Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuğunuzun Tüketmesi Gereken 5 Besin

Çocuğunuzun okulda daha başarılı, kalıcı enerjiye sahip, daha güçlü ve sağlıklı büyümesini istemez misiniz? İşte annelerin çocuklarının tabaklarına koyabileceği 5 sağlıklı besin.

Somon: Beyin sağlığı için

Somon gibi yağlı balıklar iyi birer omega 3 kaynağıdır ve bu yağların bebek ve çocuklarda bilişsel işlevi artırıcı etkisi vardır. Omega 3 yağının özel bir bileşeni olan DHA beyin hücre zarlarının önemli bir bileşenidir. Çocuklarınız balıkların küçük olanlarını yerken zorluk çekilebilir fakat denemeye devam etmelisiniz. Araştırmalar omega 3 den zengin diyetlerle beyini geliştirmek için hiçbir zaman geç olmadığını gösterir . Teriyaki sosla kaplayıp çocuk dostu bir somon yapabilirsiniz veya limon ve sarımsak sosu ile birlikte makarnanın içerisine kuş bası somon katmayı deneyebilirsiniz.

Fasulye: Ruh halinin iyileştirilmesi için

Kan şekerini dengede tutmayı sağlayacak gıdalar seçmek onların mutlu ve sağlıklı olmalarının anahtarıdır, kan şekerinin dalgalanmasına neden olacak gıdalar onların huysuz taraflarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Fasulye içerdiği çözünür lif sayesinde kan şekerini dengede tutup ve bunun sonucunda ruh halini ve duyguları yumuşatılmasını sağlayan mükemmel bir besindir. Siyah, barbunya ve diğer nişastalı fasulyelerin hoş ve yumuşak bir dokusu vardır,seçici yiyicilerin bağımlısı olması daha kolaydır. Fasulyeleri hindi , tako et doldurmalarına veya humusa ekleyebilir veya diğer sebze yemekleri içine karıştırabilirsiniz.

Yulaf: Enerjiyi artirmak için

Çocuklarınız için bir kase yulaf ezmezi çocuk dostu ve faydalı bir kahvaltı olabilir. Tam tahıllı yulaf, lif bakımından zengindir ve vücudun uzun sure kullanabilecegi karbonhidratlara sahiptir. Bu da çocuğunuzun vücut ve beynine sabah boyunca enerji sağlayacaktır. Güne yüksek kaliteli karbonhidratla başlamak çocuklarınızın okulda, sınıfta ve faaliyetleri sırasında daha uzun süre odaklı kalmasını sağlayacak, genç sporculara ise spor etkinlikleri sırasında oyunda daha fazla kalabilmek için enerji sağlayacaktır. Yulaf ezmesinin içine doğranmış elma, dilimlenmiş muz, kuru üzüm, kurutulmuş kiraz, kızılcık, rendelenmis fındık; hatta tatlılık isteğine göre fındık ezmesi, bal veya akçaağaç şurubu katabilirsiniz. Emin olun çok sevecekler.

Yumurta: Kasları güçlendirmek için

Çocuklar büyüdükçe yeni kas yapım oranı gittikçe azalır, bu yüzden büyüme çağı beslenmesinde yumurta gibi yüksek kaliteli besinlere pay ayırmak çok önemlidir. Doymuş yağ ve kolesterol oranını azaltmak için(yumurtanın sarısında bulunur) omlet veya pişmiş yumurtalar 1 tam yumurta ve 2-3 yumurta akı birleştirilerek yapılabilir. Standart yumurtanın içerisine kırmızıbiber, cherry domates, renkli sebze veya kalsiyumdan zengin az yağlı peynirlerden ekleyerek yemeği çok daha faydalı hale getirebilirsiniz. Veya bunun yerine sağlıklı kahvaltılık dürümler yapabilir, çocuklarınıza atıştırmalık olarak haşlanmış yumurta verebilirsiniz. Tek seferde bir düzine haşlayıp okuldan geldiklerinde yiyebilmeleri için hazır bulundurabilirsiniz.

Ispanak: Göz sağlığı ve bakışları keskinleştirmek için
Ispanak; beta-karoten, E vitamini, lutein gibi çocukların büyüdükçe daha net ve parlak görmelerini sağlayacak ve göz sağlığını iyileştirecek bileşenler içerir. Çocuklarınız yemek seçiyorsa, onlara ıspanağı daha körpe olanlarından tanıtmaya başlayabilirsiniz. Bu ıspanaklar hem daha az acı hemde daha hassas bir tat içerir. Ayrıca bu ıspanaklar kolay temizlenir ve küçüklüklerinden dolayı doğramak gerektirmez bu sayede sizler de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Sıcak marina sos ile birlikte makarna veya ızgara tavuk pirzola üzerinde servis edebilirsiniz. Başka bir akıllı kullanımı ise çözülmüş ve doğranmış dondurulmuş ıspanağın içine hindi burger veya köfte eklemektir.

Uzm.Dyt.Merve TIGLI CINAR
 

2013-04-05
Bu yazı 5084 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin