Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Boşanma ve Çocuk

-Boşanma çocuğu nasıl etkiler?

Çok nadiren, çok kötü giden evliliklerde büyük çocuklar anne babanın ayrılmasını desteklese bile hiç bir çocuk anne babasının boşanmasını istemez. Boşanma süreci ve sonrasında yaşanan olaylar tartışmalar, gerginlikler, annenin babanın olumsuz duyguları çocuklara yansır.

Çocukta öncelikle güven duygusu sarsılır kendisiyle ve geleceğiyle ilgili endişeleri artar. Pek çok çocuk ailede yaşananlardan kendini suçlu görür. Ortamı düzeltmeye çalışır. İçe kapanma , suçluluk duygusu da sık rastlanan tepkilerdir. Saldırganlık, uyum ve davranış bozuklukları, uyku bozuklukları, yeme problemleri, okul başarısızlığı, dikkat dağınıklığı, alt ıslatma ,dışkı kaçırma , tikler, değişik derecelerde ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan hangisi olursa olsun anne babaya önemli görevler düşmektedir.

Boşanma, çocukların tümünü olumsuz etkiler ancak yaşa ve çocuğun bulunduğu ortama göre farklı tepkiler olabilir.

Küçük çocuklarda etkilenme daha çok güven duygusunun sarsılması ile ilgilidir. Çocuk bu dönemde ebeveynin birini görmüyorsa bundan da oldukça olumsuz etkilenir. Kendine bakan kişinin duyguları, gerginliği , mutsuzluğu da olduğu gibi yansır. Uyku yeme tuvalet alışkanlıklarının bozulması en sık görülen tepkilerdir. Ağır durumlarda büyüme gelişmede duraksama görülebilir.

Çocuk büyüdükçe problemler sosyal ilişkilerde güçlük , kendine güvenin azalması şeklinde devam eder. Öğrenme ve dikkat bozuklukları sıktır. İçe kapanma veya aşırı hareketlilik görülebilir.

-Boşanma çocuğa nasıl anlatılmalıdır?

Boşanma kaçınılmazsa, boşanmanın olumsuz etkilerini olabildiğince azaltmak için anne babalara sorumluluk düşmektedir. Ayrılma aşamasında çiftler bazen birbirlerine bile yeterli açıklamayı yapmadan evden ayrılırlar. Durum çocuk tarafından ya kendiliğinden anlamlandırılır yada evde kalan ebeveyn tarafından bir açıklama yapılır.

Bu süreçte çocuğun ihtiyacı boşanma nedenlerini anlamak ve kendine ne olacağını bilmektir. Çocuk kafasındaki ben ne olacağım kaygısnı bu sayede hafifletebilir , belirsizlik duygusu ile daha kolay baş edebilir.

Açıklamalar anne baba tarafından mümkünse birlikte ve çocuğun yaşına dikkat edilerek basit bir dille anlatılmalıdır. Anne babanın bir arada bulunamadığı durumlarda da ebeveynlerden birinin kısa cümlelerle anlatması uygun olacaktır.

Boşanmada çocuğun suçu olmadığı bunun yetişkinlerin arasındaki problemlerden kaynaklandığı vurgulanmalıdır. Çocuklar boşanmanın kendi yaptıkları deneniyle olduğunu düşünebilirler.

Boşanmanın ne olduğu ve boşanmadan sonra anne, baba ve çocuğun yaşamında ne gibi değişiklikler olacağı, bu durumdan duygusal olarak herkesin etkileneceği anlatılmalıdır. Çocuğun kimin yanında kalacağı, diğer ebeveyni hangi sıklıkla göreceği kısaca açıklanabilir.

-Çocuğun boşanmadan daha az etkilenmesi icin neler yapilabilir?

Bu dönemde anne babanın birlikte hareket etmesi olabilecek sorunları engellemede, azaltmada çok önemlidir. Çocuğun ortamında değişiklik yapmamak, yeni adaptasyon gerektiren durumlardan kaçınmak yerinde olur. Anne babanın birbirini suçlamaması ve kötülememesi faydalı olacaktır.

Ancak bu çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Genellikle ebeveynler çocukları üzerinden ilişkiyi ve birbirlerine olan öfkelerini sürdürebilirler. Boşanmayla ilgili yakın akrabalara bilgi vermek onların işbirliğini de istemek yerinde olacaktır.

Psk. Ferahim Yeşilyurt
International Hospital Istanbul

2007-07-17
Bu yazı 1639 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin