Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Boza

Özellikle kış aylarında çok severek içtiğimiz, ülkemizde tüketimi oldukça fazla olan bozanın; bilinen en eski Türk içeceklerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Boza nedir, ne ile yapılır, kaç kalori enerji verir, kimler tüketebilir, nasıl saklamalıyız, besin değeri nedir? İşte tüm bu soruların cevaplarını sizler için hazırladım.

Bozayı tanıyalım
Bozayı tanımlamak gerekirse; darı irmiği su ve şekerden üretilen alkolsüz, mayalı bir kış içeceğidir.

Boza çeşitleri
Yapıldığı tahıl türlerine göre boza çeşitleri bulunmaktadır. Türkiye’de genellikle darıdan yapılan boza, başka ülkelerde yapıldığı yerin başlıca ürününe göre mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, kara buğday, arnavutdarısı, gernik gibi tahılların unu, bazen da pirinç ve ekmek, nadir olarak da kenevir unu ve karamuk mayalandırılarak yapılır. Bozanın mevsimi Eylül - Mayıs ayları arasıdır.

Geleneklerimiz ve Boza
Eli güğümlü, belinde bardaklık olan bozacılar sokaklarda dolaşmasalar da; boza halen eski alışkanlıklarımızın ve geleneklerimizin bir parçasıdır.

Boza ve besleyici değeri
Besleyici değeri yüksek olan bozanın besin değerine bakmak gerekirse; 100 ml bozada 3.5 gr protein, 0.5 gr yağ, 57.5 gr karbonhidrat, 29 mg kalsiyum, 1,3 mg demir, 97 mg fosfor, 1 mg çinko, 0.09 mg B1 vitamini, 0.05 mg B2 vitamini, 1.16 mg Niasin bulunur.

Sindirim sistemi üzerinde olumlu etki gösterir
Aktif mayalar sayesinde sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur; yani bozanın probiyotik etkisi vardır. Mayalanması sırasında oluşan laktik asit ise hazmı kolaylaştırmaya yardımcıdır.

Boza, enerji içeriği oldukça yüksek bir içecektir
100 ml (1 çay bardağı ) boza 242 kalori enerji verir.

Kimler rahatlıkla tüketebilir?
Zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle enerji ihtiyacı da fazla olan kişiler, gebeler, sporcular ve kilo almak isteyen kişilerin kullanımı için de oldukça uygun bir besindir.

Zayıflama diyetleri yapan kişiler dikkat
Zayıflama diyeti uygulayan bireyler, tüketim miktarına dikkat etmelidir.

Saklama koşullarına dikkat
Boza, serin bir ortamda; tercihen buzdolabında 3-5 gün saklanabilmektedir. 3-5 günden fazla beklemiş olan bozanın tüketimi sonucunda besin zehirlenmeleri oluşabileceğinden dikkat edilmelidir.

Sağlıkla kalın…


İpek Ağaca-Diyetisyen
Diyetistanbul Beslenme Danışmanlık Ltd.
(212) 347 89 30
ipekagaca@diyetistanbul.com
www.beslenmevediyet.org

2008-02-19
Bu yazı 3770 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin