Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Doğal Hastalık Reçeteleri

İpek okula başlar başlamaz evdeki grip, öksürme, tıksırma, burun akıntısı sezonu da başlamış oldu. Sanırım herkeste durum aynı :)

Antibiyotik ile tedavisi de başladı İpek'in... Antibiyotik ile tedaviye karşı değilim ben. Bu konularda konunun uzmanlarını, yani doktorları dinlemek gerekiyor diye düşünüyorum. Ancak sanırım şehirde yetişen çocuklarda durum biraz daha farklı olabiliyor bu tip tedavilerde. Duyduklarıma ve okuduklarıma göre maalesef şehirlerde büyüyen çocuklarda eşdeğer dozdaki antibiyotiğe karşı tepkisizlik oluyor. Dozun artırılması, destek tedavilere geçilmesi gerekiyor. Çünkü içtikleri her bardak süt, yedikleri her kase yoğurt besi çiftliklerinin ineklerinden geliyor ve bolca antibiyotik kalıntısı içeriyor.

Geçen hafta ben de epeyce bir hastaydım. Öyle ki nefes bile alamıyordum sabah kalktığımda. Baş ağrısı, boğaz yanması, göz yaşarması... Ne arasanız bende. Gribin en fenası ''ben geliyorum'' diye bağırıyordu, öyle fena... Şerife Abla, yani sizin bazlamaları yapan abla bir bardak tarhana çorbası getirdi bana hemen. Epeyce sıcakken onu içtim kahvaltı niyetine. Sonra bir bardak kış çayına bir limon sıktık, onu diktim kafaya. Bir de aspirin... Bir ateş başladı bende, kafamdan duman çıktı desem yeridir. Birkaç saat içinde ne oldu ne bitti bilmiyorum, nefesim açıldı. Gözlerimin yaşarması durdu.

Öğlen menüsü yine çorba, arkasından bir koca bardak nar suyu. Yemekten hemen sonra kekikli pekmez kaynattılar, bir tatlı kaşığı da ondan içtim. Saat 18:00 itibariyle bende en ufak bir hastalık belirtisi kalmamıştı. Akşam yatmadan önce de sıcak bir banyo, eşofman, çorap, kalın yorgan olayı ile 24 saat içinde gribi tamamen yenmiş oldum! :) Bu seansı bir kenara not edin, mutlaka işinize yarayacaktır bu kış. Hayır dualarınızı eksik etmezsiniz :)

İpek'te durum... Her sabah kahvaltıdan sonra kekik suyu eklenmiş meyve suyu içiyor. Nar, limon elma karışımı... Elbette hastalanıyor her çocuk gibi ama senede en fazla bir kez diyebilirim.

Çocukların arkadaşlarından aldıkları virüs önce üst solunum yollarına yerleştiği için doğal bir antiseptik olan adaçayını evde gargara olarak hazır bulundurun. Okuldan döndüğünde üzerini tamamen değiştirsin, aynı giysiyi asla ikinci kez giymesin, ellerini yüzünü yıkasın ve gargarasını yapsın. Yatarken içebilirse bir tatlı kaşığı olsun kekikli pekmez içirmeye çalışın. Çok çok faydasını görürsünüz :)

Okullardan taşınan tüm virüs kaynaklı hastalıklar için çocuğun vücut direncini arttırmak çok çok önemli. Bol kırmızı et, ilikli kemikten çorba, köy yumurtası, tahin - pekmez, ev yoğurdu, çorbalar ve bol bol meyve suyu... Hiç zor değil bunları hazırlamak, ne olur ihmal etmeyin.
 

10 Ekim 2011

www.ipekhanim.com

2012-10-04
Bu yazı 1739 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin