Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çocuğun Yemek Eğitiminde Püf Noktalar

Yeme sorunu yaşayan bir ailede bu sorun biyolojik bir temeli yoksa sadece yemek yeme sorunu değildir. Anne ve babayı yönetmeye çalışan ‘tüm güçlü’ çocuklar evdeki tüm kuralları belirlemeye çalışmakta ve istediğinin o anda yapılmasını sağlatmaya çalışmaktadır. Bu tabloya çoğunlukla büyük ebeveynlerin ve çocuğa bakan kişilerin eşlik ettikleri görülmektedir.

Sadece ağlıyor diye istediğini yapmayın
Bu çocukların yeme dışında anne ve baba ile birlikte uyuma, annenin ona olan zaafından dolayı anneye aşırı düşkünlük aynı zamanda agresif tavırlar sıklıkla görülmektedir. Öncelikle sınır problemi olan bu durumu çözmek gerekmektedir. Anne ve babalara sorulduğunda çoğunlukla çocuğu ağlatmamak için istediklerini yapmaktadırlar. Unutmayın çocuk düşer, kalkar, ağlar, bunlar çocukta travma yaratmaz. Bu davranışları yaşaması gerekir ki; ona kurduğunuz sanal dünyadan gerçek dünyaya adım attığında olaylarla baş edebilsin.

“Çocuğum yemek yemiyor” dediğinizde
Çocuğa sınır koyduğumuzda kendisini birey gibi hissedebilir ve yapması gereken davranışları yapmaktan haz almaya başlar; buna tek başına uyuyabilmek, tek başına tuvalete gitmek ve tek başına yemek yemek dahil. Bu sebeple demek ki; ‘çocuğum yemek yemiyor’ dediğinizde yukarıda belirtilen noktaları göz önüne almanızı öneririz.

Tv karşısında yemek yemek doğru değil
Çocuk anne ve baba arasındaki olumlu ilişkiden ve onunla kurduğunuz olumlu ilişkiden etkilenir. Aranızdaki eğlenceli ve mizahi tutum çocuğa yansır. Yemek ve diğer konularda anne ve babanın ortak tutum içerisinde olmaları önemli bir noktadır. Yemek esnasında annenin olumlu, kararlı ve yüreklendirici tutumu yeme sürecini değiştirir. Televizyon, yemek esnasında anne ve çocuğun iletişimini engeller, çocuk ona dalar ve edilgen bir şekilde çocuğun ağzına yemeyi tıkmaya başlar. Bu yanlış bir tutumdur.

Yemek yedirmek için peşinden gezmeyin
Çocuğun oda oda dolaşması ve peşinden gezmek de yine çocuğun hakim olduğu bir durumdur. Yeme davranışını destekleme-yerleştirme ve diğer koşulları ebeveynler belirler ve çocuk da ebeveyni izler; çocuk sizi yönlendiremez. Yönlendirdiği koşullarda siz ve çocuk mutsuz olursunuz. Yeme davranışı sakin, televizyondan uzak, telaşsız bir ortamda yapılmalıdır. Çocuğun ağzına tıkmak yerine, döke saça da olsa yemesini teşvik edin.

Ceza ile yemek yedirmeyin
Onu diğer bir çocukla mukayese eden cümlelere başlamayın , ‘yemezsen sana şunu almak yok, bunu yapmak yok’ gibi cümleler kullanmayın, sadece bunlarda uzak , nötr bir ortamda çocuğa yemeği sunun ve olağan konuşmalarınıza devam edin, yemeğe odaklanmayın. ‘Yemez zaten, bak yine yemeyecek’ gibi kalıplaşmış, çocuğa tüm güçlülüğünü hatırlatan cümlelerden uzak durun.

Endişenizi koz olarak kullanmasın
Yemek, masada saatlerce durmamalıdır. 20-25 dakika içerisinde masayı toplayın ve yemek saatinin bittiğini söyleyin. Bir sonraki öğüne kadar midesinin abur cubur ile tıka basa dolmasına izin vermeyin. Yemek konusundaki endişenizi giderin ve dikkatinizi bu konuya yoğunlaştırmayın; endişeniz arttıkça çocuk bunu bir ilgi çekme kaynağı ve isteklerini yaptırmada bir koz olarak kullanabilir.

Yemek yedirmek için iyi iletişim şart
Yemek dışındaki çocuk ile paylaşımlarınıza dikkat edin; bazen anne ve babalar çocuğa yapılması gerekenler, emirler dışındaki dünyayı unutuverirler; oyun çocuk ile iletişiminizde en güzel aracınızdır. İyi iletişim; çocuğun yemek, tuvalet eğitimi, vb. konulardaki uyumunda çok büyük etkendir. Yeme davranışı karşısında abartılı tepkilerde bulunmadan ve maddi ödüller almadan sözel olarak desteklemek, bir sonraki sefere yemesi için motive etmek demektir. Yemek konusunu, hayatınızdaki aşılamaz bir sorun ve endişe kaynağı olmaktan çıkarın, çocuğu ve kendinizi rahatlatın; yaratıcılığınızı ve mizahınızı kullanın.

 

2012-01-19
Bu yazı 6906 kere okunmuştur.

ceylin

benim 3 bucuk yasinda oglum var ve eline catali kasigi alip yemiyor yemegini her bir lokmasini ben veriyorum agzina yoruldum artik bi yemegi 45 dakika yiyor mi meyveyi kendi yer oda sevdigi sey olucak cok sesici iyice bunaldim bu durumdan. tv acmadan yedirmeye calisiyorum ama bazende vakitsizlikten eline tlf verip yediriyorum. bazen cok sinir kupune dönuyorum birde bebegim var 6 aylik o olduktan sonra iyice vaktim azaldi.

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin