Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Fiziksel Ceza

Dayakla terbiye olur mu? Bir çocuğu dövmek onun psikolojisinde ne gibi yaralar bırakır?    

Anne ve babalar çocuklara istenilen davranışları öğretmede birçok yola başvururlar. Bunlar arasında ödül ve ceza sistemleri de yer almaktadır. Özellikle ceza vermek baş etmede kullanılan bir yoldur. Ancak ceza çocukta korku yaratır , çocuk cezadan kaçmak için yalan söyler ve intikama başvurur.

Fiziksel ceza anne ve babaların ‘yaramaz çocuğu’ kontrol etmek amacıyla başvurdukları bir yoldur. Çoğu anne ve baba çocuklarının olumsuz davranışlarıyla karşı karşıya kaldıklarında ne yapacaklarını bilememektedir. Çocuklar davranışlarından hangilerinin uygun-onaylanan davranışlar, hangilerinin uygun olmayan-onaylanmayan davranışlar olduğunu bilemezler. Bu konuda onlara yol gösterecek olan anne ve babalarıdır.

Fiziksel cezalar çocuğa sabrı tükendiğinde siniri ile baş etmesi için kötü bir yöntemdir. Bu şekilde çocuğa ‘sinirlendiğinde vur!’ mesajı verilmiş olur. O zaman kızdığında ebeveyne ya da başkalarına vurmasını da doğal karşılamak gerekmektedir. Çünkü çocuk fiziksel cezayı öğrenmiştir. Ayrıca çocuk bu şekilde suçluluk duygusundan kolaylıkla kurtulacak ve cezasını çekmiş olduğunu düşündüğü için aynı hatayı tekrarlayacaktır.

Fiziksel cezalar ebeveyne olan güveni sarsabilir, çocuğun benlik saygısı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Olaylarla baş etmede çocuğa fiziksel ceza uygulamak yerine çocuğun duygusu hakkında onunla konuşmak gerekmektedir ; çünkü bu duygular konuştukça boşalım sağlamakta ve azalmaktadır.

Ceza vermemek için çocuktan beklentilerinizi önceden belirtin, örneğin bir sonraki gün yapılacak bir iş ile ilgili önceden bilgilendirin ki istenmeyen tepkiler önlensin. Uyarılarınızı küçük pankartlar aracılığıyla yapabilirsiniz; örneğin yatma saatini her gün kaçıran çocuğa yatma saatini bildiren hoş bir pankart hazırlayabilirsiniz. Alternatif sunabilirsiniz. Örneğin mutfağı karıştırmak isteyen iki yaşındaki bir çocuğu azarlamak yerine oynayabileceği tahta kaşık, tencere vererek krizi engelleyebilirsiniz.

Yapması gereken işlerde önce birlikte yaparak ona öncü olun, daha sonra kendi başına yapabilecektir. Çocuğun davranışlarına sınır getirin. Örneğin kızdığında ortalığı dağıtan bir çocuğun bu davranışı engellenmeli ve neye kızdığı konusunda onunla konuşulmalıdır, bu şekilde duygu ve düşünceleri açığa çıkacaktır. Neden kızdığı konusunda çocuğunuzu anlamaya çalışın, onu dikkatlice dinleyin, onu anladığınızı gösterin ki o da sizi anlayabilsin.

 

2007-01-28
Bu yazı 1823 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin