Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Prof. Dr. İdris Mehmetoğlu

Prof. Dr. İdris Mehmetoğlu

Yazarın Son yazıları

Dengeli Beslenme

Prof. Dr. İdris Mehmetoğlu’nun “Bilimsel Gerçekler Işığında Gıdalar ve Sağlıklı Beslenme” adlı kitabından…

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bütün gıda maddelerinin (protein, yağ, karbonhidrat, mineral, vitamin) ihtiyaç duyulan miktarda alınmasıdır. Bunun sağlanması içinde besin kaynaklarının iyi bilinmesi ve belli oranda tüketilmesidir. Ancak, şunu da bilme gerekir ki bütün gıda maddeleri arasındaki dengenin her yemekte veya her gün sağlanması mümkün değildir. Fakat, bu dengenin her hafta veya en azından iki haftada bir sağlanması gerekir. Yani, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel gıda maddelerinin iki haftalık bir süre içerisinde mutlaka alınması gerekir.

Gıda maddeleri ve tüketilme sıklığı aşağıdaki şekilde olmalıdır:

1-Et, et ürünleri ve balık
-Mümkün olduğu kadar etlerin yağsız olanları tercih edilmelidir.
-Salam, sosis, sucuk, sakatat gibi et ürünleri daha az tüketilmelidir.
-Balık ve derisi alınmış tavuk v hindi etinin tüketimi daha fazla olmalıdır.
-Kızarmış et yerine haşlanmış et tercih edilmelidir.
-Mineral bakımından zengin olduğu için et suyu ihmal edilmemeli.
-Kabuklu deniz hayvanlarının tüketimi tercih edilmemelidir.

2-Süt, süt ürünleri ve mayonez
-Az yağlı olanlar tercih edilmeli.
-Kaymak, krema, krem peynir ve diğer yağlı peynirlerden uzak durulmalıdır. Ancak, iki yaşın altındaki çocuklara tam yağlı olanları verilmelidir.
-Mayonez tüketimi asgari asgariye indirilmeli ve hafif yağlı veya tam yağsız olanları tercih edilmelidir.

3-Yağlı ve şekerli yiyecekler, tatlılar
-Bunlar mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir.
-Hayvansal yağlar (iç yağı) v tereyağı yerine zeytinyağı, diğer bitkisel yağlar (ayç,çek, mısırözü, soya, susam) ve balık yağı tercih edilmelidir.

4-Ekmek, makarna, erişte, diğer tahıllar ve tahıl ürünleri, baklagiller ve patates
-Hepsinden tüketmeye çalışılmalı ve bol lifli olanları tercih edilmelidir.
-Patatesin haşlanmış olanı tercih edilmelidir.

5-Yumurta
Yumurta her yaştaki insan için vazgeçilmez bir besindir. Özellikle köy yumurtası çok önemlidir. Günde bir tane tüketilebilir. Yüksek kolesterolü olanlar ve kalp hastaları yumurta sarısı yememelidirler.

6-Meyve ve Sebzeler
Her çeşidinden istenildiği kadar tüketilmelidir.

7-Dondurulmuş yiyecekler
Dondurulmuş veya başka şekilde saklanmış hazır yiyecekleri tüketirken çok dikkatli olmalıdır. Mecbur kalmadıkça bu tip yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu mümkün değilse, yiyeceğin saklanma şartları, hijyeni, üretim ve son tüketim tarihi, ambalaj şekli ve üreticisi gibi bilgilere mutlaka bakılmalıdır. Mesela, buzdolabında saklanması gereken bir gıda oda ısısında bekletilmemelidir. Son tüketim tarihi geçmiş gıdalar ve güneşte uzun süre bekletilen gıdalar kesinlikle alınmamalıdır. Bakkalların önünde güneşte uzun süre bekletilen hazır yiyeceklerin (mısır jipsi vs.) aslında birer hastalık kaynağı olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü, bunlar yağlı ürünler olup kesinlikle güneşte bekletilmemelidirler. Yine, uygun şartlarda saklanmamış ve üretim basamaklarında hijyene dikkat edilmemiş bir dondurma da sağlık açısından ciddi bir tehlike kaynağıdır. Mikropların beslenmesi açısından uygun olup (tahinli pide, börek vs.) açıkta satılan gıdalar tüketilmemelidir.

7-Tuz
Gıdalardan aldığımız günlük tuz miktarı 6gramı (bir tatlı kaşığı) geçmemelidir. Bu miktara yemeklerden, ekmekten, içeceklerden aldığımız tuz miktarı dahildir. Tuz tüketimi ile yüksek tansiyon arasında ilişki bulunmaktadır. Yüksek tansiyonu olanlar doktorların tavsiyesine göre ya hiç tuz kullanmamalı ya da miktarını azaltmalıdırlar.

SONUÇ
Vücudumuzda dakikada 10 milyon hücre ölür ve bir o kadarı da yenilenir. Ortalama 100 günde (beyin ve sinir hücreleri hariç) bütün vücudumuz yenilenir. Düzensiz ve kötü beslenme yenileme sistemini aksatır. Cildimiz canlılığını ve tazeliğini kaybeder ve en önemlisi hastalıklara yol açılır. Yorgunluk, çabuk yorulma, baş ağrısı olabilir. Düşünce ve hafıza sistemi bulanıklaşır. Bu yüzden, düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli ve “yemek için yaşamamalı, yaşamak için yemeli” görüşünü benimsemeliyiz.
Beslenmede gelişmekte olan çocuklar, yaşlılar, gebeler, emzirenler ve hastaların durumlarının ayrı özellik arz ettiği unutulmamalıdır.

Prof. Dr. İdris Mehmetoğlu
Bilimsel Gerçekler Işığında,Gıdalar ve Sağlıklı Beslenme
Yelken Yayınevi

2007-09-24
Bu yazı 1905 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin