtmeden geçemeyeceğim. Özellikle portakal, havuç ve elma suyunu şiddetle tavsiye ediyorum. Meyve sularına karşı tepkileri varsa bir portakalı kabuğuyla enine dilimler halinde kesip, eğlenceli bir vitamin tabağı sunabilirsiniz. Ne hikmetse bu şekilde kesilmiş portakalları çocuklar çok sempatik buluyorlar.

Bizim evin en sevilenlerinden yumurtayı galiba çoğu çocuk severek tüketiyor. Haftanın birkaç günü haşlanmış, sahanda, suda pişmiş yumurtalara ek olarak, omlet her zaman iyi bir alternatif. Bizim favorimiz ise sütle çırpılmış yumurtaya bulayarak tereyağında pişirdiğim ekmek dilimleri. Çocuk beslenmesi açısından çok değerli olan peynir çeşitleri de kahvaltı sofrasının olmazlarından. Kaşar ve beyaz peynir sevilen çeşitlerden olsa da Kaan için dil peyniri hep bir numara.

Bunların dışında ekmek üzeri deyince aklıma tahin-pekmez, labne peyniri- domates, kaymak-bal ikilileri ile fındık ve zeytin ezmesi geliyor. Çay ve şarküteri ürünleri beslenme programımızda yer almıyor. Zaten ne işleri var?

Kahvaltı vücudu güne hazırlayan ve iyi bir başlangıç yapmak için gerekli olan ilk yakıt gibi. Bu öğünün atlanması veya sadece simit ve poğaça ile geçiştirilmesi düşünülemez. Çok aceleniz olsa bile en azından mısır/ buğday/pirinç gevreğini ama illa ki sütle birlikte verin. Şekersiz olanları tercih ederseniz arada bizim yaptığımız gibi sütlü gevreklerinin içerisine bir miktar çekirdeksiz kuru üzüm, kayısı veya erik atabilir, yanı sıra biraz ceviz yedirebilirsiniz.

Hani hep diyoruz ya erkenden edindirilen alışkanlıklar onların hayatı boyunca etkili olacaktır diye…İşte kahvaltıda sanırım onlara edindireceğimiz en önemli alışkanlıklardan biri olacaktır. Bu alışkanlığı edindirmenin; onları güne bomba gibi başlatmanın tek sorumlusu da bizleriz.
Tüm çocuklara sağlıklı, mutlu sabahlar diliyorum. Güneşiniz hep parlak olsun.

*Bebeğim ve Biz Haziran 2007 sayısında yer almıştır

 

2011-07-18
Bu yazı 2854 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin