Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Dolmaları Doldurun

Çocukluğumda hiç sevmezdim dolmayı. Ne öylesini, ne böylesini, ne şunlusunu, ne bunlusunu. Hele o biber dolmasının evi saran kokusu var ya, beni fena eder, sokakta oynama süremi uzatır da uzatırdım. Zaten öyle her şeyi yiyen bir çocukta olmadım hiçbir zaman. Gayet hamarat olan annem çok çeşitli yemekler yapabiliyor olmasına rağmen sırf ben çok seviyorum ve tutturuyorum diye ha babam de babam aynı yemekleri yedirmiş. Klasik köfte makarna muhabbeti işte. E tabi maksat çocuk doysun! Şişebilir, seçiciliğin doruk noktasına ulaşabilir, çeşitli yememekten çok güzel gelişemeyebilir diye pek düşünülmemiş...Ben çeşitli yemeye çoook geç başladım. Mesela sebze yemeyi köpeğim Yumuk'a borçluyum desem...Gerçekten!

Oğlum büyükler gibi beslenmeye başladığında kendi çocukluğumdaki seçiciliğimi düşündüm, ayrıca etrafımda çocuklarına yemek yediremeyen o kadar çok anne vardı ki...Mutfağı çok seviyordum, oğlana zaten hastayım. Dolayısıyla her gün farklı bir şeyler denemek ve kenara yazmak hiç zor gelmedi bana. Hedef her çeşitten yesin. Az yesin ama reddetmesin. Et de yesin, balık da yesin hele sebze çok çok yesin. Benim gibi!

Oğlum büyüdükçe, çabalarımın sonuç verdiğini gördüm. Sunduklarımın birçoğunu yiyordu. Bir akşam Kaan'a yemeğini yedirirken yakın bir arkadaşım geldi. O sıra 2-2,5 yaşlarında olan oğlanı kabak ve domates dolması yerken görünce çok şaşırdı. "Aaa dolma mı yiyor?" diye hayretler içerisinde sorunca ben de hayretlendim. "Kız ne var bunda? Zift pekmezi değil ya, mis gibi dolma, yiyecek tabi" dediğimde kızının ne kadar seçici olduğundan bahsedip, dolma yedirmenin bir hayal olduğunu söylemişti. İşte ilk kez o zaman anladım ki; benim oğlum iyi yemek yiyor. Dolma bile yiyor!

Söylemesi ayıp ben iyi yemek yaparım. Uğraşırım ama öyle saatlerce mutfakta kalamam, kal gelir yoksa. Tariflerle de oynarım bir güzel. Çevremdeki kişilerden çok beğendiğim bir yemeğin, tatlının tarifini alsam bile ya bir şey eklerim, ya çıkarırım. Dolmayla da çok oynadım. İyi ettim. Şimdi tam istediğim gibi oluyor. Siz de oynayın tariflerle. Hele çocuğunuza özel yemek yapıyorsanız, hem onun ağız tadına uydurmak için, hem daha besleyici hale getirmek için dilediğinizi ekleyin, dilediğinizi çıkartın. Yeter ki minik bey veya minik hanım ağzına alınca "yav bunun tadı hiç de fena değil" diye düşünsün. Görselliği atlamayın lütfen! Şu dolmaları ezip, bulamaç yapıp çocuğun önüne koymayın. Öyyyle bütün bütün yatarken görsünler güzelim doldurulmuş sebzeleri.

Benim dolmama gelecek olursak...Bir kere suyu renkli olacak ama salça rengi değil. Bunun için tencerenin dibine bol domates rendelerim. En az iki-üç yemek kaşığı nar ekşisi ve bir baş sarımsağı (bütün olarak) ekleyip azıcık zeytinyağı, azıcık tereyağında öldürürüm. Mis gibi kokar zaten.

Dolmanın içi de önemli şüphesiz. Ben pirinci az koyarım çünkü yanı sıra köftelik bulgur da eklerim. Soğanı büyüğünden seçer ve mutlaka rendelerim. Bol, ama ciddi anlamda bol tarafından maydanoz, dereotu ve taze soğanı incecik kıyarım. Taze soğan bambaşka bir tat verir. Yine domates rendelerim, az salça ve sızma zeytinyağı katarım. Kaan yiyecekse tuzdan başka birşey katmam. Yoksa bol kırmızı biber, azıcık kimyon ve karabiberi de eklemeyi unutmam diye yazardım...Hazırladığım bu iç malzemenin az da olsa sulu olmasına dikkat ederim. Bibere, kabağa, domatese doldururken el altından hafif suyu akmalı. Detay bunlar ama güzelleştiriyor tadını yemeğin işte. Doldurma işlemi bitince dolmaları nar ekşili domates sosunun üzerine ağız ağıza yatırır, üzerini geçmeyecek kadar ılık su ekleyip pişiririm. Biber dolması varsa yine kokar. Bu duruma çare bulamadım henüz. Pek de alıştığımı söyleyemeyeceğim ama artık sokaklara atmıyorum kendimi.

Siz de dolmaları doldurun. Sebzeyi, eti, pirinci, bulguru bir arada yiyebilecekleri Türk mutfağının en güzel tariflerinden biri olan bu güzel yemeği yemeye çocuklarınızı alıştırın. İlk bir iki sefer yemeyebilir ama tadı ve görüntüsü güzel olan bir yemeğin uzun süre reddedileceğini pek düşünmüyorum. Ne dersiniz? Bir de siz dolmayı nasıl bilirsiniz?
Huzurlu ve mutlu bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.
Zümrüt

2006-09-29
Bu yazı 1597 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin