Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Bu Salata Yenir!

Senelerden beri biriktirdiğim gözlemlerim diyor ki; “ Türk kadınları pratiktir, hamarattır, mutfaklarını severler ve pişirdikleri her zaman güzel olur.” İnanın bana öyledir. Biz yemek işini ciddiye alan bir milletiz. Mutfakta uzun kalmışız, çok uğraşmışız bize dokunmaz yeter ki yaptıklarımız yensin ama severek yensin. Ailemiz özellikle çocuklarımıza faydalı ve lezzetli yemekler sunmak, onların tabaklarındakileri iştahla yediklerini görmek bizi mutlu eder.

Yemekler sofraya taze taze, dumanı tüte tüte konsun, hepsi birbirine uyumlu olsun diye çabalar, sonunda da sadece “eline sağlık, güzel olmuş” denmesini bekleriz.
Mantı açmak, dolma sarmak zor gelmez. Sofraları inci gibi donatmakta da bizden iyisini henüz göremedim. Çok mu duygusalım acaba? Hayır aslında gayet tarafsızım.

Yemek yapmayı çok seviyorum. Her şeyin en iyisini bilirim, muhteşem yemek yaparım diye bir iddiam yok ama yaptıklarım her zaman takdir görüyor. Yemeğe gelen misafirler mutlu ayrılıyor, eşim mmm yapıyor, oğlum yummy diyor. Neticede ellerim sağlık görüyor ve ben yemek yapmaya bıkıp usanmadan devam ediyorum.

Kitaplardan, sitelerden çok fazla tarif okumayı tercih etmiyorum. Çocukluğumdan beri annemin mutfağından gördüklerim sanki bana bir ömür boyu yetecekmiş gibi geliyor. Üstelik ablamlar, yengemler hatta babam bile çok güzel yemek yapıyor. Onların tariflerini, tecrübelerini kendi yaratıcılığımla harmanlayınca mutfağım pek bir güzel oluyor.

Bilmediğim neler var neler. Siz becerikli annelerin gönderdiği tariflere bakınca bunu çok daha iyi anlıyorum. İyi ki paylaşıyoruz çünkü hepimiz birbirimizden çok şey öğreniyoruz, hatta daha yeni başladık.

Böyle bir köşe oluşturmak uzun zamandan beri aklımdaydı. Kendi mutfağımda pişirdiklerimi sizlerle paylaşmak istiyordum. İlla çocuk yemekleri okumayacaksınız bu köşede. Bazen, acılı, bazen ekşili, bazen de tatlı tarifler olacak.

Çocuk yemekleri zaten tarifler bölümümüzde sizlerin katkılarıyla her geçen gün artıyor. Besleyici ve lezzetli tariflerden birçok annenin faydalandığını gelen maillerden anlıyorum. Bildiklerimizi paylaşıp beraber büyüteceğiz çocuklarımızı, onlar her şeyin en iyisine layık.

Günlerden beri köşenin açılış tarifi ne olsa diye düşünüyorum. Eşimin ailesini ziyaret için şu an Fransa’dayım. Acaba Fransız mutfağından mı örnekler versem dedim. Ama duramıyorum burada da bizim Türk mutfağını döktürüyorum. Oğlumun damak tadını öyle bir şekillendirmişim ki maalesef diyeceğim her önüne konulanı yemiyor. Bana da sevdiklerini pişirmek düşüyor. E anne yemeği başka tabi.

Benim de annemin yemekleri bana başka. Öyle özledim ki annemin pudra kokusunu. Yanı sıra kadın budu köftesini, çerkez tavuğunu, bacaklı çorbasını… Öpüyorum güzel yüzünden anneciğim. Beni okuyor musun? Üşüyor musun? Ankara soğukmuş, kendine dikkat et.

İlk tarifimiz bir ekşi delisi olarak benim, bizimkilerin, tadan herkesin çok sevdiği bir salata. Çocuklara uygun değil ama şöööyle ekmek arası yapılabilecek, misafir sofrası listesine eklenebilecek, özellikle et yemeklerinin yanına çok yakışan, ‘azıcık daha’ dedirten bir iştah arttırıcı. Kim bilir belki yılbaşı sofranızda da yerini bulur.

Acılı Salata ala Zümrüt
*3 adet büyük domates
*2 adet çarliston biber
*1/2 demet maydanoz
*1/2 demet dereotu
*1 minik kuru soğan veya 4-5 sap taze soğan
*2 diş sarımsak
*Bol kırmızıbiber
*Bol sumak
*1/2 çay kaşığı kimyon
*1/2 çay kaşığı karabiber
*2 yemek kaşığı salça
*1 fincan nar ekşisi
*1/2 limon
*2/3 fincan sızma zeytinyağı

-İki adet domates ve çekirdekleri ayıklanmış biberler çok küçük doğranır.
-Maydanoz, dereotu, soğan incecik kıyılır.
-Sos için dövülmüş sarımsaklar, sumak, kırmızıbiber, kimyon, karabiber, nar ekşisi, limon suyu, zeytinyağı, tuz, bir domatesin rendesi ve salça karıştırılır.
-Sos malzemelerin üzerine dökülüp iyice harmanlanır.

Not: Salata miktarını arttırmak için doğranmış veya rendelenmiş bir domatesi ek yapabilirsiniz. Tarifin tüm özelliği malzemelerin çok ince kıyılması. Ayrıca acısı ne kadar bol olursa o kadar seviliyor.

Sofranızın bereketi bol olsun.
Tekrar buluşmak üzere.

Zümrüt

2006-12-31
Bu yazı 1455 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin