Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Dr. Dyt. Nihal Erdem

Dr. Dyt. Nihal Erdem

Yazarın Son yazıları

Ekmek

Ekmeğin çocuk beslenmesindeki yeri ve önemi konusundaki sorularımızı Dr. Dyt. Nihal Erdem yanıtladı.
-Çocuklar hangi yaştan itibaren kepekli ürünler tüketebilirler?
Bebeklere 4-6. aydan itibaren beyaz, yumuşak ekmek verilmeye başlanılır ve bir yaşına kadar bu özellikte ekmek tüketmeleri gerekir. Kepekli veya tam buğday unundan yapılmış ekmekler verilmez, ancak bir yaşından sonra verilmeye başlanması uygundur. Çünkü kepekli veya tam buğday unundan yapılan ekmekler, normal beyaz undan yapılan ekmeklere göre daha fazla sodyum içerdikleri için verilmezler. Fazla sodyum böbreklerin daha fazla yorulmasına neden olacaktır ve böbreklerin süzme kapasitesini zorlaştıracaktır. Bu da istenilmeyen bir durumdur.
Bu yaş grubundaki bebeklerin günlük beslenmelerinde fazla tuz bulunmaması gerekir. Yapılan yemeklerine tuz eklenmemelidir ve ayrıca sofrada tuz bulundurulmamalıdır. O nedenle kepekli ekmekler, herhangi bir sağlık sorunu (sindirim sistemi hastalıkları, anemi vb.) olmayan çocuklara bir yaşından itibaren verilmeye başlanır.

-Kepek içeren yulaf, çavdar veya karışık tahıl unlarından yapılan ekmekleri sadece kilo veya kabızlık sorunu olan çocuklara mı öneriyorsunuz?
Posa, sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için gereklidir. Ayrıca posadan zengin besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi pek çok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir. Nohut, kuru fasulye, mercimek, kepeği ayrılmamış tahıl ürünleri, sebze ve meyvelerin yapısında daha fazla miktarda posa bulunmaktadır.
Yeterli posa alabilmek için;
-Posadan zengin besinleri her gün tüketiniz.
-Kabuklu yenebilen salatalık, elma, armut gibi sebze ve meyveleri iyice yıkadıktan sonra kabuklu olarak tüketiniz.

O nedenle kilo ve kabızlık sorunu olan çocuklar değil, sağlıklı olan her çocuğun bu tür ekmekleri tüketmesi sağlıklı olmaları için yararlı olacaktır.

-Bu ürünleri çocuklara hangi aralıklarla sunmalıyız? Sık veya az tüketimi ne gibi sonuçlar ortaya çıkarır?
Yeterli ve dengeli beslenen çocuklarda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Her gün veya her öğün farklı bir ekmek çeşidi yenebilir. Kuru baklagil, kepekli makarna, bulgur veya esmer pirinç yemeğinin olduğu bir öğünde beyaz ekmek tercih edilebilir. Diğer yemeklerle beraber de tam tahıl unuyla yapılan ekmeklerin tüketilmesi sağlıklı olacaktır.
Çok fazla tüketilmesi ishale neden olacaktır. Yiyeceklerin içerisinde bulunan kalsiyum, demir, mağnezyum, çinkonun emilimini engelleyerek kemiklerin ve dişlerin gelişimi tehlikeye girebileceği gibi kansızlığın gelişimine de zemin hazırlayacaktır. Az tüketilmesi durumunda da barsakların çalışması bozulabileceği için kabızlık oluşacaktır. Ayrıca günlük beslenmede posanın azlığı iştahsızlığa veya iştah kaybına, yiyecek alımının bozulmasına yol açarak çocuğun gelişimi engellenecektir.

-Piyasa da çok çeşitli ekmekler var. Bunların içerisinde çocuklar için en uygun ekmek tipi hangisidir?
Çocuk ihtiyacı kadar ekmek yerse, her çeşit ekmekten tüketebilir. Bunun yanı sıra yeterli ve dengeli beslenmesi de gereklidir.

-Piyasada çocuklara özel ekmekler var. Bunlar için ne düşünüyorsunuz?
Yeterli ve dengeli beslenen her çocuk ihtiyacı kadar tüketebilir.

-Çocuklar için ekmeğin günlük tüketimi ne olmalıdır?
6-12 ay arası 20 gram (1 ince dilim)
1-3 yıl arası 50 gram (2 ince dilim)
4-6 yıl arası 100 gram (4 ince dilim)
7-9 yıl arası 200 gram (8 ince dilim)
10-12 yıl arası 250 gram (9 ince dilim)
13-15 yıl arası 350 gram (14 ince dilim)

Bu miktarlar çocuğun cinsiyetine, ağırlığına, yaşına ve fiziksel aktivitesine göre değişiklik gösterecektir.

-Çoğu evde ekmek dilimlenip donduruluyor, çözdürüldüğünde besin değerinde kayıplar olur mu?
Her yiyecekte olduğu gibi, ekmekte de mümkünse maksimum 2-3 günlük taze ekmekler yenilmelidir. Mecbur kalınmadıkça ekmekler dondurulmamalıdır.


Dr. Dyt. Nihal ERDEM
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

2006-10-09
Bu yazı 2141 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin