Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Dondurucu Etkinlikleri

Temmuz geldi çattı. :) Takip eden Ağustos ile birlikte bu iki ay, bizim için kiler ürünleri hazırlama zamanı... Size de aynı etklinliği tavsiye ediyorum şiddetle. :)
Sakladığınız kavanozlara kaliteli konserve kapakları alarak ilk adımı atabilirsiniz. Bir kez kullanılmış, yani benden gelmiş kapaklar bir işinize yaramayacaktır maalesef.

Toplu domates alın. En en en güzellerini yemeklik, söğüşlük... olarak kullanmak için buzdolabına kaldırın. Sonra orta yumuşaklıkta olanları kaynar suya batırıp çıkartın. Kabuklarını soyun. Küp küp doğrayın. Bir tencereye doldurduktan sonra birkaç yemek kaşığı tuz attıktan sonra ortanın birazcık üstündeki ateşte kaynatmaya başlayabilirsiniz.

Bekleyin, fıkır fıkır kaynasın her taraftan. Alın telefonu elinize, dakika tutmaya başlayın fıkırdamaya başladığında. Tam 7 dakika sonra kapatın altını. Hazırladığınız temiz ve kuru kavanozları doldurun hemen. Kaynar haldeyken kapatın kapaklarını, ters çevirin, sabaha kadar kalsın öyle. Aslında ayrıca kaynatmanıza gerek yok ama garantici bir kişiliğiniz varsa bir yirmi dakika boyunca kavanozları üzerlerini örtecek kadar suyun içine koyup kaynatabilirsiniz. :)
30 kilo domatesten 40 adet 660 gr'lık kavanoz çıkarabilirsiniz ki bana göre bir kış boyunca kilerinizde olması gereken budur.

İkinci domates işiniz: Mis kokulu yaz biberlerini doğrayacaksınız evde. Çekirdeklerini çıkarıp kıyın, zeytinyağında sarartın. Ardından soyulmuş ve küp küp doğranmış domatesi atın içine. Birazcık zeytinyağı, birazcık da tuz... Yine kaynar haldeyken kapatın kavanozları, ters çevirin. Kış aylarında yaz domatesi, yaz biberi ile menemen yemenin sırrı bu. :) 10 kilo domatesten 15 kilo 660 gr'lık Paşabahçe kavanoz dolar. Ancak yeter. :)

Kesilmiş doğranmış yaz biberi, kuşbaşı doğranmış bütün bütün domatesi, soyulup hazırlanmış taze fasulye, ayıklanmış bezelye, oyulup içine harcı da doldurulmuş kabaklar, patlıcan dolmaları... Bu sıcakta çıkılmaz dışarı. :) Haftasonlarınızı evde bunları hazırlayarak geçirin kısa bir süre. Doldurun hepsini buzdolabı poşetlerine, atın derin dondurucuya... Kışın ortasında işten geç gelirsiniz, ''bir saat sonra sendeyim'' diyen misafiriniz olur, kocanızın eli pizzacıyı aramak için telefona gider mider... Çıkarır dondurucudan atarsınız tencereye, hayat kurtarır. :)

Yeşil börülce taratorunu seviyorsanız börülceleri ayıklayın, başlarını kesin. Uzun uzun şeklini bozmadan kaynar suda haşlayın. Kevgirde suyunu süzüp soğutun. Ufak meze tabaklarının ölçüsünde, buzdolabı poşetlerine doldurun, atın bunları da derin dondurucuya. Kışın çıkarır, kaynar suya atar, 1 dakikada hazırlarsınız. :) Sarımsak ve limon ile karıştırıp koyun sofraya, yazın aldığınız lezzetin aynısını alacaksınız. 2 kilodan bile hazırlasanız kafi diyorum ben, fazlası size kalmış. :)

 Kısacık kısacık devam edeyim. Nişasta. :) ''Biz de yapalım'' dediniz, kısacık anlatayım hemen.

Herhangi bir buğdayı alın, iyice yıkayın. Çelik tencereye koyun, üzerine de su doldurun. 2-3 gün beklesin öylece. Yıkayın sonra, tekrar su doldurun, tekrar bekleyin. Bu işlemi buğdayın suyu tamamen berraklaşana kadar tekrarlayın. Sonra Amerikan bezinin üzerine serin bu buğdayı, sallaya sallaya kurutun. Takır takır olduğunda rondodan geçirin, işte ev nişastası budur. :) Nişastayı dışarıdan almanızı önermem. Hakikaten önermem... Neden diye sormayın hiç. :)
Şuradan buradan...

 
2 Temmuz 2012
www.ipekhanim.com 

2012-10-04
Bu yazı 1478 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin