Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuklarda İshal

İshalli çocuğun dikkatli besleme ile evde tedavi edilebilmesi mümkün. Ankara Bayındır Hastanesi Beslenme ve Diyetetik bölüm başkanı Sayın Ayşe Ünlü bizi bu konuda aydınlatıyor.

İshal günlük dışkı sayısının artması ve dışkı kıvamının bozularak yumuşak, sıvı bir görünüm alması olarak tanımlanabilir. Günde üç kereden fazla sayıda sıvı dışkılama ishal olarak kabul edilmektedir. Yalnızca sık dışkılama dışkının kıvamı bozuk değilse ishal sayılmaz.

Özellikle küçük bebeklerde beslenme şekline göre dışkılama sayısı değişmektedir. Örneğin yeni doğan döneminde günde 3-5 kez dışkılama, dışkının kıvamı bozuk değilse ishal sayılmaz. İlk yaşın sonuna kadar dışkı sayısı genellikle 2-3’tür. Ancak anne sütü ile beslenen bebeklerde günlük dışkı sayısı fazladır.

İSHALLİ ÇOCUKLARDA UYGULANACAK BESLENME
Bebek anne sütü ile besleniyorsa özellikle ishal sırasında emzirmenin devamı için çaba gösterilmelidir. Anne sütünün osmalaritesi düşüktür ve laktoz (süt şekeri)içermesine rağmen iyi tolore edilebilir, emilimi ishal sırasında bozulmaz ve ayrıca içerdiği büyüme faktörleri mukoza onarımını hızlandırmaktadır. Yani ishal döneminde de en iyi besin her zaman olduğu gibi ANNE SÜTÜDÜR.

Anne sütü almayan bebekler; inek sütü ile besleniyorsa süt ilk 24-48 saat ½ oranında sulandırılmalıdır veya hemen yoğurt verilmelidir, sütün miktarı zamanla arttırılmalıdır. Katı ve yarı katı besinlerle beslenenlerde posası az, pirinç lapası, patates püresi, yoğurt, ayran, ekmek, potasyumdan zengin meyve suları, havuç, muz, yağsız dana, tavuk eti, acısız tarhana çorbası, yayla çorba verilebilir (çorbalar yağsız veya az yağlı olmalıdır).

MAMALAR: İshal uzayınca barsakta ağır değişiklikler oluşturarak protein intoleransı geliştirebilir bu durumda laktozsuz veya soya bazlı mamalar kullanılmalıdır.
ŞEKER: Osmalariteyi arttıracağından mümkün olduğu kadar az kullanılmalıdır. Fermantasyona neden olarak hastalık yapan mikroorganizmaların çoğalmasına neden olur.
PİRİNÇ: Pirinçteki amino asitler villus tamirini hızlandırmaktadırlar, osmatik yükü de az olduğu için ishalin süresini kısaltmaktadır. Yapısındaki nişasta ve glisin dışkı sayısını azaltmaktadır. Fakat bu tür besinlerin yanında mutlaka proteinli yiyecek verilmelidir. Örneğin, pirincin yoğurtla verilmesi daha uygundur.
PATATES: Haşlanmış patates, bileşimindeki nişastanın su tutucu özelliğinden dolayı ishalli hastaya verilmelidir. Yoğurtla birlikte verilmesi daha uygundur.
YOĞURT: Yoğurt ayran, çorba tarzında ishalde kullanılabilir sıvı gereksinimi karşılar, tuz ilavesi yapılarak da bozulan elektrolit dengesinin düzelmesine yardımcı olur. Laktik asit miktarının fazla olması bakterilerin üremesini engeller. Ayrıca yoğurdun içinde bulunan yararlı bakterilerin bağışıklık sistemini uyarıcı özellikleri vardır.
PEKTİN: Yumuşak meyvelerin hücre duvarında bulunan bir grup polisakkarit grubuna verilen addır.İshalde şeftali, elma, muz gibi meyvelerin verilmesinin nedeni pektin içeriklerinin yüksek olmasındandır.Ayrıca posa miktarları diğerlerinden daha azdır. Pektin barsak hareketlerini azaltan bir maddedir. Ayrıca su tutucu özelliği vardır. Portakal ishalde kullanılmaz, çünkü asit barsak hareketlerini arttırır.

İshal süresince çiğ sebze- (önerilenlerin dışında), kepekli tahıllar,çok sulu besin değeri olmayan meyve çorbalar (şehriye gibi), çok şekerli besinler, kuru baklagiller, yağ içeriği yüksek besinlerden ve ağır baharatlı besinlerden kaçınılmalıdır. Çocuk sık aralıklarla küçük miktarlarda beslenmeyi daha iyi kabul eder. Besinleri 5-6 öğüne bölünerek 3-4 saatte bir, zorlamadan verilmesi gereklidir. Besinler iyi pişirilmeli yumuşak püre şeklinde olmalıdır.

Bayındır Hastanesi
312-287 9000
www.bayindirhastanesi.com

2007-03-19
Bu yazı 1906 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin