Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Televizyon çocuklar için önemli bir eğlence ve eğitim aracıdır; onlar için bir eğlence kutusudur. Kimilerini bıraksanız televizyonun başına oturup saatlerce kalkmaz, tüm zamanını orada geçirmeye razıdır.

Elbette çizgi filmlerin çocukların hayatında hatırı sayılacak bir önemi ve değeri vardır. Çizgi filmler görsel ve işitsel açıdan çocukların renkli dünyalarını daha da renkli hale getirmektedirler. Cam ekrandaki renkler, insan ve hayvan figürlerini temsil eden çizgiler ve animasyon çocukların hayal dünyalarındaki temsili sembolleri zenginleştirmektedir.

Aslında çocuk çizgilerle eline kalem aldığı günden itibaren karşı karşıyadır. Ancak çizgilerin hareketi çocuklara imkansızın gerçekleşmesi gibi gelir, çünkü gerçekte böyle bir şey yoktur; bu sebeple çok çarpıcı gözükmektedir. İşitsel olarak algılanan müzikler, seslendirmeler çizgilerin çocukların hayal dünyalarındaki yerlerini kalıcı kılmaktadır.

Özellikle çizgi filmin içeriğindeki art arda gelen aksiyonlar görsel takibi sürekli hale getirmekte ve dikkati bu yöne odaklamaktadır. Aynı zamanda çocukların mizah duygusunu tatmin etmektedir. Genellikle erkek çocuklar daha çok kahramanlık ve güçlü olma duygularını tatmin eden çizgi filmleri, kız çocuklar ise ilgi görme ve beğenilme duygularına yönelik çizgi filmleri tercih etmektedirler. Çizgi filmlerdeki kahramanlar çocukların idealize ettiği, olmak istedikleri temsillerdir. İyilik , yardımseverlik, paylaşım temaları çocuğun sosyal ve ahlaki değerler açısından bilgi edinimlerini kolaylaştırmaktadır. Bu temsiller anne ve babaların söylemlerini kuvvetlendirmekte ve görselleştirmektedir.

Bu açıdan bir anlamda anne ve babanın ayna işlevini de desteklemektedirler. Öyleyse çizgi filmler çocuğun entellektüel kapasitelerinin gelişiminde rol almaktadır; çünkü içeriğinde biraz önce değindiğim uyaranları içermektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta çocuğun çok fazla uyaranla baş başa bırakılmamasıdır. Yani çocuk tüm gün boyunca televizyonun önünde çizgi film seyreder halde olmamalıdır; buna bir kısıtlama getirilmelidir. Ayrıca ebeveyn televizyon programlarını önceden inceleyerek seçim yapabilir. Çocuğun seyrettiği programlarla ilgili sonradan duygu ve düşüncelerini paylaşabilir.

Çocuğun yaratıcı faaliyetlerini ortaya çıkaracak, kendi üreteceği etkinlere de ihtiyacı vardır. Bu da bir yetişkinle birlikte yapacağı faaliyetlerle gerçekleşebilir. Aynı zamanda oyun parkları gibi alanlarda koşacak, zıplayacak, yeni arkadaşlarla tanışacak böylece fazladan enerjisini atacak aynı zamanda sosyalleşme imkanı bulacaktır. Kısaca, televizyon ve özellikle çizgi filmler çocuğun hayatındaki amaç değil araç olmalıdır.

 

2007-04-30
Bu yazı 3701 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin