Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Fasulye Diblesi

Ben baba tarafımdan Karadenizliyim ve Karadeniz yemeklerini çok severim. Rahmetli babaannem çok güzel yemekler yapardı ve ben yaz tatillerimi onların yanında geçirdiğimden babaannemin ve canım yengemin nefis yemeklerinden yerdim.

Çocukken yemek seçerdim ve sebze yemeklerini pek tercih etmezdim. Ama bizde tüm sebze yemekleri mutlaka etle pişerdi. Biz tercih etmiyoruz diye canım annecim bize sebze pişirmekten ve yememizi beklemekten bıkmadı ve zamanla alıştık


MalzemelerBu fasülye yemeğini de içinde pirinç olmasından dolayı çocukların itiraz etmeden yiyeceklerini düşünüyorum.. Ben de çocuklarıma aynı şeyi yapıyorum "annenin pişirdiği yemek mutlaka yenir" diyorum ve tabaklarına çok abartmadan yiyebilecekleri kadar yemek koyuyorum. Oğlum sulu sebze yemeklerine bayılıyor.

1 kg fasülye
3 tane susuz Çanakkale domatesi
1 soğan
1 küçük çay bardağı pirinç
Tuz
Biraz şeker
Karabiber

İlk olarak soğanı yemeklik doğrayıp biraz zeytinyağında kavuruyoruz. Fasülyelerin uçlarını ayıklayıp minik minik doğruyoruz ve kavrulmuş soğana ekliyoruz ve ikisini birden kavuruyoruz. Domatesleri de küp küp doğrayıp tencerimize ekleyelim ve su eklemeden fasülyelerin rengi dönüp hafif yumuşayana kadar kavuralım. Tuz şeker ve karabiberini de ekleyip karıştıralım. Malzememizin ortasını açıp yıkadığımız 1 çay bardağı pirinci ortasına yerleştirelim ve kavrulmuş fasülyeler üzerini tekrar örtüp tenceremizin kapağını kapatalım. Kısık ateşte pirinçler yumuşayana kadar pişirelim. Pirinçler yumuşayınca yemeğimizi karıştırıp altını kapatalım.

Aslında zeytinyağlı bir yemek olduğundan üzerine biraz maydanozla enfes bir yemek oluyor. Ama benim çocuklarım tercih etmedikleri için ben koymadım. İçine koyduğumuz pirinci de yine kendiniz ayarlayabilirsiniz, daha az ya da daha çok pirinçli yapabilirsiniz.
 

 

 

2013-09-12
Bu yazı 2961 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin