Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Dört Yaş

Her geçen yılla birlikte oğlumuzdaki değişimler hayatımıza yansıyor.

Geçen gün, ilk üç yılı düşündüm onun bütün gelişim aşamalarını, bunlara tanık olmanın hissettirdiği sıcak duyguları yaşadım.
Ama farkettim ki dört yaş bir başka güzel.

Şimdilerde her dediğime itiraz etse de, dakika başına beş niye sorusu düşse de, karşımda beni anlayan küçük bir çocuk var. Kendinden emin herşeyi tek başına yapmaya çalışan küçük bir kahraman gibi peşinden koşturuyor bizi. Yapamadığı olduğunda süklüm püklüm yanımıza gelip şefkat bekleyip kendini sevdiriyor.

Gün geçtikçe paylaşımlarımız artıyor. Yaşı ilerledikçe hoşlanacağı yeni aktiviteler bulmak daha da kolaylaştı.
Onunla resim yapmak, bisiklete binmek dans etmek, parka gitmek, sohbet etmek ayrı bir keyif.


Hayal gücü yerçekimiyle karşılaşmamış, sınırsız yaratıcılığı olan küçük bir çocuğun hayatımıza eklediği güzelliklerin tadını çıkartıyoruz. Ejderha avlamak, canavarlardan saklanmak, bina büyüklüğünde pastalar hayal edip yemek artık bizim için çok normal hatta sıradan olaylar.

Onu parka görürdüğümde başka çocuklarla hemen kaynaşıp oynamaları ya da parkta kimse yoksa birlikte oynadıklarımız benim için unutulmaz anılara dönüşüyor.

Oyularının içine günlük hayatta öğrendiklerini katıyor. Neler düşündüğünü, neler yapmak istediğini insanların ona nasıl davrandığını, çizdikleriyle ve oyunlarıyla anlatıyor.

Onunla oyunlar oynayarak sadece iyi zaman geçirmesini sağlamıyorum aynı zamanda aramızda oluşan yakınlıkla onun hayatında olan biten her şeyi de öğrenebiliyorum.

Akşama doğru üzerinde şortuyla parkta zıplayıp koşarken, güneşten parlayan saçları, gülümsemesi, bana bakışları hiç aklımdan çıkmasın istiyorum.

Söylediklerimi yapmadığı durumlarda bile aslında beni dinlediğini ve başka bir zaman onu kendi başına denediğini görmek beni mutlu ediyor.

Onunla hayatı paylaşmak güzel dört yaş ayrı bir güzel...

Meltem

crebro.net


 

2011-07-24
Bu yazı 1874 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin