Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Bugünün Kilolu Çocukları Geleceğin Obez Yetişkinleridir

Başlığımız gerçekten biraz ürkütücü olabilir. Ancak gerçekler ne kadar çarpıcı bir şekilde yüzümüze vurursa o ölçüde bilincimiz artmış olur. Ülkemizde ve dünya da her geçen gün obezite hızlı bir ivmeyle artış göstermektedir. Bunun başlıca nedenlerinden biri çocukların ve ebeveynlerin beslenme hakkındaki bilgilerinin yetersiz oluşu ve ailelerin ‘şimdi ye bir şey olmaz büyüyünce zayıflarsın’ şeklindeki inanışları etkili olmaktadır.

Ancak özellikle çocukluk çağında kahverengi yağ hücreleri dediğimiz hücreler kilo aldıkça artış göstermektedir. Yani hücrelerin çapı büyümeyip sayısı arttığı için bu yağ hücreleri çocuk büyüyüp yetişkin bir birey olduğunda aynen kalmaktadır. Bu nedenle çocukluk çağında alınan kilolar ileride kalıcı kilo problemlerine yol açabilir. Çocuklukta kilo problemi olmayan ancak sonradan sağlıksız beslenme, düzensiz hayat tarzı, fast food beslenme alışkanlıklarına bağlı kilo alan yetişkinler daha kolay kilo verebilmektedirler.

Bunun nedeni ise yetişkinlerde yağ hücrelerinin sayısında bir artış olmayıp hücrelerin çapında artış olmasıdır. Bu nedenledir ki çocukluk çağında obezitenin önlenmesi hem ülkemizde hem de dünya da en çok önem gösterilmesi gereken konudur.

Çocukluk çağında obeziteyle savaşta yapmanız gerekenler;
➢ Yeterli ve dengeli beslenme hakkında çocuğunuza mutlaka bilgiler verin. Unutmayın ki 1 yaşından sonra sizinle aynı sofraya oturan çocuklarınız besinleri tanıyor ve bu renkli dünyaya karşı bir ilgi duymaya başlıyorlar.
➢ Boş kalori kaynakları olan abur cubur gıdalardan ve fast food tarzı beslenmeden çocuğunuzu uzak tutun.
➢ Sizinle aynı sofradan aynı yemekleri yemesini sağlayın. Evde kızınıza ayrı oğlunuza ayrı yemek yapmayın. Unutmayın ailenizin ve sizlerin sofra alışkanlıklarınız ve yemek seçimleriniz çocuklarınızın da tercihi olacaktır.
➢ Besinler hakkında küçük bilgiler verin. Hafızalarına bu bilgileri mutlaka atacaklar ve bir gün size ıspanak hakkında verdiğiniz bir bilgi olumlu şekilde geri dönecektir.
➢ Besinlere dokunmasını sağlayın. Özellikle manav ve market alışverişlerinize çocuklarınızla birlikte gidin ve besinleri tanımasını onlara dokunmasını sağlayın. ‘Bugün senin seçtiğin sebzeyi pişireceğiz’ şeklinde yaptığınız yüreklendirme mutlaka işe yarayacaktır.
➢ Son olarak pes etmeyin. Çocuklar her ne kadar sizin gözünüzde inatları kırılamaz kaleler olarak görülse de doğru yönlendirme ve doğru beslenme eğitimi sayesinde yarının sağlıklı yetişkinleri olacaktır. Beslenme ile ilgili her türlü sorununuzda bir beslenme uzmanından yardım almayı ihmal etmeyin.
 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Zeynep Subaşı

Facebook Sayfası

2013-11-01
Bu yazı 2241 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin