Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Uzm. Dyt. Şefika Aydın Selçuk

Uzm. Dyt. Şefika Aydın Selçuk

Yazarın Son yazıları

Çocukları Hastalıktan Uzak Tutan Besinler

 
Soğuk havalarla birlikte çocuklarda kış hastalıklarının da görülme sıklığı artmaktadır. Ancak bunu sadece soğuklara bağlayıp önemsememek ise yanlış olur. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun kış döneminde beslenmesine dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki; çocuğunuzun hastalıklar ile mücadelesinde tükettiği besinler önemli bir kalkan olacaktır.

Bağışıklık sisetemini kuvvetlendirmek için yumurta
Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır. A vitamini savunma sistemimizi güçlendirmede en önemli rolleri üstlenen bir vitamindir. Bu besinlerin belirli ölçülerde tüketilmesi hastalıklardan korunmada önemli rol oynamaktadır.

Yorgunluğu ortadan kaldırmak için C vitamini
Yorgunluğu ortadan kaldırmak için beslenmede en etkili vitamin, C vitaminidir. Sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin besinlerdir. Bu nedenle taze ve sebze meyve tüketimini arttırmalıyız. Ara öğünlerde çocuklara; şekerleme, pasta, bisküvi yerine taze meyveleri, ana öğünlerde de salataları eksik etmemelisiniz.

Güne iyi başlangıç kahvaltı ile olur
Kahvaltı güne iyi bir başlangıç iyi bir bağışıklık için atlanmaması gereken en önemli öğün. Sabah kahvaltı yapan çocuk yediklerinden aldığı enerji ile günü daha dirençli kuvvetli ve konsantre şekilde geçirecektir. Süt, peynir, yumurta çocukların büyüme ve gelişmesinde en iyi kalite proteinleri içeren besinlerdir. Aynı zamanda içeriğindeki kalsiyum ile çocukların boy gelişimini sağlar. Yağlı tohumlardan ceviz kahvaltılarda olması gereken içeriğindeki yağ asitleri ile beyin gelişimine yardımcı bir besindir. Çocukların kahvaltılarında 2- 3 tam ceviz koymayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Pekmez, bal, fındık ezmesi veya reçel de çocukların günlük enerjilerine katkıda bulunabilecek karbonhidratlı besinlerdir. Anemi oluşumunu önler; konsantrasyonu arttırırlar.

6 öğüne taze sebze ve meyve
Mevsimine uygun taze sebze ve meyve günün 6 öğününe de dağıtılmalıdır. Çocuklara muhakkak ekmek yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Tahıllı ekmekler, cevizli, zeytinli ekmekler de çocukların büyümesine katkı sağlayan lif içeriğine sahip olup sağlıklı seçimler olarak tercih edilebilir. Ana öğünlerde muhakkak et bulunmalıdır. Köfte, balık, etli sebze yemekleri, kurubaklagiller protein ihtiyacı açısından beslenmede olmazsa olmazlardır.

Şişman çocuk sağlıklı çocuk değildir
Çoğu zaman ebeveynler çocuklarını okula gönderdikleri zaman beslenme konusunda daha rahatladıklarını düşünürler. Oysaki okula başlayan çocuğun dersleri kadar beslenmesi de ailenin denetimi altında olmalıdır. Öğün atlayıp atlamadığı, çıkan yemeklerden ne seçtiği, kantin tüketiminin olup olmadığı, arkadaşlarından etkilenip etkilenmediği, su içip içmediği gibi beslenme ile ilgili tüm ayrıntıların konuşulması gerekmektedir. Özellikle öğle yemeğini okulda alan çocuk yemek veya çorba dışında makarna, patates veya pilav ile karın doyurmak ister ya da ara öğünleri meyve, süt veya yoğurt alması gereken çocuk çoğu zaman hamur işi besinler alır. Dolayısı ile kimi zaman okul beslenmesi çocuklarda gereksiz kilo artışı olarak döner. Unutmamak gerekir şişman çocuk sağlıklı anlamına gelmez.

Geç vakitte yenen pilav ve makarna tembelleştirir
Çocuğunuzun geceleri ağır ve yağlı yemek yememesine özen gösterilmelidir. Daha hafif besinler tüketilmelidir. Özellikle fazla yağlı karbonhidratlar tüketmek (pilav, makarna, pasta, börek vb.) uyuşukluk halini artırır. Çocuğunuzu giderek tembelleştirebilir. Bu yemeklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmalıdır. Tüketiliyorsa da akşam saatlerine bırakılmamalıdır.

Kış hastalıkların en önemli doğal ilacı “su”
Havaların soğuması ile vücut yüzey ısımızın artması için sıvı ihtiyacımız da daha çok oluşmaktadır. Bu nedenle çocuklarda en az 2 litre su tüketmeleri gerekmektedir. Enfeksiyon hastalıklarında, ateşli hastalıklarda su doğal ilaçtır. Vücudun detoksifikasyonu; yani arındırılması için ihmal edilmemelidir. Ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmesi gereken sıvılardır. Gazlı, şekerli içecekler, hazır yoğunlaştırılmış şekerli meyve suları, gazozlar mümkün olduğunca az sıklıkta tüketilmelidir. En sağlıklısı su içmek ondan vazgeçilmemelidir.

Çocukların okuldaki ara beslenmelerinde ceviz, fındık, badem
E vitaminin vücut çalışmasındaki en önemli görevi antioksidan özelliğidir. En zengin kaynakları; fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, tahin gibi besinlerdir. Balık, balık yağı, fındık ve cevizde bulunan “Omega-3” yağ asitleri güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir.

Çinko eksikliği hastalık nedeni; bu nedenle et tüketimi önemli
Vücuda yapılacak çinko desteği fiziksel, nörolojik ve psikolojik gelişmeyi iyileştirir, yaşamı tehdit eden enfeksiyonların sıklığını da azaltır. En iyi kaynakları; kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri ile karaciğer gibi hayvansal kaynaklı besinlerdir. Diğer kaynakları; fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler, süt, peynir ve kuru baklagiller olarak sayılabilir.

Doğal şifa kaynağı bal
Bal enerji veriminin dışında karasal iklime sahip ve gün içi ısı farkının fazla olduğu bölgelerde soğuğa ve soğuk algınlığına karşı, ağız, boğaz ve bronşlardaki rahatsızlıklarda ve enfeksiyonlarında doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Kahvaltıda veya okuldan eve geldikleri saatte 1 dilim ekmeğe sürülen 2 tatlı kaşığı bal şifadır.
 

 

2012-01-20
Bu yazı 2533 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin