Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Düzen

Düzen düzen düzen...
Çocuğun hayatında olmazsa olmazıdır düzen. Daha hamilelikte okuduğunuz kitaplardaki daimi öğütlerden biri de düzen sonucu gelen rutindir. Bebeğin huzuru için hep aynı rutini izleyin derler. Oyun, banyo, kitap okuma ve uyku, her akşam aynı saatlerde yapmaya özen gösterin gibi önerileri uyguladığınızda çoğunlukla faydasını görürsünüz.

Bebek de hemen alışır bu düzene. Bir yere gitmeye korkarsınız ilk başlarda. Aman uyku saati değişmesin aman beslenme saatini atlamayalım. Derken düzen sizi de etkisine alır ve gün geçtikçe deneyimle birlikte kendinize güveniniz gelir. Bebeği tanımaya, ihtiyaçlarını anlamaya başlarsınız.

İşin içinde iki bebek olunca işler biraz daha zorlaşır tabii. Düzene olan gereksiniminiz daha da fazladır. Zira iki bebeğin gün boyu ihtiyaç duydukları fiziksel bakım birbirini takip eden bir sirkülasyon içindedir. İkisinin de aynı zamanlarda uyumaları, beslenmeleri size daha çok vakit kazandırır ancak bizdeki gibi uykuyu ve yemeyi seven bir bebekle iştahsız ve uyumakta direnen ikinci bir bebeğe sahipseniz sürdürmeye niyetlendiğiniz düzen sık sık bozulur. Çünkü anne karnında aylarca beraber olsalar da dışarıda her zaman aynı anda acıkıp uyumayabilirler.

Aslına bakarsanız kızımın narin ve nazlı yapısı, oğlumun kararlı ve güçlü yapısı doğdukları günden itibaren oluşturmaya çalıştığım düzenin ana belirleyicisi oldu. Ben kendimi onlara göre ayarladığım zaman düzen işinde daha başarılı olduk. Taa ki yaz başında belirtilerini gösterip şu günlerde tavan yapmış olan meşhur 2 yaş sendromuna kadar...

Yaz boyu evden uzakta geçirdiğimiz 7 haftanın da çok büyük etkisi var maalesef. Güneş, temiz hava, taze yiyecekler, büyükanne, büyükbabalar tarafından her daim hoşgorü ile sevilip kollanmak ve sürekli açık havada olmak çocuklara çok iyi gelmekle birlikte farklı evlerde kalmanın da sonucu olarak mevcut düzenden oldukça uzaklaşmış durumdayız. Şimdilerde aynı düzene geri dönme çabalarım ise iki küçük afacanın her daim hayır anne, yok anne ifadeleri eşliğinde reddedilmekte.

İtirazlara ilave olarak önceden severek yedikleri bir yemeği reddetme, uyku saatinde uyumaktan kaçınma, gece uykusundan defalarca kez uyanma ve uykuya geri dönmek istememe gibi sonsuz bir düzen karşıtlığı mevcut. İşin trajikomik yanı diğer her şeyde olduğu gibi işin içinde aynı anda büyüyen iki çocuk olunca kötü davranışlar her daim diğeri tarafından kopyalanıp uygulanmaya çalışılıyor ki bu da işin en yorucu tarafı!

Sevginin sonsuz sabır getirmesi dileğiyle, huzurlu kalın...

2011-10-10
Bu yazı 1835 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin