Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Cinsel Kimlik Gelişiminde Anne-Babanın Rolü

Temel davranışların yanı sıra çocuk için seçilen oyuncaklar, beklentiler ve kıyafet seçimleri de bu süreci etkiler. Cinsel konularda ilk sorular 3 yaşında başlar. Kendi bedeni, anne babanın bedeni ve bebeğin dünyaya gelişi ile ilgilidir.

Huzursuz, gergin yada utangaç tavır takınmadan çocuğun yaşına uygun, detaysız doğru cevaplar verilmelidir. Doğal olmayan tavırlar ve seviyesine uygun olmayan cevaplar ya da hiç cevap vermemek çocuğun merakını körükler, yasak ve kötü olarak algılamalarına sebep olur. Kendi araştırmaya girebilir, uygun olmayan davranışlarla yanlış bilgiler edinebilir.

Cinsel bilgiler vermenin en ideal zamanı 3 yaştır. Çünkü çocuk bu dönemde özdeşim kurar, taklitle öğrenir, gözlemcidir ve hayal dünyası geniştir. 3 yaş kız çocuğu annesini taklit eder, topuklu ayakkabılarını ve elbiselerini giymeye ve gizlice makyaj malzemelerini kullanmaya çalışır. Erkek çocuk ise baba gibi konuşma, yürüme, davranma ve onunla traş olma gibi davranışları taklit eder. Bu yaş çocuğu özdeşim kurar. Bir yandan karşı cinsten olan ebeveyne hayranlık duyar, diğer yandan da özdeşim kurmaya çalışır.

Anne babanın arasına girmeye ve dikkatleri üzerine çekmeye çalışır. Bu dönemde sık duyulan konuşma karşı cinsten olan ebeveyne büyüyünce seninle evleneceğim demektir. Bu konuşmalarda çocuk utandırılırsa cinsel gelişimine ilişkin ciddi sorunlar çıkar. Aynı şekilde bu duygunun desteklenmesi de sorunlara yol açar.

3 yaş çocuğu gözlemcidir. Kendinin ve karşı cinsin vücudunu keşfetmek ister. Bazen gizli gözetler, bazen de keşif için faaliyete geçer. Çocuğa bağırmak çağırmak yerine çocuğun merakını doğal karşılayıp, merak ettiklerini sorabileceğini söylemek gerekir. 3 yaş çocuğunun hayal dünyası geniştir ve ilginç sorular çıkarabilir. Kız çocuğun kendini eksik hissetmesi durumunda ona "kızım sen kız olarak doğdun ve kız olarak hiçbir eksiğin yok. Erkek kardeşin de erkek olarak doğdu, onun da eksiği ya da fazlası yok" şeklinde cevap vermek yeterli olur.

3-6 yaş arasında erkek çocuklarını sünnet ettirmemek gerekir. Erkek çocuklar kız çocukların neden pipileri olmadığını anlamaya çalışır ve pipisini kaybetmekten korkar. Çocuğun cinsel organına dokunması organını tanımak adına yaptığı bir davranıştır. Çocuğa karışarak "dokunma, yapma, ellersen kötü olur" şeklinde tutumlar korku, endişe ve utanma duyguları yaratacağından son derece sakıncalıdır. Dokunma yoluyla cinsel organını keşfeden çocuk tesadüfen zevk alabileceğini öğrenir ve mastürbasyon yapabilir. Bu normal bir davranıştır ve kesinlikle cezalandırılmamalıdır. Korkutmadan ve konuya değinmeden ilgisini başka bir yöne kaydırmaya çalışmak yeterli olur.

Çocuğunuza bu tür davranışların herkesin önünde yapılmasının doğru olmadığını söyleyebilirsiniz. Böylece çocuk cinselliği doğal ama kişiye özel bir davranış olarak algılayacaktır. Tuvalet, banyo gibi yerlerde, giyinip soyunurken çocuğun mahremiyetine özen gösterilmeli.

Kendi vücudunu seven ve sınırlarını doğru koyabilen bireyler olarak yetişebilmesi için çocuklarımızın cinsel konularda ailenin desteğine ve danışmanlığına ihtiyacı vardır. Sevgi ve ilginizi esirgememelisiniz.

www.terapimiz.net

2008-02-25
Bu yazı 1562 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin