Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Canavar Kukiler

Birebir uyguladığım tarif sayısı gerçekten azdır. Tarifleri evirip, çevirerek; bir şeyini azaltıp, başka şeylerini çoğaltarak mutasyona uğratırım. Küçük veya baya büyük dokunuşlarım hep iyi neticeler verir, ya da tarifler benim damak tadıma daha uyumlu hale gelir diyelim.

Birçok kurabiye tarifinin de başını döndürmüşlüğüm işte bu yüzdendir. İçine sıvı girmeyen kurabiye tariflerinin hamurlarını kontrol altına almakta zorlanmak çoğu zaman canımı sıktığından o hamuru ellerimi yormayacak ve şekil vermeye hazır hale getirecek sıvı eklemesini hemen yaparım. Bu sıvı çoğu zaman süt olur tabi.

Bugün de aynı şeyi yaptım, orijinal tarifinde süt olmayan kurabiye hamuru yoğur yoğur yola gelmeyince amaaan dedim. Şu kadar işin içinde kurabiyeye başla sonra hamuru toparlayama... Süt olayı çözdü, hamur kendine geldi, güzelleşti.

Sırada Kahve Dünyası’ndan aldığım kırıntı çikolataları eklemek vardı. Bence bu çikolatalar kahvelerinden daha da güzel, hatta piyasadaki en, en iyi parça çikolatalar diyebilirim. O beyaz hamura öyle yakıştılar ki, kurabiyeleri pişirmeden fırından çıkmış hallerinin tadını damağımda hissettim.

Şekil verirken Starbucks’ın kocaman kukileri gözümde canlandı birden. Benimkilerin ne eksiği vardı? Hemen kocaman kocaman yuvarlanıp, elle hafif bastırıldılar, sonra da bardak ağzıyla fazlalıkları kesilip Starbucks kukilerine fark attılar.

O sıra Kaan mutfağa dalıp hamurdan çimdikleye çimdikleye yemeye başlayınca kurabiyelerin günün starı olacağını anladım. Kafam kadar kurabiyelerden fırın tepsisine sadece beş tane sığdırabildim. E daha kabaracaklar falan, çok yaklaştırmamak lazım. Önceden ısıttığım 180 derece fırında 15-17  dakika  pişirip hemen çıkardım. Kaan mutfağa damladı tekrar, “oğluum biraz soğusun “ dememe aldırmadan kaptı kaçtı yaptı. Sütünü zor yetiştirdim!

İkinci kurabiyenin yanında ikinci bardak süt de içilince akşam yemeğinin güme gideceği kesinleşti. Sofrada az yiyince tabi ki kurabiyeleri geç yapan zat olarak ses çıkaramadım. Ne yapalım arada olur böyle şeyler... Hiç değilse katkısız, boyasız ev yapımı ile tıkandı çocuk...

Benim oğlum gibi kurabiye canavarlarını keyifle seyretmek için bile bu tarif uygulamaya değer. Kahve dünyasının 250 gr.lık minik çikolatalarına göz atmayı unutmayın.

Çikolata Parçalı Canavar Kurabiyesi

-Yarım paket tereyağ

-1 bardak şeker (ben yarısını esmer şeker kullandım)

-1 yumurta

-1/2 fincan süt

-2 bardak un

-1 paket vanilya

-1 çimdik tarçın

-1 çimdik tuz

-1/2 paket kabartma tozu

-1 büyük çay bardağı kırıntı veya damla çikolata

Yapılışı:

-Tereyağını dışarda iyice yumuşayana kadar bekletin

-Şeker katarak çırpın

-Yumurtayı ekleyip çırpmaya devan edin

-Çikolatalar dahil kuru malzemeleri harmanlayıp önceki karışımı ekleyin ve yoğurmaya başlayın

-Bu aşamada sütü ekleyin (hamur istediğiniz kıvamda değilse biraz daha süt ekleyebilirsiniz)

-Şekil verip pişirme kağısı serilmiş tepsiye dizin

-Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 15-20 dakika pişirip hemen fırından çıkarın.

2010-02-28
Bu yazı 2221 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin