Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuklar için Pür Dikkat!

Çocuklarına yemek yedirirken zorlanan annelerin sayısı hiç de az değil. Bebeklik döneminde yedikleri yumuşak, pütürsüz mamalardan sonra her biri farklı tat, koku ve görüntüde olan yemeklere alışmaları ve karınlarını artık bu tür yiyeceklerle doyuracaklarını kabul etmeleri zaman alıyor.

Bu zaman zarfında yemek saatleri birçok evde hem anne hem de çocuk için eziyet dolu dakikalara dönüşüyor. Anneler yemek yemeyen, seçen çocuklarının karşısında üzülüyor, hem de çok... Biz de benzer zorluklardan geçtik. Yemek reddetmek, sürekli aynı yemeği yemek istemek, yemek yemenin süresini uzatmak Kaan’ın alışma döneminde bana hazırladığı sürprizlerden sadece birkaçıydı.

Hareketli ve bol sancılı bu dönemde oğlum benden kesintisiz ilgi bekliyordu. Her işimi hızlı ve en pratik şekilde yapabilmek için evde yaşanan koşturmaların arasında yemek saatleri günün en telaşlı dakikalarıydı. Onun sağlıklı büyümesi için iyi beslenmenin birinci koşul olduğunun bilincindeydim. Bu sebeple her öğün pişirdiğim taze yemeklerin hem lezzetli, hem de besleyici olmaları için özel bir çaba gösterip; yeni yemekleri severek yemesi için çözümler üretmeye başladım. Bu da bilinen yemekleri onun ağız tadına göre uyarlamak ve sevebileceğini düşündüğüm yeni yemekler yaratmak demekti.

Hem Kaan’ın doktoru, hem de beslenme uzmanlarının fikirlerini alarak izlediğim yöntemlerin anne-oğul lehimize işlemesi ve hazırladığım tariflerin hem Kaan, hem de etrafımızdaki diğer çocuklar tarafından severek yenmesi beni Yiyorum Büyüyorum adlı kitabımdaki tarifleri kaleme almaya teşvik etti.

Beslenme ile ilgili bir eğitimim yoktu. Anne olarak ne kadar dikkat edersem edeyim, bir beslenme uzmanı kadar bilgili olamayacağımı biliyordum. Bu yüzden hem kitabım, hem de Temmuz ayında Bebeğim ve Biz dergisi ile birlikte dağıtılacak olan yemek kitapçığımın onayı için diyetisyenlerden destek aldım. Çocuklarla ilgili yapılan her girişimde uzman görüşlerinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımız bizim hayattaki en kıymetli varlıklarımız…

Evet; hepimiz için ama özellikle çocuklarımız için yeterli ve dengeli beslenme hayati önem taşıyor. Sağlıklı beslenen çocukların daha kuvvetli olacağına; iyi gelişip, enfeksiyonlara karşı direnç kazanacaklarına; anlama ve algılamalarının üst seviyeye çıkacağına; huzurlu ve mutlu oldukları içinde öğrenme ve oynamaya daha yatkın olacaklarına dair açıklamaları anneler olarak çok ama çok ciddiye almamız; konuyla ilgili uzmanların önerilerini özümseyip, uygulamamız gerekiyor.

Gerekli olan her şeyi zevkle kabul eden bir çocuk ve yedirirken keyif alan bir anne olmak çok da zor değil. Yeter ki sağlıklı beslenme alışkanlıklarını olabildiğince erken yaşlarda edindirelim. Zorlayıcı değil özendirici ve yaratıcı olalım. Sakin ve sabırlı bir yaklaşımla onlara yemek yemenin ne kadar keyifli olabileceğini gösterelim. Çocukların yemekleri severek yemesine ancak güzellikle yardımcı olabiliriz. Anne sevgisiyle her zorluğun üstesinden gelebileceği yadsınamaz bir gerçek. Değil mi?

Çocuklarınıza yemek yaparken uzmanların da belirttiği aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz dileği ile hepinize mutfakta kolay gelsin. Şimdiden ellerinize sağlık.

- Yemeklerde kullandığınız yağların miktarını sınırlı tutun. Margarin gibi trans yağlara yer vermeyin, tercihiniz zeytinyağından yana olsun.

-Yemekleri yedirebilmek için ketçap, mayonez kullanmayın.

-Tuzu yemeklere az miktarda ilave edin.İyotlu tuz kullanın.

- Salam, sosis, sucuk, pastırma gibi işlenmiş etlere çocuk mönülerinde yer vermeyin.

-Her meyve ve sebzeyi mevsiminde sunun.

-Kızartma yerine fırın ve tencere yemeklerini pişirin.

-Yemeklere tat, koku yada renk veren katkı maddelerini kullanmayın.

-Bol soslu, ağır yemekler yerine, sade, malzemelerin tadını öne çıkaran tarifleri tercih edin.

-Birbirine uyumlu besin kombinasyonlarını bir arada sunmaya gayret edin.

-Isıtılan yemeğin besin değerinde kayıplar olduğundan her öğün taze yemekler yapmaya özen gösterin.

-Hiçbir besinin tek başına bir çocuğun sağlıklı büyümesi için yeterli olmadığı unutmayın. Çeşitliliğe erken yaşta alıştırın.

-Öğlen ve akşam sunduğunuz yemeklerde tekrarlardan kaçının

-Makarnayı haşladığınız faydalı sularını israf etmeyin. Makarna pişirirken de pilav gibi suyunu çektirin.

-Çocuk beslenmesinde yer almaması gereken bazı katkı maddeleri ile hazırlanan hazır gıdaların ev yapımı yemeklerin yerini tutamayacağını aklınızdan çıkarmayın. Hiçbir hazır gıda ev yapımı yemeklerin yerini tutamaz. Sizin hazırlayacağınız çorbalar, pudingler, meyveli yoğurtlar çok daha güzel olacaktır.

-Fast food için ne desem az. En iyisi hiç…

-Gazlı içecekleri sofraya getirmeyin. En güzel içecek olan sunun yanı sıra ayran ve taze sıkılmış meyve sularını tercih edin. Demir emilimini azalttığından, uyku düzenini bozup, alışkanlık yapabileceğinden kahvaltıda bile çay içirmeyin.

-Çorba, tatlı ve soslarda süt kullanın.


*Bu Yazı Bebeğim ve Biz dergisi Temmuz sayısında yayınlanmıştır.

2007-06-25
Bu yazı 1411 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin