Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuklar ve Değişim

Hayatta tek değişmeyen şey değişim derler, doğru galiba. Zaman ilerledikçe biz, seçimlerimiz ,yaşadığımız yerler değişiyor.

Çocuklarımızın doğumuyla tamamen farklılaşan hayatımıza yeni deneyimler ve ilgi alanları giriyor. Bebeklik döneminde yeme, uyuma, oynama saatleri düzeni onların rahatı için hayati önem taşıyor.

Düzenleri bozulduğu an huzurları kaçıyor, davranışlarını etkiliyor. Bazen küçücük bir değişikliğe bile büyük tepki gösterebiliyorlar.

İkibuçuk yaş öncesinde onlarla yapılan yolculuklarda yaşananlar tamamen şansla ilgili. Uçak kalkarken yorgunsa sütünü içip uyuyabilir,  ya da o sırada çok uykusu vardır çevreyi yadırgar huzuru kaçabilir. Ben kendi oğlumla çok yolculuk yaptığım için her çeşit davranışına tanık oldum. Hatta Türkiye'ye gidene kadar yol boyunca uyuduğu da oldu, Amerika'ya dönerken bütün yol gözünü kırpmadığı da.

Yine de en zorlu deneyimi o iki buçuk yaşındayken eyalet değiştirdiğimizde yaşadık. Bir aydan fazla evi ve yeni hayatımızı yadırgadı, bu davranışlarına o kadar çok yansıdı ki o dönemi atlatmak zor oldu.
 


Onu yeni çevreye alıştırabilmek için her gün dışarıda gezdik, bisiklete bindi, aynı parklara götürdük, oynayacağı arkadaşlar bulduk, ilgisini çekecek yeni oyunlar oynadık. Hep birlikte yaptığımız aktiviteleri de artırarak onu yeni hayatımıza alıştırdık.

Bir yıl sonra geçici olarak yeniden taşındık ama bu sefer oğlum farklı davrandı, değişik bir evde oturma fikrini çok sevdi. Yeni hayatına severek ve çabucak uyum sağladı.

Altı ay sonrada daha büyük bir değişiklik yaparak teneye taşındık. Tekneyi aldıktan sonra birkaç ay hem kendimizi hem de oğlumuzu alıştırmak için sık sık marinaya gittik. Arkadaşlarımızla birlikte teknede zaman geçirdik taşınmadan birkaç defa oğlumuzu orada uyuttuk. Ona tekneyi yeni hayatı odasını sevmesi ve kabullenmesi için zaman tanıdık.

Taşındıktan sonra tekneyi ev olarak benimseyen ilk kişi Arel oldu. Biz o sırada hala alışma aşamasındaydık(!)

Taşınınca değişiklik yaşadığımız ortamla sınırlı kalmadı, yeni insanları yeni deneyimleri de yanında getirdi. Tekneye taşınmadan aylar önce oğlumuzun almaya başladığı yüzme dersleriyle birlikte şimdilerde bir de kaptanlık öğrenmeye başladı. En az haftada bir kere küçük iki kişilik ya da büyük yelkenliyle körfezin sularına açılıyor. Yelkenliyle açılmak ailemiz için ortak bir paylaşım, bizim birlikte yapmaktan hoşlandığımız bir aktivite oldu. Yeni arkadaşlar edindik sosyal hayatımızdan daha çok zevk almaya başladık.

Değişim, çoğu zaman yanında yeniliklerle birlikte hayatı başka bir yönden keşfetme fırsatı da getiriyor. Çocuğunuz yenilikleri yaşamaya hazır olduğunda, rahat alanınızı terkedip onunla maceralara yelken açmaktan kendinizi mahrum etmeyin.

meltemsozer.com 

crebro.net

 

2011-08-03
Bu yazı 1840 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin