Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Diyetisyen Nilay Keçeci

Diyetisyen Nilay Keçeci

Yazarın Son yazıları

Çocuklarda Beslenmeye İlişkin Sorunlar

Okul çocukları için yeterli ve dengeli beslenme çeşitlilik sağlanması ile mümkün olmaktadır. Okulda çocukların çeşitlilikle ilgili sıkıntı çekmeleri fastfood ve patates kızartması tarzında yemeklerle beslenmeleri ve çevresindeki kişilerin yemek alışkanlıklarını taklit etmek istemeleri nedeniyle sıkıntılıdır. Ailelerin bu dönemde çocuğa düzgün bir beslenme alışkanlığı kazandırarak onunla birlikte masaya oturmaları ve uygun bir davranış olacaktır.

Öğün atlamasınlar

Bu dönemdeki en büyük beslenme sorunlarından birisi öğün atlamadır. Genellikle sabah kahvaltısı ya da okuldan dönüşte ikindi ara öğünü atlanır. Öğün atlama vücut için gerekli olan besin öğelerinin günün diğer öğünlerinde karşılanmasını güçleştirmekte ve buna bağlı olarak besin öğelerinde eksiklere neden olmaktadır.

Kahvaltı yapan çocuk daha başarılı

Kahvaltıyı atlamanın başlıca nedeni geceleri geç yatan çocukların sabah okula gitmekte isteksiz olması annelerin çocukların biraz daha fazla uyuması için kıyamaması ya da ekonomik yetersizlik ya da önemsememedir. Kahvaltıyı yapan okul çocuklarında dikkat ve konsantrasyon düzeyinin daha iyi olduğu ve okul başarısının daha fazla olduğu bulunmuştur.

Kansızlık ortaya çıkabilir

Kansızlık bu dönemde karşılaşılan başka bir sorundur. Besinlerle yeterli demir alınamaması ya da emilimin sağlanamaması gibi nedenlerle kansızlık ortaya çıkar. Yemekle birlikte çay tüketiminin artması, gazlı içecek ve kafein alımı yüksek tahıllı ürünlerle beslenmekte demir emilimini engellemektedir. Bu dönemde çocukların kırmızı et alışkanlığı kazanıp eti demir emilimine yardımcı olan C vitamini içeren sebze ve meyvelerle almaları daha doğru olacaktır. Bu dönemde çocuklar parça et tüketimi sevmeye bilirler bu nedenle parça eti sebze yemeklerinin içerisine katarak tüketime sunulması ya da yumurta yemek isteyen çocuklara ıspanaklı yumurta gibi alternatifler sunulması seçenekler arasında olabilir.

Aşırı şeker dişleri hedef alır

Diş çürükleri; aşırı şekerleme, tatlı, kolalı içecekler, diş çürüklerine yol açan en önemli etkenlerdendir. Diş çürüklerinin önlenmesinde diş fırçalamanın yanı sıra tatlı ve şekerlemeli besinlerin öğünlerden sonra yenmesi yemek sonrasında ağız florasını alkali yapan bir besin tüketilmesi ya da şekersiz sakız çiğnenmesi önerilebilir.

Hareketsiz çocuk şişmanlığa eğilimlidir

Hareketsizlik ve bilgisayar ya da televizyon karşısında fazla zaman geçiren ve hareket etme sıkıntısı olan çocuklarda bu dönemde şişmanlığa eğilimlidirler. Okul arkadaşları arasında eğlence konusu olduklarını oyun arkadaşı olarak tercih edilmediklerini haylaz pasif ve daha az zeki olarak nitelendirildiklerini ve yalnızlığa itildiklerini yapılan çalışmalarda ortaya çıkan sonuçlardandır.

Bu dönemdeki çocukların sadece eğitime değil denetime ve aileleriyle vakit geçirip onların alışkanlıklarını edinme yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmeleri iler ki yaşlarda karşılaşabilecekleri kronik hastalıkları önlemek açısından oldukça önemlidir.

Memorial Suadiye Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü

Dyt. Nilay Keçeci

2012-05-14
Bu yazı 2446 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin