Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuklarda Reflü

Reflü tıbbi adıyla Gastroözofageal Reflü mide içeriğinin yemek borusu yoluyla ağza doğru çıkmasına denir. Bebeklerde ve okul öncesi çocuklarda tekrarlayan kusmalarla da kendini gösterebilmektedir.

Anne sütü alan bebeklerde emzirmeden sonra mide içerisindeki süt bebeğin boğazına veya ağzına gelebilir. 0-6 ayda normal olarak kabul edilen bu durum bebek büyüdükçe azalır ve yok olması beklenir. Daha büyük çocuklarda erişkin gibi tekrarlayan göğüs arasında yanma ve yenilen besinlerin ağza gelmesine neden olabilir. Aşırı kilolu, fast food ve gazlı içecek tüketen çocuklarda reflü daha sık görülebilir. Reflü tedavisinde beslenme çok önemli olmakla birlikte birincil sırada önceliklidir.

Reflüde beslenme şekli aşağıdaki gibi olmalıdır.
• Az hacimde ancak sık sık beslenilmelidir.
• Sıvı içeriği yüksek besinler aynı öğünde fazla miktarda tüketilmemelidir.
• Su, ayran, meyve suyu gibi sıvı içecekler ara öğünlerde tüketilmelidir.
• Asitli ve gazlı içecekler, aşırı yağlı ve fast food besinler, salam, sosis, sucuk gibi et ürünleri, fazla baharatlı ve acı yiyecekler, cipsler, turunçgiller, domates suyu, portakal suyu gibi mide asiditesini arttıracak ve geri kaçmaları arttırabilecek bu besinler tüketilmemelidir.
• Siyah çay, kahve gibi kafeinli içecekler ile soğan, sarımsak, nane, çikolata gibi besinlerin tüketimi azaltılmalıdır.
• Alkol ve özellikle malt içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
• Yatmadan hemen önce yemek yeme alışkanlığından vazgeçilmelidir.
• Yemek borusunun alt kapak basıncını arttırmak için; proteinden zengin besinler arttırılmalıdır.
• Şişmanlık uyarıcı bir faktör olduğu için çocuğunuzda kilo problemi var ise enerji kısıtlamasına gidilerek mutlaka ideal vücut ağırlığına gelmesi sağlanmalıdır.
• Yemekten hemen sonra yatmaktan kaçınmalı, gece yatılan yatağın ise başının veya yastığın 15-25 cm yükseltilmesi böylelikle gece uykudayken yemek borusuna kaçmış olan mide içeriğinin yer çekimi etkisi ile geriye dönmesi kolaylaştırılmalıdır.
• Bebeklerde mamaların koyulaştırılması da etkin bir yöntemdir.
• Bebek ve çocukların bağırsak sistemlerini korumak ve aynı zamanda reflü şikayetlerini de azaltmak içinde probiyotik ürünler, yoğurtlar veya kefir tüketilmelidir.

Bazı çalışmalarda reflülü bebeklerin %40’ında protein intoleransı tanımlanmıştır. Bu bebeklerin büyük bir kısmının inek sütü proteinine, bir kısmının da soya proteinine duyarlı olduğu görülmüştür. Bu nedenle soya bazlı formulalar ile beslenmede de dikkatli olunmalıdır. Ancak özellikle inek sütü proteinine karşı hassasiyet görülmektedir ki bu durumda anne emziriyorsa diyetinden süt ve süt ürünlerini çıkarmalı ve 2 hafta kadar bu şekilde beslenmelidir.

Eğer bebekte herhangi bir düzelme yoksa anne tekrardan diyetine bu besinleri ekleyebilir. Bebekte duyarlılığa neden olan besin birden fazla olabilir bunların bulunması gerekir.

Koyu kıvamla beslenme reflü ve kusma sıklığını azaltabilmektedir. Koyulaştırmada kullanılan yöntemlerden jelatinize pirinç nişastası, pirinç unu veya pektinin formulaya eklenmesi veya pirinçli tahıllı ek gıdalar ile keçiboynuzu içerikli formulalar ile beslenme, kıvam arttırıcı beslenmede kullanılabilecek yöntemlerdir. Bu beslenme şekli aynı zamanda kalori alımını da arttırarak yetersiz kilo alımı olan bebeklerde kilo artışı ile etkili olabilmektedir.

Reflü’de, bebeklerde mamaların koyulaştırılması, az ve sık beslenme daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde ise reflüyü arttırabilecek yukarıdaki besinlerin diyetten çıkarılması ve doğru beslenme şekilleri reflüyü azaltmakta yapılabilecek en önemli adımlardır.

Dyt. Zeynep BUDAKOĞLU SUBAŞI

www.zeynepsubasi.com

www.ankaraendomer.com
 

2013-12-03
Bu yazı 2852 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin