Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Kent Hastanesi

Kent Hastanesi

Yazarın Son yazıları

Fast Food

Yemek yeme alışkanlıklarımızda hayatın temposuna göre değişiyor. Son yıllarda beslenmeye daha az vakit harcanmak istenmesi, bayanların çalışma hayatında daha aktif olmaları, çalışma sürelerinin uzayıp öğle tatillerinin kısalması ile fast food dediğimiz beslenme tarzı hayatımıza daha çok girmiş bulunuyor.

Özellikle de bu tarz restoranların alışveriş merkezlerinde sosyal ortam olarak bulunması, hızlı yemek yiyip başka
şeylere daha fazla vakit harcanmak istenmesi ve fiyatlarının çok pahalı olmaması ise bu tarz beslenmeyi bizlere daha cazip hale getiriyor.

Türkçe’ye ‘hızlı yemek’ ya da ‘ayak üstü hızlı hazır yemek yeme’ olarak çevrilen fast food beslenme de amaç önceden hazırlanan hazır yemeklerin sunulması ve vakit kaybetmeden hızlı şekilde tüketilmesidir.

Fast food besinler ilk olarak hamburgerin tanınmasıyla ile ortaya çıkmış ve bugün fast food türü beslenmede marka yapmış bir firmanın 1940 yılında fast food’u ‘arabaya hızlı yemek servisi’ olarak tanımlayıp daha sonra da lokantalar zinciri açmasıyla devam etmiştir.

Bu tarz beslenmeye olan talebin de artmasıyla bugün pek çok restoranda fast food diye nitelendirebileceğimiz hamburger, pizza, patates kızartması gibi besinler satılmaktadır. Bunların yanı sıra lahmacun, pide, kebap, simit, cips ve hazır meyve suları gibi besinler de hızlı hazır yemek sistemi içine dahil olmaktadır.

Hayatımızda iyi bir yer eden ve vazgeçemediğimiz fast food besinlerin sağlıksız tüketilmesiyle vücudumuza verdiği zarar tartışılmazdır. Enerji değerleri ve doymuş yağ içerikleri yüksek olan bu besinlerin hazırlanması sırasında da yüksek ısıda pişirilmeleri ile kanser yapıcı ya da kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkileyici öğeler oluşmaktadır.

Bunların yanı sıra bu tarz hazır besinler enerji değerleri yüksek olduğu için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da hastalık olarak kabul edilen obeziteye zemin oluşturmaktadır. Özellikle de yapılan çalışmalarda çocukluk çağı şişmanlığın nedenleri arasında sağlıksız tüketilen fast food besinler yer almaktadır.

Ayrıca fast food besinlerin tuz içeriklerinin de yüksek olması kan basıncında artışlara ve fazla miktarda tüketilen tuzun dildeki reseptörleri baskılayarak tuzlu tadı alma eşiğimizi arttırmasıyla fazla miktarlarda tuz tüketimimize neden olamaktadır.

Fast food türü besinler besin öğesi yönünden incelendiğinde, vücuda faydalı besin öğeleri yok denecek kadar azdır. Antioksidan birer vitamin olan ve bağışıklık sistemi açısından önemi olan A, C vitaminleri, kalsiyum ve posa yönünden eksiktir.

Tüm bunları bir çok yerden duyduğumuz ya da bildiğimiz halde hala tüketmeye devam ediyorsak, bu tarz beslenmeyi de sağlıklı beslenme ilkelerini uygulayarak sağlıklı hale getirmenin yoları aranmalı ve fast food tarzında besin üreten firmalar bu konular hakkında bilinçlendirilmelidir. Bugün birçok firma fast food’un kalp damar hastalıkları ve obezite üzerine olan etkilerini konusundaki duyarlılığından dolayı restoranlarında, balık veya tavuk menüleri, salata menüleri bulundurmaktadır.

Bizler de fast food besinlerden uzak kalamıyorsak ve hayat şartları bizleri bu beslenmeye yöneltiyorsa yeterli ve dengeli beslenme ilkelerinden ödün vermeden tüketmeye çalışmalıyız. Örneğin fast food restoranlardaki menülerden balıklı ya da tavuklu olanları, kızartma yerine ızgara olanları tercih edebilirsiniz.

Posa yönünden eksik olarak belirttiğimiz fast food besinleri tüketirken yanına alacağınız posa içeriği zengin olan salata miktarını arttırabilir, hazırlanması sırasında oluşan kanser yapıcı öğelerin zararlarını azaltmak için taze sıkılmış meyve suları içebilirsiniz.

İçecekten yana kalsiyum alımızı arttırmak için az tuzlu bir ayran da tercih edebilirsiniz. Salatalara koyulan yağ ya da sos miktarını azaltarak tükettiğiniz bir öğünün kalori miktarını da azaltabilirsiniz.

Görüldüğü üzere fast food’u sağlıklı hale getirmek hiç de zor değil. Yeter ki siz sağlıklı beslenmeyi isteyin.
Sağlıklı günler dilerim.

Diyetisyen Nilgün Seremet
Özel Kent Hastanesi
www.kenthospital.com

2008-09-23
Bu yazı 2040 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin