Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuğunuzu Yanınızda Yatırmayın!

Anne babalar kendi endişe ve kaygılarından dolayı çocuklarını yanlarında yatırır, bir süre sonra da bu alışkanlık haline dönüşür ve çocuğu artık yanlarından ayıramazlar… Bebeklik döneminden itibaren çocuğun kendi yatağında yatması duygusal ve sosyal gelişimi açısından daha olumlu etkiler yaratır. Anne babanın yanında yatırılması çocuğun olduğu kadar anne babanın ilişkilerini de olumsuz etkiler.

Tabii ki çocuk bu durumu kendi oluşturmuyor. Anne babaların bu davranışın oluşumundaki tutum ve davranışlarını göz ardı etmemek gerek. Çocukların anne babaları ile yatmaları herhangi bir seyahat ya da iş nedeniyle ebeveynlerden birinin evden ayrılması, boşanmanın olması, çocuğun hastalanması, gezi ya da seyahatte gidilen yerde bir arada kalınmak zorunda olunması, çocuğa ait bir odanın bulunmaması bu durumun alışkanlık haline gelmesine sebep oluyor.

Kimi zamanda annenin uyku kalitesini bozmamak için çocuğu yanında yatırdığını gözlemliyoruz. Bir süre sonra da çocuğun yatağını ayırmakta güçlük çekiliyor. Çocuk anne babaya bağımlı hale dönüşüyor. İlerleyen dönemde de çocuk özgüven sorunu yaşıyor.

 

Kimi zamanda çocukların korkuları ya da aile içindeki sorunlar da çocuğun anne babası ile ya da onlardan biri ile yatma isteğine sebep olur. Çocuktan böyle bir istek geldiğinde onunla bu konuda konuşmak ve onun anlayabileceği şekilde de açıklamalar yapmak faydalı olur. Birlikte yatmak çocuğun korkularını gidermeyeceği gibi, korkuların pekişmesine katkıda bulunur.

Kendi başına hiçbir şeyle baş edemez hale gelebilir. Fazla da inatlaşmadan bu konuda çocuğunuzu ikna etmeye çalışmalısınız.

Çocuk anne babanın yanında yatmaya alıştıysa bir anda bundan vazgeçmesini sağlamak tabii ki çok mümkün olmayacaktır. Sabırlı olmak ve her seferinde aynı tutum ve davranışta bulunmak önemlidir. Onun odasını ilgisini çekebilecek hale getirmek, gerekirse uyuyana kadar yanında olmak ve gece yatağınıza gelse bile onu alıp tekrar yatağına götürmek, sabah kendi yatağından uyanması bu durumun çözümlenmesinde yardımcı olacaktır. Yine de bu konuda bir çözüm bulamıyorsanız, bir uzmandan yardım almalısınız.

www.terapimiz.com

2010-03-08
Bu yazı 9739 kere okunmuştur.

semra ergan

merhaba henüz 2 yaşında bir oğlum var.uyuyunca kendi yatağına yatırıyorum ama gece uyanınca muhakkak yanımızda uyumak isiyor aglıyor.yanımıza alınca uyuyor ve yanağımla oynayarak uyumaya alıştı bu alışkanlıklarını nasıl bırakıra bilirim.ve ne zaman odasını ayırmam lazım acaba.eşekkürler

GamzeSGamzeS

Sarbırlı ve kararlı olmak en temel duruş olmalı sanırım.Çocuk ebeveynin yanında yatmaya , bir iki kere yatırdım desek bile, çok çabuk alışıyor. Bu konuda tutumumuzun sabit olması gerçekten gerekli. ilerisi için çok iyi dönütler alacağız elbette psikolojik olarak vs Ancak bu konuda direnç gösterdiğimiz süreç gerçekten yorucu zaten çocuk yetiştirmenin kolay olduğunu kim söyledi ki

YYCYYC

Bu yazınızı hangi yayınlara ya da çalışmalara istisnaden yazdınız? Paylaşırsanız kendim de okumak isterim. İngilizce olmaları sorun değil .

berkinsahinberkinsahin

Merhabalar, Sormak istediğim bir husus var ergenlikle birlikte başlayan gelişim sürecinde de yazınızda değindiğiniz hususlar geçerli mi acaba? Eninde sonunda çocuk, ergenlikle birlikte yetişkinliğe adım attığı süreçte zaten bireyselliğini kazanma mücadelesi içine girip yalnız kalmak yalnız yatmak evresine geçmiyor mu? Ebeveynlerin çocuklarıyla birlite yatıyor olmaları yalnızca "korku" temeline mi dayandırılmalı? Bunun "sevgi" temelli olması mümkün değil midir? Teşekkürler.

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin