Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuklar Şişmanlamasın!

Nereye kafamı çevirsem şişman çocuk görüyorum. Hep bana mı denk geliyor, yoksa çocuklarda obezite gün geçtikçe artıyor mu bilemiyorum... Kaan’ı okuldan almaya gittiğimde, birçok arkadaşının kısa sürede ne kadar çok kilo aldığı gözüme takılıyor. Anneleri yakın arkadaşımsa “belki siz her gün gördüğünüz için farkında değilsiniz aman dikkat” diye mutlaka ikaz ediyorum...

İşim dolayısıyla çocukların yemek alışkanlıklarını gözlemleme gibi bir durum oluştu bende... Alışveriş merkezlerinin yemek bölümlerinden geçerken de gözlerim yine çocukları seçiyor. Bu katlarda yer alan onlarca seçenek içinde en çok çocuk müşteriyi maalesef fast food restoranları çekiyor. Küçücük çocukların oyuncaklı menüler için çırpınıp durmasından, daha büyük çocukların ise bir tepsi dolusu fast foodu nefessiz yemelerinden bu hızlı yemek kültürünün nasılda pençesinde olduklarını anlayabiliyorum. Hamburgerler patates kızartmalarını, kızartmalar ketçap ve mayonezi, tepsideki her şey de gazlı içecekleri teşvik ediyor. O güzelim çocuklar işte böyle böyle şişiyor...

Kaan’ın arkadaşları ile ne zaman bir sinema programı olsa öncesi veya sonrasına yapılan yemek programlarında tercih edilen mutlaka bir fast food restoranı oluyor, çünkü çocukların hemen hepsi bu hazır yiyecekleri severek yiyor. Kaan hamburger sevmediği ve buralardan karnını doyurmayı tercih etmediği için kendini arkadaş buluşmalarında kötü bile hissediyor. “Ayıp olmasın diye patates kızartması yiyorum anne” diyerek karizmayı çizdirmek istemediğini de açıkça belli ediyor.

Onun fast food sevmemesi küçüklüğünden beri hem alıştırılmamasından, hem de bu konuda bilip inandıklarımı anlamaz önyargısı yapmadan ona aktarabilmiş olmamdan kaynaklanıyor. Kendimi iyi hissetmem gerekirken, anne arkadaşlarımın “aman şuradan hamburger yediriverelim” tekliflerine kaş kaldırmak benim de kendimi uzaylı gibi hissetmeme neden oluyor. Ne garip değil mi? Biz ana oğul bu konuda beyaz sürünün kara koyunları gibi kalıyoruz...

Beslenme konusunda bilinçli anne babaların artmasını diledikçe fast fooda başlatma yaşının küçüldüğü ve her geçen sene obez çocuk sayısının arttığı gibi bir hisse kapılıyorum nedense... Çocuklarını lay lay lom bu restoranlara götüren anne babalar o kadar çok ki...

Anne baba olarak hepimiz hatalar yapıyoruz şüphesiz ama beslenmenin çocuğun sadece fiziksel değil, zihinsel ve ruhsal sağlığı üzerinde de etkileri olduğunu, sağlıklı büyüyüp hastalıklara karşı daha dirençli olabildiklerini bile bile neden bu tür bir yeme alışkanlığının kazandırılmasına önayak olunduğunu anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.

Yoğun okul programı içerisinde haftada ancak 2 saat spor yapabilen, fast food yemeyen ve düzenli beslenen oğlum için bile endişelerim var... Özellikle televizyon seyrederken arada mutfağa ışınlanıp erzak dolabı ve buzdolabının kapağına hamle yapması gözümden kaçmıyor... Gereksiz yiyeceklerin albenili reklamları onu müthiş etkiliyor... “Lütfen yeme” demekten çekinmiyorum çünkü sadece fast foodun değil, sağlıksız ve zamansız atıştırmaların da çocuklarda gereksiz kilo alımına neden olduğunu biliyorum.

Bir yiyeceği yasaklamak onlarda yemek için daha çok istek ve merak uyandırıyor, bu yüzden reklamlarda gördüklerini denemesine izin veriyor ama sağlıklı alternatifler sunarak o sahte lezzetleri bastırmanın yollarını arıyorum. Yaptıklarımın birçoğuna bayılıyor ve anne eli değmiş lezzetler bir süre sonra kesinlikle tercih edilen oluyor.

Kavrulmamış kuruyemişler, kuru meyveler, bu güzel mevsimin bize sunduğu tüm taze meyveler ve çiğ yenebilecek sebzelerden oluşturduğum tabaklar hazırlıyorum ona. Kek , poğaça hatta krakerleri evde yapıyorum. Dışarda yemek istediği şeylerden bilmediğim varsa hemen araştırıp nasıl yapılacağını öğreniyorum... Son haftalarda fırında nugget yapıyoruz beraber mesela... Anne nuggetlarının dışarıdaki benzerlerinden neden yüz kat daha sağlıklı olduğunu anlatıyorum... Bir süre sonra ev yapımlarını sadece lezzeti için değil, ama sağlıklı beslenme konusunda sağduyulu olmaya başladığı için de talep eder hale geliyor.

Obezite hastalığını önlemek için ilk şart düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmak . Kahvaltıyı atlamamak ve düzenli öğünler hazırlamak; meyve yeme, spor yapma alışkanlıklarını kazandırabilmek bile çocuklarda şişmanlığın önüne geçebilmek için kocaman adımlar aslında.

Çocuklarda şişmanlığın çeşitli hastalıklara zemin hazırladığını, kendine güvenlerini zedelediğini, onları sosyal ve psikolojik olarak etkilediğini hep hatırlayalım ne olur.

Kendi çocuğunuz kilolu değilse bile, eminim etrafınızda obezite yolunda hızla ilerleyen çocuklar vardır, onların iyiliği için siz de annelerine “aman dikkat” demekten çekinmeyin!

Bebeğim ve Biz Mayıs 2012 sayısında yer almıştır. 

2012-04-25
Bu yazı 3322 kere okunmuştur.

güldenzeynep

çok güzel bi yazı, benimde 4 yaşında kızım var, bende bunların savaşını veriyorum, gerçekten 'uzaylı' gibi hissedilmek kötü bi duygu, herkes aynı bilince sahip olsa ne güzel olurdu, çalışan bi anneyim sizin kadar olmasa da kızım için severek faydalı, besleyici yemekler yapıyorum...evde yapılan besleyici kolay bi çorbanın dışarda yenilen bi yemekten çok daha iyi olduğunu düşünüyorum...

Zümrüt

Doğru iletişimin gücüne çok inanıyorum. Beslenme konusunda anneler "nasılsa anlamaz" demeyip açıklasalar, çok büyük değişiklikler görecekler... Biz hamburger düşmanı olsak da uzun süre cips mücadelesi verdik. Yeme lütfen dedikçe inadına yemek istedi, bıkmadan anlattım, uzun zamandan beri alalım bile demiyor... Her şey bizim kontrolümüzde aslında.

adadogaBüşra

yine harika bir yazı olmuş Ellerinize sağlık....Ben bu obeziteye takmış durumdayım.Abur cubur yiyeceklerden tamamen uzak tutmak mümkün değil ama mümkün olduğunca kısıtladım evde sürekli bu tür gıdaları bulundurmuyorum gerekirse kendim yapmaya başladım.Sürekli sağlıklı ve sağlıksız besinleri anlatıyorum.Ve şunu işliyorum kafalarına ''En sağlıklı gıda annenin evde yaptığı yemektir'' her sofraya oturduğumuzda tekrarlıyoruz,yediğimiz yiyecekler neremizi güçlendirir bunu konuşuyoruz.Pazara beraber gidiyoruz bezelyeleri beraber ayıklıyoruz ,pizzamızı makarnamızı evde beraber yapıyoruz yapabildiğimiz herşeyi evde yapmaya çalışıyoruz.hazır meyve suyu içmiyoruz.bu zamana kadar daha hiç vitamin takviyesi yapmadım çocuklarıma,meyve ve sebze çok tüketilir biz de.kızım mırın kırın etse de gaza getirip hep beraber yiyoruz.En kötü şeyimiz hazır hamburgen çok da fazla uzak tutamıyoruz.Ayda bir mutlaka yiyoruz,evde ben de aynı şekilde hazırlıyorum bayılıyorlar ama arada bir de olsa dışarıda mutlaka yiyoruz.Bu yaz yazlık domateslerden kendi ketçabımı da yapacağım umarım olur.çok uzattım.Obez çocuğa çok üzülüyorum ama mutlaka anne babanın suçu daha sağlıklı nesillere umarım daha bilinçli yetişen nesillere

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin