Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocukta Görülen Bazı Uyku Problemleri

Geceleri karanlık bir odada uyumak , çocuk için ebeveynlerinden uzaklaşarak yalnız kalmak demektir. Gün içerisinde korunan-kollanan ve her aktivitede desteklenen çocuk şimdi uyumayı kendi odasında, kendi başına gerçekleştirmek durumundadır. Savunmasız kalan çocukta korkular başlayabilmektedir. Bu korkuları hastalıklar, taşınma, kardeş doğumu, yuvaya başlama,vb. bazı faktörler tetikleyebilmektedir. Küçük bir gece lambası koyarak çocuk uykuya dalana kadar yanında durarak kitap okumak, yatıştırıcı bir müzik dinlemek faydalı olabilmektedir.

Kabuslar sıklıkla gecenin sonlarına doğru, sabaha karşı meydana gelir. Çocukta sık görülen kabuslar genellikle gün içerisinde kitaplardan ve televizyondan gördüğü hayaletler ve canavarlarla ilgilidir. Bazen kardeş kıskançlığı, bir ebeveyne olan kızgınlık gibi çocuğun içsel çatışmalarını ifade edebilir. Korku halinde çocuk gece uyandığında yanına giderek onu teskin etmek ve sakinleştirmek ve eğer ne yaşadığını tanımlamak istiyorsa onu dinlemek iyi gelecektir ve çocuk yatışıp tekrar uykuya dalacaktır. Gündüz, çocukla canavarların ve hayaletlerin bulunduğu kitaplara bakarak, gerçekten var olmadıkları konusunda konuşmak,çocukla birlikte resim çizmek ayrıca yaşadığı hayal kırıklıklarını ve çatışmalarını dışa vurmasına izin vermek gerekmektedir.

Gece Terörü veya Uyku Terörü genellikle gecenin ilk saatlerinde, uykunun derin bir sürecinde meydana gelir . Çocuk yatağında doğrulur, sıçramalar görülür ve gözyaşları içindedir. Bağırmaktadır ; bedeni terleme, kusma ,vb gibi tipik korku belirtileri gösterir . Kabustan farkı, çocuk hala uyku halindedir, sizi tanımaz ve başına gelenler hakkında bilinçli değildir.

Bu durumda çocuğu uyandırmamak gerekir, içinde bulunduğu durumu anlatamayacaktır ve kafası karışık olacaktır. Çoğu kez, gece teröründen birkaç dakika sonra çocuk kendi kendine yatışır ve uykuya dalar. Bazı gece terörleri çocuk gündüz hiç dinlenmediği zaman, uyumadığında meydana gelir. Bu durumda ona daha uzun uyku zamanları düzenlemek faydalı olabilir. Gece terörü bir içsel çatışmanın dışa vurumu olabilir : onunla konuşarak, kafasını meşgul edenin yani onu huzursuz edenin ne olduğunu anlamaya çalışmak, yaşadığı bazı kötü durumlar hakkında onu konuşmaya teşvik etmek yararlı olabilmektedir.Eğer bu korkular sürüyorsa, bir uzman yardımı almayı ihmal etmemek gerekmektedir.

 

2008-01-17
Bu yazı 1681 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin