Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Çaya Buyurmaz mısınız?

 

Spanakopita’yı bilir misiniz? Henüz yemediyseniz umarım bir gün tadına bakma şansınız olur. Bunun için çok uzağa değil, Yunanistan’a gitmeniz yeterli. Gerçi ben bu muhteşem tarifi uzaklardaki bir ülkenin hiç Türk lokantası bulunmayan sevimsiz bir şehrinde içim cayır cayır memleket hasreti ile yanarken deneyip, tadına hayran olmuştum. Yunan yemeyi yiyerek hasretime su serpmek çok normaldi zira onların mutfağının bizimkinden neredeyse hiçbir farkı yoktu.

Evet, komşumuzun uzun adıyla Spanakotyropita’sı zamanında bende böyle bir bağımlılık yaratmıştı çünkü hem bizden gibiydi, hem de çok lezzetliydi. Bu uzun isim aslında üç kelimenin birleşiminden oluşuyor. Sapanaki ıspanak, tyril peynir pitada hamur anlamına geliyor. Hepsini birleştirip Türkçeleştirdiğinizde de “ıspanaklı, peynirli börek” oluyor. Bizim böreklerimizden farkı iç harcının çok daha bol konulmasının yanı sıra kullandıkları yufkanın neredeyse baklava yufkası kadar ince olması.

İç harcı ıspanak, soğan, beyaz peynir (Yunanlıların dünyaya tanıttığı adıyla feta), karabiber, maydanoz ve zeytinyağından oluşuyor. Bazı tariflerde bütün malzemeler çiğ olarak birbiriyle harmanlanırken, diğerlerinde ıspanak ve soğan kavrulduktan sonra diğer malzemelerle karıştırılıyor. Harç börek arasına yayılmadan önce içerisine en az 3 yumurta kırılıp, az sütle harmanlanıyor. Yani bizdeki gibi süt ve yumurtayı yufka katlarının arasına gezdirmiyorlar, bunun için sadece zeytinyağı veya eritilmiş tereyağı kullanıyorlar. Bugün dünyada özellikle Kuzey Amerikalılara “ıspanaklı börek” nedir bilir misiniz deseniz aval aval bakarlar ama Spanakopita diye sorarsanız “tabi yaa bilinmez mi” diye cevap verirler. Konu ıspanaklı börek de olsa, turizmde olsa Yunanlılar kendilerini bu kadar iyi tanıtıyorlar işte …Biz ne yapıyoruz…?

Ben çocukken bizim evde hazırlanan ıspanaklı börek harcının içerisinde soğandan başka mutlaka kıyma olurdu. Uzun zamandan beri annem ve ben ıspanaklı harcımızı pişirmiyoruz. Artık kıymada eklemiyoruz. Yıkandıktan sonra fazla suyu havlu ile alınmış ıspanaklar elle küçük küçük koparılıyor, içerisine en az yarım kalıp beyaz peynir rendeleniyor. Neredeyse bir demet yeşil soğan ince ince doğranıp, kırmızı ve karabiber katılıp elle iyice harmanlanıyor. Annem ısrarla bu böreğin tadının kırmızı biberde saklı olduğunu söyleyip Allah ne kadar verdiyse kattığı için onunki pek yenemiyor!

Çocuklar için çok faydalı bu harca siz hiç bir baharat katmayın bence. Komşunun tarifini andıran bu karışımın lezzetine garanti veririm, üzerine de ıspanaklı harç tanımam gerçekten.

Börek deyince yufka aralarına gezdirilen karışımlarında altını çizmek gerekiyor. Yazılı, basılı, online börek tariflerinin bu ara katı karışımlarında çoğunlukla margarin var. Uzmanların bangır bangır bağırdığı gibi margarin kullanılmasına ben de karşıyım. Senelerden beri satın almışlığım dahi yok, hele çocuk yemeklerinde kullanmak…Deli miyim? Genellikle zeytinyağı ve eritilmiş tereyağını karıştırarak çok güzel lezzetler yakalayabiliyorum. Çocuklarınız varsa margarinle ilgili araştırmaları bir okuyun lütfen.

Bu haftaki tarifimiz Patlıcanlı Börek. Çayın yanına süper gider! Tarifin esas sahibi Tülin Halam. Hala dediğime bakmayın kan bağımız yok ama aile dostluğu kısmı da aşılmış, akraba gibi olunmuş. Kendisi uğraştığı her işte mucizeler yaratır. Diktiği giyilir, yaptığı yenilir. Benim bebeklik sepetim, düğündeki lavanta keseleri, hatta ve en önemlisi oğlumun da bebeklik sepeti onun ellerinden çıkmadır. Emekleri unutulmaz…

Hala’cığım; börek bugün de çok güzel oldu. Öpüyorum seni çok.

Patlıcanlı Börek
Hamur için
1 bardak yağ (1/2 si zeytinyağı, 1/2si eritilmiş tereyağı)
1 bardak yoğurt
1 yumurta
Aldığı kadar un (3 bardak kadar)
1 paket kabartma tozu
Harç için
2 orta boy patlıcan (ben 1 büyük kullandım)
2-3 adet tatlı yeşil biber
3-4 yemek kaşığı kıyma
1 adet soğan

-Yağ, yoğurt, yumurta akı, kabartma tozu ve tuz karıştırılır.
- İstenen kıvama gelene kadar un eklenir.
-Elde edilen hamura top şekli verilip, üzerine nemli bezle örtülüp buzdolabında en az ½ saat dinlendirilir.
-Diğer tarafta patlıcanın kabuğu tamamen soyulur. Tuzlu suda bir müddet bekletilip süzülür ve kalan suyu elle sıkılır.
-İnce kıyılmış bir soğan ve biber az zeytinyağında sarartılır. Kıyma eklenip karıştıra karıştıra pişirilir. Suyunu çekmeden patlıcanlar eklenir ve yumuşayana kadar pişirilir.
-Hazırlanan harç az karabiber ve tuz katılarak soğumaya bırakılır.
-Dinlenen hamur parmaktan daha ince dikdörtgen olarak açılır.
-Ortasına harç yayılıp, iki kenarı ortada birleştirilip, uçları sıkıca bükülür.
-Üzerine yumurta sarısı sürülüp, önceden ısıtılmış orta sıcaklıktaki fırında kızarana kadar pişirilir.
-Fırından çıkarılıp hafif ılıkken servis yapılır.

Sağlıklı, güzel bir hafta dilerim.
 

2007-02-04
Bu yazı 1525 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin