Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Evde Un Tarhanası

 

 

 

 

 

 

Evde tarhana yapma işi hep gözümü korkuttuğundan bu zamana kadar hiç bu işe girişmemiştim. Seneler önce canım babam ve annem tarhanamı yapıp gönderdikleri için rahattım ama 3 senedir annem de yapmadığından tarhana arayışına girdim. Ama annemin bol malzemeli tarhanasından sonra hiçbir tarhanayı beğenemedik. Geçen yaz yeltendiğim ama yapmadığım tarhanayı bu sene canım annemin de yanıma gelmesiyle başardım. Bundan sonra tarhanasız kalmayız inşallah.

Temel Malzemeler
2 kg süzme yoğurt
3 kg un
1 ekmek hamuru

1.5 kg kuru soğan
1 kg yeşil biber
1.5 kg kırmızı biber
2 kg domates
2 bağ maydanoz
2 bağ nane

Benim kullandığım sizin tercihinize bıraktığım malzemeler

1/2 kg yeşil mercimek
1/2 kg nohut
1/2 kg fasülye
1/2 kg yarma
1/2 kg bulgur


Öncelikle kuru baklagilleri bir gece önceden ıslatıp hepsini pişirdim ve püre kıvamına getirdim. Büyük bir tencerede güzelce yıkayıp bir iki parçaya ayırdığım domates, kırmızı ve yeşil biber, soğanları pişirmeye başladım. İçine çok güzel yıkadığımız maydanoz ve naneleri de ekleyip iyice yumuşayana kadar pişiriyoruz. Pişince bu malzemelerimizi de güzelce eziyoruz. Püre kıvamına getiriyoruz.

Malzemelerimiz biraz soğuyunca kuru baklagil püresi ile sebze püremizi temiz ve büyük bir leğende birleştiriyoruz. İçine süzme yoğurdumuzu ve ekmek hamurumuzu ekleyip güzelce karıştıralım. İçine unu yavaş yavaş koymamız gerekiyor. Adı un tarhanası olduğundan bazı okuduğum tariflerde katı bir hamur yapana kadar un koyuyorlar. Ben tarifi çocuklarım için hazırladığımdan içine çok un koymuyorum 3 kg kadar yetti. Kıvamını koyu boza kıvamı ya da krep hamurundan biraz daha kıvamlı olarak tarif edebilirim. Tüm malzemeleri iyice özleşene kadar karıştıralım. Sonra ekşimesi ve mayalanması için bekletmemiz gerekiyor. Bizim çocuklar ekşi sevmedkleri için ben bir gece temiz bir yerde ara ara karıştırarak beklettim ve ertesi gün temiz bir örtünün üzerine yağlı kağıt serdim ve üzerine kaşıkla kolay kuruması açısından ince bir tabaka şeklinde parça parça koydum. Tarhanaları serdiğiniz yer temiz, üzerine birşey uçuşmayacak şekilde olsun. Ben yağlı kağıdı çevirmesi kolay olsun diye koydum ama beze gelen kısımlar daha çabuk kurudu, bez ıslaklığı çektiği için daha kolay kurudu ve daha kolay çevrildi.

Bundan sonra zevkli kısma geliyoruz. Serdiğimiz tarhanaları bir tarafı kurudukça öbür tarafını çevirerek kurutuyoruz. Kurumaya başladıkça çevirirken elimizle ufalamaya da başlıyoruz ki rondoda ufaltması kolay olsun. Benim tarhanalarım İzmir'in sıcağında iki günde kurudular. Sağolsun canım annem hepsini rondoda incecik olacak halde küçülttü. Resimler ayrıntılı bir şekilde görünüyor. Enfes tarhanalarımız hazırrr

Eğer tarhanayı küçük bebeğinize yapıyorsunuz gaz yapıcı özelliği olduğundan kuru baklagilleri kullanmayın, diğer malzemeleri de yarım ölçülerle yapabilirsiniz.

Kendinize yapıyorsanız biberleri acı olarak alıp acı tarhana yapabilirsiniz. Gerçekten nefis oluyor.

Bana tüm yiyecek malzemeleri ile beraber yaklaşık 45 lira civarında bir maliyeti oldu. 4.700 gr tarhanam çıktı. Ama baklagilleri koymazsanız maliyet 28 lira oluyor ama daha az tarhana çıkıyor. Benim maliyetimi artıran şey süzme yoğurt oldu. Seneye kendi yaptığım süzme yoğurdumla yapacağım hem maliyet hem de lezzetin değişeceğine eminim.

Tarhana zahmetli olmasına karşın iyiki yaptım dediğim birşey oldu. Bundan sonra bir aksilik olmadığı sürece bundan vazgeçmem. Darısı salça ve ketçaba olur umarım...

Afiyet olsun

 

2013-10-19
Bu yazı 3173 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin