Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Eşinizin Annesi Olmayın!

Kadınlar, anne olduktan sonra anne rolünü o kadar benimsiyorlar ki, bu rolü yaşamlarına genelliyorlar. Eşlerine de anne oluyorlar. Onlara da tıpkı çocuklarına davrandıkları gibi davranıyorlar. Bir süre sonra eşleri de onları hayat arkadaşları ve kadınları olarak değil de anneleri gibi görmeye başlıyor.

Eşlerini aldatan erkekler üzerinde yapılan bir çalışma bizi şunu gösteriyor; Eşlerini aldatan erkekler, eşlerini eş olarak değil de daha çok anne gibi görüyorlar. Anne gibi sevecen, koruyucu, kollayıcı, şefkatli tanımlamalarını kullanıyorlar. Bu eşlerin bazıları, karılarını aldattıklarını bile, gidip eşlerine söylediklerini ifade ediyorlar. Tıpkı yaramazlık yapan bir çocuğun, yaptığı yaramazlığı gidip annesine söylemesi gibi.

Bazı kadınlar kişilik yapılarından dolayı anaçtırlar. Çocuklarına, eşlerine ve çevrelerinde sevdikleri herkese kol-kanat gererler, korurlar, her ihtiyaçlarını anında karşılamaya çalışırlar. Bu kadınlar “hayır” demeyi bilmezler. Aşırı fedakardırlar.

Bazı kadınlar ise anne olduktan sonra eş rollerini de anne rolüne çevirirler. Anne olma rolünü, kontrol etmek, kontrolcü olmak olarak algılayıp çocuklarını ve eşlerini sürekli kontrol ederler. Ama buradaki kontrol kuşkuculuk ve kıskançlık anlamında değildir. Örneğin eşlerini öğleyin arayıp yemek yiyip yemediklerini sorarlar, ne yediğini sorarlar, bir annenin çocuğuna yaklaştığı gibi yaklaşırlar eşlerine. Sabah evden çıkarken kıyafetlerini kontrol ederler ve üşüyebileceğini söyleyerek daha kalın giyinmelerini isterler.

Eşlerine anne olan kadınlar, eş rollerinden çıktıkları için eşleriyle çatışmalara girmezler, kapris yapmazlar, kıskançlık etmezler, eşlerinden talepleri çok az olur. Ancak bunun yanı sıra evlilikleri ve eşleriyle olan iletişimleri sağlıklı değildir. Eşlerine anne olan kadınlar kendilerince mutludurlar ama ya eşleri?

Pek çok erkek eşlerinin anne gibi olmasından şikayet eder. Bu şikayetini eşine de dile getirir. Gerçek bir eş istediklerini, anne istemediklerini söylerler. Sizin de eşiniz böyle uyarılarda bulunuyorsa lütfen dikkate alın. Eşinizin bir çocuk olmadığının, yetişkin biri olduğunun farkına varın. Kocanızın bir anneye değil, bir eşe ihtiyacı olduğunu unutmayın. Tabii ki, gerektiğinde ona şefkatle yaklaşacaksınız, gerektiğinde onu fark etmediği olumsuzlara karşı uyaracaksınız. Ama bu bir annenin değil, bir eşin yaklaşımıyla olmalı.

Eşinize anne olup olmadığınızı, annelik rolünüzü eş rolünüzle karıştırıp karıştırmadığınızı kendi kendinize analiz etmeye çalışın. Eşinize anne gibi yaklaşıyorsanız, bunu hemen değiştirmeye başlayın. Erkekler annelerini çok severler ama bir sevgili olarak sevecek bir partner de ararlar, öyle değil mi? Eşinize başka partnerler aratmayın. Onun sevgilisi olun, annesi değil.

 

Evli erkeklere şu sorular sorulduğunda, bakın nasıl yanıt veriyorlar:

Eşinizin bir anne gibi üzerinize düşmesini ister misiniz?
Yanıtlar: Hayır.

Eşinizin sürekli sizi kontrol etmesi hoşunuza gider mi?
Yanıtlar: Hayır.

Eşiniz zaman zaman size karşı anneniz gibi şefkatli ve koruyucu davranmasını ister misiniz?
Yanıtların yüzde doksanı “hayır” , yüzde onu “bazen”

Eşinizin sizin adınıza, sizden habersiz sizin iyiliğiniz için kararlar alması hoşunuza gider mi?
Yanıtlar: Hayır.

Eşinizin size yemek yeme, giyinme tarzınız ve diğer konularda ısrarcı olmasını ister misiniz?
Yanıtlar: Hayır.

Eşinizde annenizde olan hangi özelliklerin olmasını istersiniz?
a) Kişilik yapısı
b) Koruyuculuğu
c) Çocuklarına ilgili ve sevgi dolu bir anne olması
d) Ev işlerinde becerikli olması
e) Güzel yemekler yapması
f) Kontrolcü olması
g) Sorun çözücü olması

Bu yanıtlardan en çok seçilen c ve e seçenekleri oldu. Bu ankete katılan erkeklerin hepsi, eşlerinin çocuklarına iyi bir anne olması ve güzel yemekler yapmaları seçeneğini seçtiler. Erkeklerin annelerinde olan özelliklerden eşlerinde olmasını istedikleri sadece iki özellik çıktı. Erkekler onları koruyup kollayan, onlar adına kararlar alan, kontrolcü, baskıcı, her sorunu çözmeye çalışan, kısacası annelerine bu anlamda benzeyen özelliklere sahip eşler istemiyorlar.
(Bu anket, yaşarlı otuz ile kırk beş arasında değişen yüz erkeğe yapıldı.)

O halde, evliliğinize anne olma rolünüzü ve sorumluluğunuzu sadece ve sadece çocuklarınızla ilgili alanlara yerleştireceksiniz. Çocuğunuzun annesi olacaksınız, eşinizin değil.

Anne Baba Olma Sanatı
 

2011-10-04
Bu yazı 2863 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin