Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Cinsel Yaşam-Mastürbasyon

Mastürbasyon, kişinin kendi kendisini cinsel açıdan tatmin etmesi; cinsel organlarını elle uyararak ya da herhangi bir cisme sürterek cinsel doyuma ulaşması anlamını taşımaktadır.

Çocukların büyük bölümü, daha çok küçük yaşlardayken mastürbasyonu keşfederek uygulamaya başlar. Ana-babaların birçoğu, küçük çocuklarını mastürbasyon yaparken yakaladıklarında büyük bir karmaşa veya panik duygusu yaşarlar. Çünkü genel olarak, cinsel duygu ve dürtülerin ergenlik çağından sonra geliştiğine inanırız. Bu genel kanının aksine, cinsel duygu ve dürtüler doğuştan itibaren var olurlar.

Bir başka genel kanı da, mastürbasyonun zararlı olduğu yönündedir. Hangi yaşta olursa olsun insanın cinsel gereksinmeleri zorlayıcıdır ve doyurulmaya ihtiyaç duyar. Cinsel ilişkinin olanaklı olmadığı yaş ve durumlarda, cinsel doyum sağlanması için mastürbasyon “emniyet süpabı” işlevi görür.

Ana-babalar, çocuklarını mastürbasyon yaparken yakaladıklarında, seçecekleri en sağlıklı yol bunu görmezden gelmektir. Çocuğu bu konuda uyarmak, çeşitli biçimlerde yasaklar koymak ya da korkutmak, onun cinsel gelişimi açısından zarar verici olabilir. Sonuçta, elle mastürbasyon yapmak, çocuk için korkulduğu gibi zararlı bir şey değildir. Ancak, cinsel organlarına zarar verecek biçim ve cisimler kullanmasına engel olmak gerekir. Bunu yaparken de çok basit ve yalın bir biçimde, canının acıyabileceğini söylemek yeterli olacaktır.

Bazı oyun çağı çocukları, özellikle uykuya dalacakları zamanlarda cinsel organlarıyla oynarlar. Bu durumda, uykuya dalarken çocuğun el ve kollarını yorganın üstüne koymak, ona masal ya da ilgisini çekecek birşeyler anlatmak onun kolayca uykuya geçmesini sağlar.

Ergenlik çağında, cinsel gelişimle birlikte enerji ve dikkatin büyük bölümü cinselliğe yoğunlaşır. Mastürbasyonu keşfetmemiş çocukların çoğu da ergenlik döneminde keşfeder ve uygulamaya başlarlar. Ana-babalar için yine en sağlıklı yol, ergeni mastürbasyon yaparken yakaladıklarında kesinlikle görmezden gelmek olacaktır. Ana-baba ya da bir başka kişi tarafından görülmüş olmak onun için zaten bir utanç kaynağıdır. Üstüne bir de ergeni bununla yüzleştirmek, eleştirmek, mastürbasyon aleyhine konuşmak onun utancını daha da büyütecek, bu belki de ruhunda derin izler bırakacaktır. Her alanda olduğu gibi ergenin mahremiyetine saygı gösterme gereği burada daha da önemlidir.

Kız erkek arkadaşlığı ve flört etme olanağı olmayan ergenler, diğerlerine oranla daha fazla mastürbasyona yönelebilir, zamanının büyük bir bölümünü buna ayırabilirler. Herşeyin aşırısının zararlı olduğu gibi bu da ergen için zararlı olabilir. Çünkü böyle bir durumda, enerjisini, gelişimi için gerekli olan, arkadaş ilişkileri, spor, kültürel etkinlikler, hobiler gibi pekçok sağlıklı etkinlikten çekip, salt cinselliğe yöneltmiş olur. Bu durum bir yanıyla, ergenin güven ya da diğer ruhsal sorunlarının işaretçisi olabilir. Böyle durumlarda, uzman desteği almakta yarar bulunmaktadır.

Yetişkin dönemde de mastürbasyon, cinsel ilişkinin olamadığı durumlarda başvurulan sağlıklı bir yoldur. Mastürbasyon aynı zamanda cinsel ilişki sırasında, cinsel ilişkiyi kolaylaştıran ya da daha keyifli hale getiren bir yol olarak da kullanılabilir. Ancak, kişinin sağlıklı cinsel ilişki kurma olanağı varken yalnızca mastürbasyonu yeğlemesi, ilişki kurmaktan kaçınması ya da ulu orta sakınmadan mastürbasyon yapması, kişinin sorunları olduğuna işaret eder. Böyle durumlarda yine uzman desteği alınmasında yarar bulunmaktadır.

Dr. Aysın Turpoğlu Çelik, Psikolog

www.etkilesim.org

2008-05-26
Bu yazı 1919 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin