Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Ev İşleri, Biz ve Çocuğumuz

 
Ev işleriyle her daim başımız dertte. İster çalışan anne olalım, ister çalışmayan anne hepimiz için derttir, sorundur ev işleri. Ne kadar yaparsanız yapın bir türlü bitiremezsiniz. Sürekli süpürülecek bir yer, alınacak bir toz, toplanacak mutfak, asılacak çamaşır vardır elimizin altında. İsteriz ki çocuklarımız hijyenik ortamda büyüsün. İsteriz ki evimiz “ne olur ne olmaz, dünyanın binbir türlü hali var” riskine karşılık derli toplu olsun. Çünkü bize öğretilen, verilen budur. Annelerimiz bizi böyle yetiştirmiştir.

Zamane anneleri olarak, bu bitmek tükenmek bilmez ev işleri arasında herşeye yetişmeye çalışırız. Artık hepimizin bildiği ve çok iyi öğrendiği, çocukla “KALİTELİ ZAMAN” geçirme gerekliliği için çırpınırız.

Bizim için ne kadar sıkıcı ve sevimsizse ev işleri; kız olsun, erkek olsun tüm çocuklar için dünyanın en pahalı oyuncaklarının bile veremeyeceği zevki verir çocuklara. Çünkü onlar büyüklerin yaptığı işlere özenirler, bizi taklit ederler, bir işi yapınca kendilerini de büyümüş gibi hissedip, özgüven kazanırlar.

Bizde bunun aksine, birde bunu bilmiyormuş gibi, tam işimizin arasında yanımıza gelip illa bende yapıcam diye ortalığı karıştıran ufaklığı odasına gönderip, aynı zamanda sakin olmaya çalışıp, ona oyalanabileceği şeyler bulup“tamam annecim, şimdi geliyorum, bak şu işi bitireyim ne oyunlar oynayacağız senle, hadi sen odan da oyna biraz” diye ikna etmeye çalışırız. Ya da en büyük hatayı yaparız, televizyonu açarız, karşısına oturturuz ki gözünü dikip kalsın orda öyle, bizi işimizin arasında rahatsız etmesin ufaklık. Bizde biran önce işimizi bitirelim, çünkü işi bitirir bitirmez KALİTELİ ZAMAN geçericeğiz birlikte.

Halbuki çocuğumuzu bu ev işlerine dahil etsek, hem stres olmayacağız, hem de çocuğumuzun gelişimine katkıda bulunup o muhteşem kaliteli zamanı geçireceğiz işte! Bu kadar basit ☺ En fazla ev işlerimizi bitirme süremiz yarım saat daha uzayacak ama elimize çocuğumuzla geçirdiğimiz bir sürü KALİTELİ ZAMAN ve onun gelişimine biraz daha katkıda bulunmuş olduğumuzu bilmek kalacak.

Siz ev mi süpürüyorsunuz, yardım isteyin ufaklıktan, verin eline bir bez, o da tozları alsın. El göz koardinasyonu, bilateral koordinasyonu gelişsin. Kendine güveni gelsin. Sonra değişin malzemeleri, siz nasılsa süpürdünüz evi, verin eline elektrikli süpürgeyi on dakika da o süpürsün. O arada siz tozu çoktan almış olursunuz zaten. Bu arada çocuğunuzun iteklerken ve çekerken kas gücü, denge sistemi çalışsın. Yok illa önce ben süpüreceğim diyorsa, itiraz etmeyin bu nasıl sizin için yorucu bir işse, onun içinde öyle olacak ve kısa bir süre sonra yorulacak, sizin yaptığınız toz alma işine kısa süre sonra merak salacaktır.

Çocukla asla inatlaşmayın, çünkü kaybeden hep siz olursunuz. Bulaşık makinası mı boşaltılacak, hemen çıkartın kaşık, çatal sepetini ki üstüne düşme riski kalmasın, sonra hepsini tek tek tezgahın üstüne koymasını rica edin. İnanın sizden iyi yapacaktır bu işi. Çamaşır asma işi ise ince motor becerilerilerinin geliştirilmesi, parmak kaslarının güçlendirilmesi için bire bir, ayrıca kollarını kaldırarak çalıştığı içinde kol ve omuz kaslarının gelişmesi, kullanılması açısından önemli.

Sonra yazı yazmayı öğrenirken çok işine yarıyacak bu gelişimler. Sofrayı muhakkak hazırlama işi onun olsun, bu sorumluluk onu çok sevindirecektir. Demek istediğim her türlü ev işine çocuğunuzu bir şekilde dahil edebilirsiniz. İşin en güzel tarafı çocuğunuz bu işleri ona yaptırdığınız için çok mutlu olacak. Siz mutlu,O mutlu daha ne olsun. Kaliteli Zaman da geçirdiniz, ev işlerini de bitirdiniz, şimdi bir türk kahvesi yapıp gönül rahatlığıyla içmek kaldı ☺.

Son olarak, önemli olarak gördüğüm bir noktaya daha değinmek istiyorum. Lütfen ev işlerine dahil edeceğiniz çocuğunuzu kız ya da erkek diye ayırmayın. İkisi de çocuk ve ikisininde gelişime ihtiyacı var. Bu işlerin hepsi onların ev işlerini öğrenmesi için değil, yarın okula başladıklarında akademik yeterlilik için gerekli olan duyusal becerilerini geliştirebilsinler diye dahil ettiğimiz aktiviteler. Kaldı ki erkeği de, kızı da öğrensinler ev işlerini, yarın tek başlarına yaşamaya başladıklarında size teşekkür ederler.

Aman erkek çocuğun ev işlerinde ne işi var demeyin, erkek çocuk niye kek, kurabiye yapsın demeyin.
Hepimiz kadın olarak bize her konuda evde yardımcı eşler hayal ederiz. Ederiz ama oğlumuzu yetiştirirken nedense bunu hiç hatırlamayız. Bir oğlu, bir kızı olan anne, kızı için elini sıcak sudan soğuk suya sokmayan bir damat isterken, oğlu için her işi yapacak bir gelin ister. Hiç aklına gelmez, bir gün kızınında birinin gelini, oğlununda birinin damadı olacağı.

Siz öyle yapmayın; kadın erken eşitliğine inanan, bir hayatı, bir evi paylaşmanın saygı, sevgi ve eşitlikle mümkün olacağına inanan erkek çocukları yetiştirin ki, yarın kızınız evlendiğinde ahh çocuğum çok çekiyor diye hayıflanmayın. Unutmayın şikayet ettiğimiz o erkekleri yetiştirenler biz anneleriz.

Sevgilerimle.

Gaye KIZILCI (www.egeninannesiyim.com )

 

 

2012-12-19
Bu yazı 2232 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin