Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Detaylı Pekmez Tarifi

Geçen hafta verdiğim pekmez tarifi biraz yetersiz kaldı sanırım :) Daha detaylı bir tarif istendi tüm hafta, onu yazayım önce. Ölçülü tarif :)

5 kilo üzüm ve 150 gram pekmez toprağı için şu tarifi uygulayın:

Üzümü sıkın, suyunu bir tel süzgeçte süzün. Bu suyu 150 gram pekmez toprağı ile karıştırın ve sabaha kadar dinlenmeye bırakın.
Sabah kalktığınızda toprak ile birlilkte kaynatın. Minik minik, pıtır pıtır kaynamaya başladıktan sonra beş dakika kadar bekleyin.
Üzerindeki köpüğü alıp atın bu esnada.
Ocaktan indirin, iki saat kadar toprağın çökmesini bekleyin.
Toprak tamamen tencerenin dibine çökünce üstteki üzüm şırasını geniş bir siniye, o olmadı ensiz bir tavaya aktarın. Bir saat kadar daha kaynatın.
Eğer fesleğen kokusunu seviyorsanız bu aşamada birkaç dal ekleyebilirsiniz. (Ben çok severim mesela... Hatta beni hafif fesleğen kokusu kesmez, intişah denen harikulade bir ot daha ekliyorum içine.) Köpük ince ince olduğunda pekmez kokusunu hissetmeye başlarsınız. Bunu hissettiğinizde altını kapatın. Kaşıkla alıp şöyle bir kıvamına bakın. Kıvamlı akıyorsa tamamdır. :)
Soğuduktan sonra cam şişelere alın.
Pekmezin düşmanı nemdir. Nemli bir şişe, pekmezin anında köpürmesine neden olur. Aman buna çok dikkat edin.
Sonrasında buzdolabında saklayabilirsiniz. Kış boyu yersiniz.

Çocuklar için kahvaltıda sunabileceğiniz en iyi gıda tahin - pekmez'dir. Yalnız tahin alırken dikkat edin. Tahin ve elbette helva, nişasta ve glikoz şurubu ile yapılır oldu artık. Özellikle yeni doğum yapmış, sütü artsın diye tahin ve helva tüketen annelerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Helva işinde Türkiye'nin en büyük firmalarından en yerel firmalara kadar herkes ''nişoz'' diye bir şey kullanıyor. Teneke teneke kullanılan bu şeyin ne olduğu benim için hala muamma...

3 Ekim 2011

www.ipekhanim.com
 

2012-10-04
Bu yazı 2364 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin